Żywot człowieka poczciwego

Przednia okładka
Wyd-wo Bibl. Polskiej, 1859 - 414
 

Co mówią ludzie - Napisz recenzję

Nie znaleziono żadnych recenzji w standardowych lokalizacjach.

Inne wydania - Wyświetl wszystko

Kluczowe wyrazy i wyrażenia

Popularne fragmenty

Strona 111 - Albowiem szlachectwo prawe jest jakaś moc dziwna a prawie gniazdo cnoty, sławy, każdej powagi i poczciwości. A kto to gniazdo tak zacne dobrowolnie sam przez się szkaradzi, jest podobien ku owemu śmierdzącemu dudkowi, co i sam śmierdzi, i gniazdo swe zawżdy zaplugawi, czego inszy żaden ptak nie czyni, i owszem je sobie zawżdy każdy chędoży.
Strona 229 - ... człowiek może snadnie użyć. Bo gdy przypadnie wiosna, azaż owo nie rozkosz z żonką, z czeladką po sadkoch, po ogródkoch sobie chodzić, szczepków naszczepić, drobne drzewka rozsadzić, niepotrzebne gałązki obcinać, mszyce pozbierać, krzaczki »» ochędożyć, okopać, trzaskowiskiem osypać?
Strona 70 - Nuż gdy jeszcze owi przyrodzeni błazenkowie a owy dziateczki wdzięczne przypadną, gdy jako ptaszątka koło stołu biegając świrkocą, a około nich kuglują, jaka to jest rozkosz a jaka pociecha.
Strona 237 - Po obiedzie się do gumienka przechodzić, dopatrzyć się jeśli dobrze wymłacają, jeśli kłos wytrzęsają, jeśli słomę dobrze układaią, plewki, zgoninki chędogo pochowają. A jeśli jeszcze to kto ma iż na wozy nasypują, łaszty do szkut albo do komieg odwożą. A jeśli tego nie ma, tedy wżdy do targu nasypą, za co i pieniążków, i świeżego miąska, i białych chlebów, i korzenia, i co rozkażesz toć przyniosą, także i winka jeślić go będzie potrzeba.
Strona 237 - ... się zachować, i sobie pożytek może się z tego uczynić. Kto też ma jeziora, stawy, wielkie niewody, azaż nie rozkosz po głębokich wodach się nachodzić albo najeżdzić, niewody zapuścić, ryb rozlicznych nałowić, także się i przyjacielem zachować, i sobie pożytek uczynić.
Strona 229 - Bo nowo wsadzony korzeń, gdyj jeszcze w sobie wilgotności nie ma, gdzie wiele gałęzi na górze, nie może ich używić. Też gdy szczepisz a pniaczek rozbijesz, tedy nożykiem nadobnie gniazdeczka gdzie masz gałązkę wsadzić wybierz, tedy i gałązka pięknie przystanie, i pniaczek jej nie ściśnie, a nie zmorzy, i wnet ją snadniej sok obleje iż się prędko przyjmie.
Strona 57 - Księże opacie, a nie poprawiło się wam nic?" Powiedział ksiądz, iż barzo mało. Powiedział mu pan, iż będzie dalibóg dobrze. Drugiego dnia nie dał mu także nic jeść. Rano przyszedł, ksiądz mu powiedział, iż mu się już jeść zachciewa. Przedsię mu nie dał nic jeść. Trzeciego dnia już na urząd bd nie szedł do niego. Alić ksiądz, wynurzywszy łeb z komnaty, woła: „Prze miły Bóg, dajcie co jeść!
Strona 132 - ... jako zgrzebi z gęby wloką, oczy się jako u szczurka, kiedy z mąki wylezie, błyszczą, suknisko popluskał, a czasem je za sobą po błotu wlecze, pierza we łbie pełno; więc mruczy, sam nie wie co, wszytkim łaje, wszytkim przymawia.
Strona 233 - Używaj, miła duszo, masz wszytkiego dobrego dosyć", a wszakoż z bojaźnią Bożą az wiernym dziękowaniem Jemu. Pojedziesz zasię sobie z krogulaszkiem60 do żniwa, ano nadobnie żną, dzieweczki sobie śpiewają, drudzy pokrzykawają, snopki w kopy znowu układają; ano im i milej, i sporzej robić, kiedy pana widzą, a wszakoż nie owego, co się z nimi po polu z maczugą goni albo biczem po grzbiecie kołace. Tamże sobie i przepióreczkę ugonić może, ale nie owak, aby proso abo insze...
Strona 31 - A zażby lepiej leżał jako wieprz w barłogu, a marnie czas tracił, co jest drogi klejnot, a który już upłynie, już się nigdy nazad wrócić nie może, a nic nie może być szkodliwszego młodemu człowiekowi jako nikczemne próżnowanie. Bo to widamy iw koniach iw innych zwierzętach, iż im je naczęściej ćwiczą a wyprawują, tem też naosobniejsze bywają.

Informacje bibliograficzne