Obrazy na stronie
PDF
ePub

ENCYKLOPEDYJA POWSZECHINA.

LISTA WSPÓŁPRACOWNIKÓW

którzy dotychczas przyjęli udział w tém dziele.

[blocks in formation]

Cichocki Teofil.

Cybulski Wojciech Dr. filoz.

Dawid Wincenty.
Dembowski Teodor.

Dutkiewicz Walenty.

Estreicher.

Felinska Ewa.

Fisz Zenon.

Flatau Henryk. Funkenstein Antoni. Glisczyński Adam Dr. Grajnert Józef. Gregorowicz Jan Kanty. Hubert Leopold Jarochowski Kazimierz. Jasiński Jan.

Jenike Ludwik.

Jocher Adam. Jurkiewicz Karol. Kaczkowski Karol Dr.

Kaczkowski Zygmunt. Kaszewski Kazimierz.

Kirkor Adam.

Kolberg Oskar.

Kondratowicz Ludwik.

Konopacki Szymon.

Maciejowski Franciszek.

Majer Józef Dr.

Malinowski Fran. Xaw., Ksiądz

Marcinkowski Antoni.

Mączyński Józef.

Miecznikowski Alexander.

Mieczyński Adam.

Morawski Szczęsny.

Morzycki Antoni. Mossbach August. Nuake Nakęski Adolf. Neufeldt Danijel. Neugebauer Ludwik Dr. Nowakowski Edward. Otto Leopold, Pastor. Pankiewicz Jan. Paploński Jan. Paprocki Emeryk. Perkowski Piotr. Pęczarski Nikodem. Pietrusiński Ludwik. Pisulewski Szymon. Piwarski Jan Felix. Pohlens Edward. Połujański Alexander, Pracki Józef. Prażmowski Adam.

Prokopowice Wincenty.

Sokolowski Leon Dr.

Strauch F.

Stypułkowski T.
Suchecki Henryk.

Syrski Szymon.
Szaniawski Józef.
Szokalski Wiktor Dr.

Sstulc Wacław, Ksiąds.
Szyc Joachim.

Szymanowski Michat.
Szymański Xawery.
Szyszko Bohusz Michał.
Taczanowski Władysław.
Urbański AE.
Walecki Antoni.
Wężyk Franciszek.
Widman Karol.
Wiszniewski Michał.
Wiszniewski Adam.

Wójcicki Kazim. Władysław.

Wolski Ludwik.

Wrotnowski Antoni.

Wrześniowski Wincenty.

Wyszyński Józef, Ksiąds.

Zieliński Gustaw,

Lochowski Felis.

ENCYKLOPEDYJA

POWSZECHNA.

TOM CZWARTY

(Bol.-Cec.)

Homo sum, humani nil a me alienum esse puto.

TERENCYJUSZ.

Człowiekiem jestem, a wszystko cokolwiek ludzkość
obchodzi, nie powinno mi być obojętném.

WARSZAWA.

Nakład, druk i własność S. Orgelbranda Księgarza i Typografa.

1860.

Wolno drukować z warunkiem złożenia w Komitecie Cenzury,
po wydrukowaniu prawem przepisanéj liczby egzemplarzy.

w Warszawie dnia 1 (18) Października 1860 roku.
Cenzor, Radca Kollegijalny, Stanisławski.

[ocr errors]

B.

Bolivar (Szymon), z przydomkiem el Libertador, oswobodziciel, zwany także Washingtonem Ameryki Południowej, którą wyswobodził z pod jarzma hiszpańskiego, jeden z największych mężów Nowego Świata, urodzony 1783 roku w Caraccas, z szlachetnej i zamożnej rodziny staro-hiszpańskiej, której jedynym był potomkiem płci męzkiej. W dziecinnym jeszcze wieku straciwszy rodziców, wychowany został przez wuja, markiza de Palacios, a za szczególną laską rządu hiszpańskiego, który niesłychanie uciskal krajowców, pozwolono mu, jakkolwiek kreolowi, uczęszczać na wydział prawny w uniwersytecie madryckim i inne także zwiedzić kraje europejskie. W Paryżu, gdzie zalety osobiste ulatwiły mu przystęp do najwyższych towarzystw, starał się nabyć wiadomości niezbędnych dla wojskowego i polityka; gorliwie słuchał nauk w szkole normalnej i politechnicznej, tu też zabrał znajomość ze sławnym Alexandrem Humboldt'em i jego towarzyszem Bonpland i ściśle się nawet z nimi zaprzyjaźnił w czasie wspólnej podróży do Niemiec, Wloch i Anglii. Będąc panem ogromnego majątku, bo przeszło 200,000 franków rocznego dochodu, wśród rozrywek stolicy francuzkiej, powziął zamiar ulżenia losowi nieszczęśliwej ojczyzny; byla to myśl zasadnicza wszystkich jego czynności, ją też postanowił zadaniem swojego życia. W 1803 r. ożenił się w Madrycie z piękną szesnastoletnią córką Bernarda del Toro, markiza Ustariz i z nią powrócił do Ameryki, gdzie przecież małżonka wkrótce padla ofiarą żółtej febry. W 1804 r. znowu udał się do Paryża, gdzie widok koronacyi Napoleona i niezmiernej potęgi, jaką szczęśliwy wojownik bez wielkiego trudu przywłaszczył sobie nad dumnym ze swej wolności narodem, głębokie sprawił na nim wrażenie; mówią że równie wtenczas, jako też przy koronacyi w Medyjolanie (1805), ostro ganil despotyczne postępowanie cesarza. W powrocie do ojczyzny (1809) zwiedził Stany Zjednoczone, poznał liberalne instytucyje i wpływ ich dobroczynny, a plan wyswobodzenia dojrzał w jego umyśle. Abdykacyja Karola IV i Ferdynanda VII, oraz wstąpienle na tron Józefa Bonaparte, zdawały się zrazu sprzyjać jego zamiarom; przybywszy do Venezueli, połączył się z patryjotami, a gdy się 19 Kwietnia 1810 r. uorganizowato powstanie w Caraccas, junta wysłała go do Londynu, zkąd we Wrześniu 1811 r. powrócił z transportem broni. Pod dowództwem Mirandy, niegdyś oficera armii rewolucyjnej francuzkiej pod generalem Dumouriez, wstąpił do szeregów w stopniu podpułkownika, a kiedy po upadku Mirandy Hiszpanie podbili Venezuela, Bolivar zmuszony był schronić się na wyspę Curaçao. Wszakże już we Wrześniu 1812 r. wystąpił na nowo pośród powstańców Nowej Grenady 1

ENCYKLOPEDYJA TOM IV.

« PoprzedniaDalej »