Informacje o Google Books
Przegląd
Przemyślenia i opinie
Pomoc ogólna

Program partnerski
Dla wydawców i autorów
Przystąp teraz
Pomoc dla partnerów

Program bilbioteczny Library Project
Przegląd
Biblioteki współpracujące
Pomoc dla bibliotekarzy

Autor Richard Lowry dotarł do większej liczby czytelników i sprzedał więcej książek dzięki usłudze Google Books.

Jako historyk wojskowości oraz były marynarz, Richard Lowry był głęboko zainteresowany operacją Pustynna Burza, którą przeprowadzono w 1991 roku. Z biegiem czasu pan Lowry zgromadził liczne materiały dotyczące tej operacji militarnej, łącznie ze szczegółowymi informacjami uzyskanymi w toku korespondencji ze wszystkimi głównymi generałami, którzy wzięli udział w tej misji. Zebranych danych było tak wiele, że postanowił na ich podstawie spisać kronikę całej kampanii. Napisanie jej zajęło mu 12 lat.

„Nie miałem pojęcia o branży wydawniczej” — wspomina dzisiaj Lowry. „Sądziłem, że wystarczy zanieść gdzieś książkę, a ukaże się ona w każdej księgarni”. „Poznając wszystko przez własne działania” — jak to sam określa — i pragnąc, aby książka wreszcie ujrzała światło dzienne, opublikował swój 300-stronicowy rękopis, korzystając z usług firmy iUniverse. Książka The Gulf War Chronicles (Kroniki wojny w Zatoce Perskiej) po raz pierwszy ukazała się w listopadzie 2003 roku.

Jak to robi wiele innych osób, Lowry czasami wpisuje własne nazwisko w wyszukiwarce Google. Właśnie w ten sposób dowiedział się, że jego książka jest dostępna za pośrednictwem programu Google Books. Firma iUniverse przystąpiła do programu Google Books w celu prowadzenia marketingu jego książki oraz swoich pozostałych pozycji za pomocą usługi Google. Google Books umożliwia przeszukanie pełnego tekstu książek — podobnie jak witryn internetowych i innych informacji indeksowanych przez usługi Google. Dzięki temu wyświetlane są fragmenty pozycji książkowych wraz z linkami do księgarni, gdzie można je nabyć.

Programy dla wydawców i bibliotek
Zawartość, którą użytkownicy Google mogą wyświetlać z danej książki, zależy od tego, w jaki sposób książka trafia do Google Books. Użytkownicy znajdujący tytuły objęte programem dla wydawców mogą zobaczyć ograniczoną liczbę stron z książki; natomiast użytkownicy znajdujący książki objęte prawem autorskim, zeskanowane przez Google w ramach programu bibliotecznego Library Project, mogą wyświetlić tylko „stronę informacyjną” zawierającą dane bibliograficzne, liczbę wystąpień wyszukiwanego hasła oraz, w przypadku większości książek, kilka fragmentów tekstu, w którym występuje dane słowo kluczowe.

Zarówno duże, jak i małe wydawnictwa korzystają z usługi Google Books jako z bezpłatnego systemu handlowo-marketingowego, który kieruje osoby poszukujące informacji do książek zawierających szukane słowa i wyrażenia. Usługa ta umożliwia im zdobycie nowych czytelników i zwiększenie sprzedaży książek, uzyskanie nowego dochodu z reklam kontekstowych Google oraz ściślejszą interakcję z własnymi klientami za pośrednictwem linków „Kup tę książkę” prowadzących do ich witryn internetowych.

Kiedy książka „The Gulf War Chronicles” po raz pierwszy pojawiła się w programie Google Books, jej autor zauważył, że ranking jego sprzedaży w księgarni Barnes & Noble „znacznie” podskoczył — o 85 procent — i na takim poziomie pozostał.

Podmioty wydające własne książki, takie jak firma iUniverse, stoją w obliczu szczególnego wyzwania polegającego na zapewnieniu swoim autorom możliwości konkurowania na rynku pełnym nowych, co miesiąc publikowanych książek. Firma iUniverse oferuje swoim autorom gamę usług marketingowych, takich jak pomoc przy promowaniu i reklamie książek. Program Google Books przynosi korzyści autorom przez umożliwienie im zwiększenia widoczności własnych książek w Google. Firma iUniverse korzysta z programu Google Books, aby pomóc swoim autorom w marketingu i sprzedaży ich książek.

Maksymalizowanie widoczności i sprzedaży
Chociaż Lowry początkowo czuł się „nieswojo” na myśl, że jego cała książka będzie dostępna do przeszukiwania online, a użytkownicy będą mogli wyświetlać jej fragmenty, spodobał mu się sposób prezentowania jej za pośrednictwem programu Google Books. „Książka jest prezentowania rewelacyjnie. Nie sądzę, żeby występował tu jakiś problem z plagiatem sposobu sprzedaży” — mówi. Lowry — nie wykonując praktycznie żadnych dodatkowych działań marketingowych, gdy jego książka The Gulf War Chronicles po raz pierwszy pojawiła się w programie Google Books — zauważył, że ranking jego sprzedaży w księgarni Barnes & Noble „znacznie” podskoczył — o 85 procent — i na takim poziomie pozostał. „Widoczność w usłudze Google Books okazała się bardzo pomocna” — mówi. Lowry nie jest wcale nowicjuszem w dziedzinie marketingu swoich dzieł. Stworzył własną witrynę internetową (www.gwchronicles.com), wygłasza przemówienia na wydarzeniach publicznych oraz w dalszym ciągu zbiera materiały i pisze. „Książka przestaje się sprzedawać, kiedy sam autor przestaje ją sprzedawać” — twierdzi. Dlatego szczególnie podoba mu się pomysł umożliwienia przeszukiwania treści książki („Każdy, z kim zrobiłem wywiad, znajduje tam swoje nazwisko, a to oznacza natychmiastową sprzedaż” — mówi). Podoba mu się też to, że na stronie dostępnych jest kilka opcji umożliwiających zakup książki.

Częściowo dlatego, że pracowicie promował własne dzieło, Lowry znalazł agenta i zawarł umowę na swoją drugą książkę, która zostanie opublikowana w wydawnictwie Berkley Publishing na początku 2006 roku. Dodatkowo rozpoczął pracę nad trzecią książką o żołnierzach amerykańskiej piechoty morskiej służących w Iraku pod tytułem U.S. Marine in Iraq – 2003 (Amerykańska piechota morska w Iraku — 2003), która zostanie opublikowana w serii Warrior Series przez brytyjskie wydawnictwo Osprey Publishing.

Zarówno Berkley, jak i Osprey są wydawnictwami, które biorą udział w programie Google Books, z czego Lowry jest również zadowolony. „Cieszę się, że te wydawnictwa uczestniczą w programie Google Books, ponieważ wiem, że pomoże mi to w sprzedaży” — mówi. „Niebawem cała wiedza o świecie będzie w zasięgu zaledwie paru kliknięć, a program Google Books odegra wielką rolę w przeniesieniu tej wiedzy do naszych domów oraz firm”.

 

©2011 Google — Strona głównaWszystko o GoogleOchrona prywatności