Obrazy na stronie
PDF
ePub

OGŁOSZENIA.

Udzielone przeze mnie pozwolenie tłómaczenia moich powieści na język niemiecki osobom, które dotąd nie zgłosiły się do mnie z oznajmieniem wyboru, niniejszem odwołuję. Te tylko osoby mieć będą prawo wydawania przekładów, które na każde z pism pojedynczo uzyskały upoważnienie.

Upraszam łaskawe redakcye pism peryodycznych o powtórzenie tego ogłoszenia.

Drezno, 27 listopada 1879 r.

J. I. Kraszewski.

W Administracyi wydawnictw Towarzystwa pedagogicznego we Lwowie, plac Maryacki 1. 9, I piętro, są na składzie:

Gimnastyka w szkołach ludowych, instrukcya dla nauczycieli, ułożona przez
Edw. Madejskiego, z 8 tablicami litografowanemi. Cena 60 cnt.
Ksiądz Felix Dupanloup, biskup orleański, wspomnienie pośmiertne przez
Zygmunta Sawczyńskiego, dyrektora seminaryum nauczycielskiego. Cena 60 cnt.

PRZYRODA I PRZEMYSŁ tygodnik popularno - naukowy, wydawany przez księgarnia Gebethnera i Wolffa w Warszawie pod redakcyą prof. dra Karola Jurkiewicza. Prenumerata roczna z przesyłką 8 rubli, w Galicyi 11 złr., w W. ks. Poznańskiém 24 marek.

Treść nrów 21-25 z d. 19 listopada-17 grudnia 1879: Rodowód liczb i cyfr, przez F. Bogackiego (21-24); Ceramika i materyały budowlane z gliny, przez J. Łapickiego (21-22); Kopalnie soli w Zgłowiączce na Kujawach w XIV w., zebrał E. Swieżawski (21-22); Historya poglądów chemicznych, przez A. Würtza (21-25); Zużytkowanie jednego ze źródeł bogactwa krajowego, przez L. Jastrzębowskiego (22-23); O prądach morskich i powietrznych, przez J. Kowalczyka (23-25); Nikiel i kobalt kowalny (23); Naturalni nieprzyjaciele telegrafów elektrycznych (23); Trujące własności Szczodrzenicy (23); Przechowywanie paszy w dołach (23); Od redakcyi (24); List studenta z Petersburga (24); Odpadki chmielowe jako pasza (24); Woda na plamy (24): Ludność Londynu (24); O nauce biologii, mowa wypowiedziana przez prof. T.H. Huxleya (25); Niektóre uwagi z powodu przyszłej wystawy w Warszawie, przez L. Jastrzębowskiego (25); Środek przeciwko za razie kartofli (25); Fajka w kształcie słonia (25); Zmyślność zwierzęca (25); Kronika.

PRZEGLĄD LEKARSKI organ Towarzystwa lekarskiego

krakowskiego rozpoczął w dniu 1 stycznia 1879 osiemnasty rok swego istnienia, i wychodzi w objętości średniéj 1 1⁄2 arkusza na tydzień najregularniéj. Prenumerata z przesyłką pocztową bezpośrednią wynosi:

[merged small][merged small][ocr errors][ocr errors][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][ocr errors]

w Cesarstwie
niemieckiém
18 marek

9

we Francyi i Belgii

24 frank.

12

[ocr errors]

4/2

[ocr errors]

W innych krajach według przepisów pocztowych.

6

Prenumeratę przyjmują: w Krakowie Administracya, nadto w Warszawie pp. Gebethner i Wolff, w Paryżu p. Adam, Carrefour de la Croix rouge 2.

Zaproszenie do przedpłaty na

PRZEGLĄD POLSKI
czasopismo literackie i naukowe

wychodzące w Krakowie od 1 lipca 1866 w pierwszych dniach każdego miesiąca w zeszytach od 9 do 11 arkuszowych.

W Austryi.

Niemczech

"

[ocr errors]
[ocr errors]

Przedpłata z przesyłką pocztową wynosi:

rocznie 16 złr. półrocznie 8 złr. kwartalnie 4 złr.

32 marek.

[ocr errors]

16 marek.

[ocr errors]

8 marek. We Francyi i innych krajach należących do związku pocztowego: rocznie 40 fr. półrocznie 20 fr., kwartalnie 10 fr.

Pojedyncze zeszyty z ubiegłych lat i bieżące są do nabycia, o ile zapas starczy, po 1 złr. 50 cnt. czyli 3 marki, całe zaś kwartalniki i roczniki po cenie prenumeracyjnej.

Ostatni rocznik 1879 zawiera następujące artykuły :

MORAWSKI K. Gajusz Lucyliusz, satyryk rzymski; SOKOŁOWSKI A. Austryacka polityka Zygmunta III; TARNOWSKI St. Koriolan Szekspira; POPIEL J. Kolegium polskie w Rzymie; DUBIECKI M. Kudak, twierdza kresowa i jej okolice; MADEJSKI St. Krajowy zakład hipoteczny dla włościan; REHMAN A. Szkice z podróży do południowej Afryki 1875–1877; KOŻMIAN St. Pani Arturowa Potocka; SZUJSKI J. Profil historyczny Nerona; PASZKOWSKI Fr. Listy prezydenta Jeffersona do Kościuszki; TOMKOWICZ St. Głosy francuskie o sprawie polskiej; MORAWSKI K. Petroniusz Arbiter i jego romans; NAŁKOWSKI_W. Afganistan; SIEMIEŃSKI J. X. Biskup Dupanloup; PAWLICKI St. Leon XIII prasa katolicka; TARNOWSKI St. O Horsztyńskim Słowackiego; SZUJSKI J. Persowie, tragedya Aischylosa; KOZŁOWSKI L. Geneza nihilizmu w Rosyi; LISKE X. Bobrzyńskiego Dzieje Polski ocenione; GASZTOWTT W. O nowoznalezionym Pamiętniku J. Słowackiego; ZACHARYASIEWICZ J. Stracony poemat, powieść; DROBA L. Andrzej Krzycki jako pisarz i polityk; KLECZYŃSKI J. Wybory do Rady pańswa; KALICKI i HYTREK A. Górny Szlązk; Stefan Witwicki, przez R. O; TARNOWSKI St. Z Wilna; DZIEDUSZYCKI W. Sofoklesa Edyp Król; TARNOWSKI St. H. Lisickiego Alex. Wielopolski; GORAJSKI. Do reformy stosunków wiejskich; TARNOWSK1 St. Zjazd krakowski z powodu jubileuszu Kraszewskiego.

Prócz tego w każdym zeszycie Przegląd polityczny, wspomnienia pośmiertne bibliografia, oceny dzieł i t. p.

Prenumeratę (najtaniej i najdogodniej przekazem pocztowym) przyjmuje p. H. Müldner w administracyi „Czasu" w Krakowie, niemniej wszystkie księgarnie w kraju i zagranicą.

Najnowsze nakłady księgarni Gebethnera i Wolffa

w WARSZAWIE:

1 rs.

BIERNACKI Mikołaj (M. RODOĆ). Piosnki i satyry. BYKOWSKI Piotr Jaxa. Trzy epizody z dawnego życia szlacheckiego: I. Święcone w Łabuniu u wojewody Stepkowskiego, II. Córka hetmańska, III. Mirza Tadż-El-Faher (Wacław Rzewuski). 1 rs. 50 kop.

DEOTYMA. Zwierciadlana zagadka, powieść. 1 rs. 20 kop. DUBIECKI Maryan. Kudak, twierdza kresowa i jej okolice, monografia historyczna, nagrodzona przez Akademią umiejętności w Krakowie. 90 kop.

HEINE. Pieśni, przekład Alexandra Kraushara; wydanie nowe przejrzane i uzupełnione. W ozd. oprawie 2 rs. KRASZEWSKI J. I. Herod-baba, opowiadanie dziadka. 20 kop.

1 rs.

Stara baśń, powieść z IXgo wieku, wydanie jubileuszowe z 24 illustracyami E M. Andriollego, w formacie wielkiej 4ki, na pięknym papierze welinowym, w ozdobnéj, bogato złoconéj oprawie. 12 rs. MAYNE-REID. Wygnańcy w lesie, przekład z angielskiego, z 12 rycinami, wyd. 2gie. Karton. 1 rs. 20 kop.

Obrazki dziejowe dla młodzieży przez Teresę Jadwigę, z 6 rycinami rysunku J. Kossaka. Karton. 1 rs. 20 kop., w oprawie w płótno ang. 1 rs. 50 kop.

ORZESZKO Eliza. Z różnych sfer, nowelle i obrazki, serya
I, 2 tomy: Stracony, Dziwak, Pani Luiza, Szara dola,
Julianka, Czternasta część, Silny Samson, Milord. 2 rs.
70 kop.
SIENKIEWICZ Henryk. Pisma, tom I: Stary sługa, Hania,
Szkice węglem, Janko muzykant. 1 rs. 50 kop.

SPENCER Herbert. O wychowaniu moralném, umysłowém i fizyczném, przełożył Michał Siemiradzki. 1 rs. 35 kop.

CZASOPISMO Towarzystwa

aptékarskiego

pod redakcyą dra M. D. Wąsowicza i prof. dra Br. Radziszewskiego. Wychodzi we Lwowie co 1go i 15go każdego miesiąca w objętości 1-11⁄2 arkusza druku. Prenumerata wynosi dla członków Towarzystwa rocznie 4 zł. 30 cnt., półrocznie 2 złr. 20 cnt.; dla nieczłonków w Austryi rocznie 6 złr. 30 cnt., półrocznie 3 złr. 20 cnt.; w Warszawie rocznie 4 rs. 50 kop., na prowincyi w Królestwie polskiem i Cesarstwie rosyjskiem z przesyłką 5 rs. 20 kop.; w Niemczech rocznie 10 marek, w Belgii, Francyi i Szwajcaryi 12 franków. Cena ogłoszeń wynosi 5 cnt. od wiersza (petit). Administracya we Lwowie w aptéce Z. Rukera ul. Skarbkowska 1. 7. Wszelkie korespondencye i listy dotyczące redakcyi i reklamacye adresować należy do redaktora, Lwów ul. Ossolińskich 1. 16 I piętro. Ogłoszenia w Paryżu przyjmuje wyłącznie Agence Havas, Lafitte et Comp., place de la Bourse 8; w Warszawie główny skład u Gebethnera i Wolffa.

Od roku 1870 począwszy wychodzący we Lwowie,

Zaproszenie do prenumeraty.

PRAWNIK

pod redakcyą dra Ignacego Czemery úskiego,

pismo tygodniowe, poświęcone teoryi i praktyce prawa i administracyi,
rozpoczyna z rokiem 1880 rok jedenasty swego istnienia.

„Prawnik obejmuje następujące rubryki:

I. Artykuły wstępne z zakresu prawa obowiązującego i nauk społecznych. II. Przeglądy tygodniowe, jako artykuły redakcyjne podające wiadomości o ważniejszych wypadkach lub kwestyach ruchu prawniczego, treściwe sprawozdania z rozpraw Sejmu krajowego i Rady państwa, tudzież z ważniejszych prac innych ciał ustawodawczych. III. Praktykę sądową i administracyjną, a mianowice: 1) wypadki praktyczne, sądowe i administracyjne; 2) zasady orzeczeń sądowych i administracyjnych w innych czasopismach prawniczych ogłaszanych; 3 orzeczenia zasadnicze Najw. trybunału sprawiedliwości wpisane do Księgi i Repertoryum orzeczeń; 4) orzeczenia trybunału administracyjnego i trybůnału Państwa; 5) orzeczenia trybunału kasacyjnego; 6) sprawozdania z rozpraw karnych. - IV. Korespondencye oryginalne. - V. Literaturę prawniczą i Krytykę. VI. Okolniki urzędowe, główniejsze. VII. Feljeton. . VIII. Wiadomości potoczne ze stowarzyszeń prawniczych, rozmaitości prawnicze, wiadomości urzędowe (mianowania i t. p.), upadłości, wykazy bezwłasnowolnych. IX. Ogłoszenia.

Okólnikami c. k. Prezydyów obu sądów wyższych, a to Lwowskiego z dnia 23 stycznia 1874 r. l. 942. pr., i Krakowskiego z dnia 8 marca 1874 1. 481. pr., „Prawnik" wszystkim władzom sądowym w kraju został zaleconym, z wezwaniem do jak najsilniejszego poparcia tego wydawnictwa (Nr. 6 str. 52 i Nr. 12 str. 108 „Prawnika" 1874 r.).

Prenumerata wynosi: całorocznie 6 złr., półrocznie 3 złr., kwartalnie 1 złr. 50 cnt.
Redakcya i administracya we Lwowie, ul. Teatralna 1. 9.

SZKOŁA tygodnik pedagogiczny, organ Towarzystwa pedagogicznego, wychodzi we Lwowie pod redakcyą prof. Lucyana Tatomira. Cena roczna: w państwie austryackiém 4 złr., dla zagranicy 3 talary. Treść nrów 48-51 z dnia 29 listopada 20 grudnia 1879: Szkolne kasy oszczędności, przez Jerzego Harwota (48-51); Z wycieczek po kraju, przez T. N. (48-51): O przesadzaniu ziarnek w rzędy w szkółce szlachetnéj, przez A. R. (48); O szczepieniu, uszlachetnieniu drzew, przez A. R. (50, 51); Wiadomości potoczne; Inseraty.

NOWE DZIEŁA

otrzymane na skład główny przez księgarnią

G. Gebethnera i Spółki

W KRAKOWIE:

O REAKCYI

i

SOCY ALIZMIE,

przez autora

Szkicu dwuwiekowéj polityki polskiego narodu,
w 8ce, str. 247. 1 złr. 50 cnt.

LARYNGOSKOPIA

oraz

choroby krtani i tchawicy

przez

dra Przemysława Pieniążka,

w dużej 8ce, str. 603 i XV tablic litogr. 7 złr.

Ubiory w Polsce

i u sąsiadów,

skreślił Walery Eliasz,

tomu Igo część 1sza (do końca XI wieku), w dużej 4ce, 19 str. textu i XI tablic.

3 złr., kolorowane 8 złr.

Wydawca i redaktor odpowiedzialny dr. Władysław Wisłocki.

Z drukarni Uniwersytetu Jagiellońskiego pod zarządem Ignacego Stelcla.

« PoprzedniaDalej »