Obrazy na stronie
PDF
ePub

PRZEWODNIK

BIBLJOGRAFICZNY

ROK I. 1920.

REDAKTOR

WŁADYSŁAW TADEUSZ WISŁOCKI

KUSTOSZ BIBLJOTEKI Z. N. I. OSSOLIŃSKICH

WSPÓŁPRACOWNICY: MICHAŁ BRENSZTEJN (WILNO), JAN CZUBEK (KRAKÓW),
CZESŁAW KUROWSKI (BYTOM), ZYGMUNT MOCARSKI (WARSZAWA), HELENA
I ZOFJA RETZÓWNY (POZNAŃ), DR. L. STOLARZEWICZ (CHEŁMNO), DR. STE-
FAN VRTEL-WIERCZYŃSKI (LWÓW), WŁADYSŁAWA WRÓBLEWSKA (POZNAŃ)

LWÓW

NAKŁADEM KSIĘGARNI GUBRYNOWICZA I SYNA

1922

DRUK W. L. ANCZYCA I SPÓŁKI W KRAKOWIE.

Po ośmiu latach przerwy powraca do życia »Przewodnik Bibljograficzny<<. Miesięcznik ten, poświęcony bibliografji i księgoznawstwu, założony w r. 1878-ym przez Dra Władysława Wisłockiego, kustosza Bibljoteki Jagiellońskiej, przez długi szereg lat, bo do roku 1913 włącznie, spełniał dobrze swe zadanie, informując społeczeństwo polskie i zagranicę o naszym ruchu umysłowym i wydawniczym. Do roku 1901-go był on jedynem tego rodzaju pismem w Polsce, bodaj czy nie w krajach słowiańskich. Na lamach pisma pojawiały się nietylko fachowe, naukowo zebrane i uzupełniane wykazy nowości księgarskich i wydawniczych, ale obfite kroniki, notatki z ruchu bibljotekarskiego, księgarskiego, bibljofilskiego i dziedzin pokrewnych, recenzje najważniejszych dzieł polskich i obcych, słowem materjały, będące kopalnią wiadomości i informacji dla ówczesnych i dzisiejszych bibljologów i bibljofilów. Toteż wartość pisma i zasługę redaktora oceniano nietylko w Polsce, ale i poza jej granicami; taki np. »Slovanský Katalog Bibliografický (Catalogue Slave Bibliographique) << zestawiający bibljografję czeską, polską, słoweńską, małoruską, serbską, chorwacką i łużycko-serbską, podawał od r. 1881 materjał polski na podstawie Przewodnika Bibliograficznego.

«

Ze śmiercią pierwszego redaktora kończy się okres rozwoju pisma, a rozpoczyna początkowo bardzo powolny, następnie coraz szybszy upadek, zatraca się jego charakter naukowo-informacyjny, a czasopismo podaje jedynie zestawienia nowości księgarskich w sposób coraz mniej naukowy i dokładny.

Od roku 1914-go przeszło pismo na własność księgarni Gebethnera i Wolffa, a redakcję przeniesiono do Warszawy i połączono z wydawanym od roku 1905 » Przeglądem Bibliograficznym«, odejmując Przewodnikowi nawet formę dawną, a pozostawiając jedynie... nazwę. Noworodek ten, któremu nie rokowano długiego życia, nie pokonał pierwszej -trudności, na jaką napotkał. Początek wojny europejskiej sprzątnął go z widowni. Na szóstym numerze wydawnictwo zostało zamknięte.

1026583

A

« PoprzedniaDalej »