Obrazy na stronie
PDF
ePub
[blocks in formation]

NAKLADEM TOWARZYSTW żyJUDOZNAWCZEGO.
Z „Drukarni Polskiej" ul. Sykości (Grand-Hotel).

Adres Redakcyi: Lwów, ulica Garncarska, 1. 6.
Główny skład w księgarni Gubrynowicza & Schmidta.

Słowo wstępne.

Na Walnem Zgromadzeniu dnia 9. lutego b. r. zawiązało się Towarzystwo ludoznawcze z siedzibą we Lwowie, którego celem jest, jak głosi jego Statut, umiejętne badanie ludu polskiego i sąsiednich, oraz rozpowszechnianie zebranych o nim wiadomości.

Żeby praca ta postępowała systematycznie i gruntownie, podzielił się Zarząd Towarzystwa na następujące sekcye: 1. archeologiczną, 2. antropologiczną, 3. geograficzną, 4. językową, 5. literacką, 6. muzyczną, 7. przemysłową i 8. socyologiczną. Każda z tych sekcyi będzie w swym zakresie, podług ułożonego programu, zbie rała materyały i wiadomości, dotyczące ludu, które zostaną nastę pnie ogłoszone drukiem, albo też w inny sposób zużytkowane.

Oprócz tego Towarzystwo starać się będzie zakładać na różnych miejscach Oddziały, które stanowić będą centra, łączące w sobie działalność Towarzystwa na polu ludoznawstwa w odnośnych okolicach, oraz kierować pracami członków w pewnych ściśle okre ślonych kierunkach. Szczególnie te miejscowości, które w dotychczasowych badaniach ludoznawstwa nie były wcale, albo tylko pobieżnie uwzględnione, będą przedmiotem troskliwej uwagi Towa rzystwa; nie mniej granice etnograficzne, kolonie polskie na obszarze ruskim, jakoteż ruskie na polskim, terytoryalne rozmieszczenie pojedyńczych narzeczy zajmować będą w programie Towarzystwa jedno z najważniejszych miejsc jego pracy.

Żeby pracę swą uczynić przystępną dla ogółu, dać poznać zebrane przez się materyaly, odnoszące się do życia ludu, wszystkim, którzy się tem interesują, zachęcić tych, którzy stykają się z lu dem i baczną zwracają uwagę na jego życie, do zbierania właściwości jego i udzielenia o nich wiadomości innym, wreszcie, żeby rozpowszechnić a przynajmniej podnieść poziom nauki ludoznawstwa, która wśród szerokich sfer inteligentnych mało jeszcze liczy przyjaciół postanowił Zarząd wydawać czasopismo miesięczne,

które jako organ Towarzystwa ludoznawczego służyć będzie tym celom, które Towarzystwo sobie wytknęło.

Nazwa czasopisma Lud jest dalszym ciągiem tej niezmordowanej pracy, jaką Oskar Kolberg na polu ludoznawstwa polskiego podjął, rozwinął i do wysokiego stopnia podniósł, stawszy się twórcą etnografii polskiej.

Program czasopisma jest wytknięty przez statut i wiąże się ściśle z ustrojem i pracą Towarzystwa. Umieszczać więc ono będzie materyały, mające jakikolwiek związek z ludoznawstwem, których dostarczą mu członkowie Towarzystwa; zwracać będzie uwagę na te cechy charakterystyczne życia ludowego, które zasługują przedewszystkiem na zbadanie; dawać będzie wskazówki tym, którzy mają sposobność i chęć do wzięcia udziału w pracy Towarzystwa a nie posiadają jeszcze na tem polu dostatecznych wiadomości.

'Oprócz tego zadaniem czasopisma będzie, zebrany materyal ludoznawczy poddawać naukowemu opracowaniu i pomieszczać samodzielne badania z zakresu ludoznawstwa. Dążyć będzie do tego, ażeby utrzymać ludoznawstwo na tym stopniu, na jakim postawiły je badania uczonych naszych i obcych. Jednakże mając na wzglę dzie szerokie koła społeczeństwa naszego, starać się będziemy stronę teoretyczną uczynić przystępną jak najwięcej całemu ogółowi. Dla tego unikać będziemy balastu naukowego i rozpraw akademicznych a natomiast poprzestaniemy na podaniu lub streszczeniu wyników badań, podjętych nad pewnemi kwestya mi.

Żeby obznajomić z nauką ludoznawstwa i jej postepami społeczeństwo nasze, podawać będziemy przegląd ile możności dokładny wszystkich dzieł ludoznawczych i tych prac, które stoją w jakimkolwiek związku z ludoznawstwem. Również prace ważniejsze, tak polskich uczonych, jakoteż obcych, traktujące o sprawach ludoznawstwa, lub im pokrewnych, poddawać będziemy naukowej ocenie, przyczem zawsze starać się będziemy o to, ażeby krytyka była przedmiotową i sprawiedliwą.

Ponieważ Towarzystwo ponawiązywało już liczne stosunki z różnemi Towarzystwami ludoznawczemi za granicą celem wymiany myśli i zamiany wydawnictw, i te coraz więcej rozszerzać i ustalać będzie się starało, dlatego Redakcya ma do dyspozycyi liczne fachowe czasopisma, których podawać będzie stale przegląd i krótką treść ich rozpraw. W ten sposób ci, którzy pracują naukowo nad ludoznawstwem, będą mieli w tej bibliografii podane źródła, z których treścią na tej drodze zaznajomić się mogą.

Czasopismo, jako organ Towarzystwa ludoznawczego, nie może spuszczać z oka spraw jego. Zatem będzie pomieszczać sprawozda nia z posiedzeń Zarządu, naukowego Zgromadzenia miesięcznego

« PoprzedniaDalej »