Dziela, Tom 3

Przednia okładka
Nakl. i Drukiem J. Ungra, 1876
 

Co mówią ludzie - Napisz recenzję

Nie znaleziono żadnych recenzji w standardowych lokalizacjach.

Spis treści

Inne wydania - Wyświetl wszystko

Kluczowe wyrazy i wyrażenia

Popularne fragmenty

Strona 222 - Niesprawiedliwością byroK> nie dać mu tego, co on dał wszystkim — głowie naszej koronę, królestwo stanom, ojczyznę obywatelom, mieszkańców miastom, miasta prowincyom, Koronie i Wielkiemu księztwu prowincye Którego więc dzielnością Rzeczpospolita, prawie ze swojego wypędzona siedliska, niedawno swoje dziedzictwo odzyskała, temu Tykocin łask naszych pamiątkę wieczną, za powszechną zgodą stanów Rzeczypospolitej na teraźniejszy sejm walny zgromadzonych, przychylając się do...
Strona 400 - Rzeczypospolite} nie obraca, a teraz kazano precz księdzu pisarzowi, podskarbiego pokojowego postanowiono. I w tem oppressia prawa, factiones et molimina contra Rempublicam. Człowiek ten tota vita sua probrosus factionibus i którego wszystka zabawa dotąd de melioribus loąui et facere mała, zwykł czynić.
Strona 55 - Rzeczypospolitej" za Kazimierskim, o którem wspomina Radziwiłł w swojej mowie sejmowej z r. 1629. ,',, Rękopis Zakładu im. Ossolińskich nr. 231 k. 83. Porównać także księcia Krzysztofa Radziwiłła hetmana polnego wielkiego księstwa litewskiego Sprawy wojenne i polityczne 1621—1632, wydanie Biblioteki polskiej.
Strona 360 - Przy nich statua marmurowa biała. Wiele obrazów leżało jeszcze zwiniętych, i tyle dostatków, że aż pióro moje ustaje. Puszczę się na dół, aż tu znów altana w kolumny ze drzwiami i poręczami z marmuru, i widok na Wisłę z pięknym różnych drzew ogrodem. Stołowa izba ma wszędzie dwoiste okna, u góry widzisz koronę, z której zwiesza się świecznik a wśród onego zegar wskazuje godziny.
Strona 139 - Bo oni nie dla duszy lecz dla twego zbioru wieszają się. nad tobą, jako kruk nad świeżo obwieszonym, czekając swego tam obłowu. Słyszałem, że raz jeden kapłan pana na śmiere dysponując " Niechcemy kończyć rozpoczętej tem powiastki o zamachu podstępnym w celu ułowienia spuścizny. Próżne jednak bywały zabiegi takie, ostatnia bowiem wola nie miała żadnego poszanowania u potomnych, az osobnej satyry „Na daremne testamenty i niewypełnione" dowiedzićć się można o licznych...
Strona 361 - Greczyn z brodą jedzie na koniu tureckim, za nim bucefały pod bogatemi perskiemi tyftykami. Dalej łaźnia sklepista z dużą izbą, pieca w niej nie masz, wszystko ogrzewa się parą, podnoszącą się z rozpalonych kamieni wodą nalanych." „Woda zimna lub ciepła prócz .tego toczy się z kuraszków w wanny miedziane, przy nich są białe marmurowe ławki z toczonemi balasikami. Naprzeciw duża izba ogrodnicza, gdzie iw zimie nawet masz sałaty i wszelkie przysmaki: z boku od Wisły masz bramę,...
Strona 140 - Męczyć i tracić każą swoich bez przyczyny. I tak nie będzie we wsi trzydzieści człowieka, A piętnaście pogłowia spalą. Co — dla Boga — Za przyczyna? Pan chory i nie ma wskórania, Schnie i dzieci mu często umierają w domu — Jakoby i suchoty, i śmierć przyrodzone Nie były i zesłane od Boga samego! Nie wspomnię, jacy w takim sądzie zasiadają: Chłopstwo głupie, ławnicy albo i ci, którzy Przyczynkę jaką mają na niewinnych chłopków.
Strona 360 - Bachus w wieńcu na głowie z czarą w ręku siedzi na niej, kto chce w pół obiadu, idzie do niej, zakręci czopek i nalewa; inne baryły są na pół mniejsze. Wpół sali srebrna fontana, na kilka łokci w górę bije wino: kto ochotny otwiera gębę, w około widzisz nalewki, miednice, roztruchany, konwie. Lecz daleko więcej tego wszystkiego, jak powiemy niżej, jest w skarbcu.
Strona 404 - ... odbiera i wydawa sumę. A że nie sam codzienną drobniejszą odprawuje ekspensę, zachowuje w tym zwyczaj dawny, i swój honor, wiedząc dobrze pisarską swoję, a szafarska. drobniejszych ministrorum powinność. A zaprawdę nie masz też czego strzedz chwała Bogu, wszystkie niemal proventa mensae regiae absumpsit z ekonomiami zaraz communis calamitas, wyniszczyła szkatułę pańską dosyć niezapasną ciężka wojna, obozy, i do szczętu wyniszcza codzienna principis (lubo z nią nie trąbią)...
Strona 363 - ... kazał mi dać bułkę chleba i kieliszek wina. Otworzono drzwi do spiżarni, tam na drągach wisiały stadami kuropatwy, wszystko połów owych to białozorów. Na marmurach rozmaita zwierzyna i mięsiwa. Wychodząc postrzegłem dolny sklep, gdzie jeńcy tatarscy trzymani byli.

Informacje bibliograficzne