Wizerunek Mikołaja Reja z Nagłowicz

Przednia okładka
Fiszer, 1905 - 97

Z wnętrza książki

Wybrane strony

Kluczowe wyrazy i wyrażenia

Popularne fragmenty

Strona 81 - Zwierciadło albo Kształt, w którym każdy stan snadnie się może swym sprawom jako we zwierciedle przypatrzyć, składające się z kilku części pisanych prozą i wierszem.
Strona 88 - I drugie tam prostaki także nauczają. Tłuką dzwony, śpiewają, kropidły machają, Kurzą, piszczą w organy, nisko się kłaniają, Zioła święcą i świece, chodzą po kolędzie, Z wodą świętą iz solą też biegają wszędzie. Ognie palą i chodzą pięknie z procesyją, Na Judasza fukają, a Jezusa biją. A czasem go w śklenicy ludziom powiedają, Bębnią, piszczą i trąbią, pięknie się kłaniają.
Strona 84 - Dosyciem się już nabył na tym nędznym świecie, Dosyciem się przypatrzył, co się na nim plecie, I mógłbych rzec z Salomonem, iż vanitas wszytko, Tak iż na drugie rzeczy patrzyć czasem brzydko.
Strona 74 - Bo by to własna sztuka szyrmirza każdego Miała być okazać co na szkole nowego. Gdyż to jest z przyrodzenia cudze sprawy ganić, Jakoby rzekł: umiałbych ja to lepiej sprawić.
Strona 25 - Chybać by mu diabeł kryślił, Toż ci by się snadź domyślił! Ty sam kiedy byś ty chciał, Snadnie-byś ugodzić umiał: , Iżby nic nie przeszkodziło, Snadnie by się w to trefiło. A ia bych iedno patrzała, Co byś dał znać to działała.
Strona 58 - ... gdy w żołądek wchodzi zawżdy na cztery części każde się rozchodzi. Subtylniejsze mieni się a czyni krew czystszą a gorzkość odchodzącą, też żółć przezroczystszą, wilgotne a zaziebłe te flegmę wydawa zasie melankoliją k J ijowata dawa«...
Strona 57 - Bo bądź ty już jaki chcesz, nadobny, bogaty, I ubierz się w klejnoty iw kosztowne szaty, Jeśli cnoty nie będzie : toć na pawiu pióra, Bo kiedy go oskubiesz alić szpetna skóra.
Strona 28 - ... Smoleńsk wzięto, a wżdy ich bynajmniej nie ruszy, Szlązko dawniej odpadło, a wżdy to ich głuszy, Tatarzyn ruskie ziemie częstokroć plądruje, A przecie przeciwko im nikt się nie gotuje. Pomścilichmy się tego na sejmie poborem, Wżdy Moskwie wrota stoją do Litwy otworem; Wolą drudzy coś sprawiać, do Gdańska szafować, Zarosłe lasy kopać, stare wsi kupować, Upstrzyć panią w złotogłów, w aksamit, w forboty, Niźli w pole wyjechać, leżeć pod namioty. Słyszę, że się...
Strona 54 - ... tych ogrodów, pałacu i dworu malowne, i przypominają opis ogrodów Alcyny Ariosta. Kiedy młodzieniec patrzy na nie zdziwiony, spotyka go Epikurus i uczy: że te miejsca dają mu rozwiązanie jego badań i troski, że jedyne i prawdziwe szczęście dać tylko może rozkosz. A tak, (mówi) rozkosz jest koniec naszych wszystkich rzeczy, A każdy ją na wielkiej iście miewa pieczy. Nie pływałby marynarz ani gardła ważył, Ale to wszystko czyni by rozkoszy zażył. Uczony z bladą twarzą...
Strona 38 - ... inne jego dowcipu księgi niemałe, o których Trzecieski Jędrzej miły pijanica wspomina, a które były podobno »o niczem, o rzeczach obojętnych...

Informacje bibliograficzne