Biblioteka warszawska, Tom 1

Przednia okładka
A. Krasiński, 1860
 

Co mówią ludzie - Napisz recenzję

Nie znaleziono żadnych recenzji w standardowych lokalizacjach.

Spis treści

Inne wydania - Wyświetl wszystko

Kluczowe wyrazy i wyrażenia

Popularne fragmenty

Strona 52 - Sweet is true love tho' given in vain, in vain ; And sweet is death who puts an end to pain : I know not which is sweeter, no, not I. ' Love, art thou sweet ? then bitter death must be: Love, thou art bitter ; sweet is death to me.
Strona 52 - Sweet death, that seems to make us loveless clay, 1 know not which is sweeter, no, not I. " I fain would follow love, if that could be,; I needs must follow death, who calls for me ; Call and I follow, I follow ! let me die.
Strona 92 - Brak im do tego nieomal wszystkiego, brak im przedewszystkiem tej intuicyi form, tej tajemniczej morfopedyi, która od kolebki prawie, bez jego wiedzy i woli, kieruje każdym krokiem i ruchem południowego mieszkańca. W surowym klimacie stępione zmysły ani tak czujne są na zewnętrzne XXVI * if wrażenia, ani tak wprawne do ich zewnętrznego ukształtowania".
Strona 468 - Łodzi w 1899 r.) i zasłużonych postaci historycznych (Trzysta portretów zasłużonych w narodzie Polaków i Polek, z dodaniem krótkich wspomnień ich życiorysów, Warszawa 1860).
Strona 103 - Dramata historyczne i społeczne, sceny obyczajowe, krajobrazy mają zarówno swoje ukryte korzenie, zachowane w głębi tajemnice. Toteż artysta w każdym z tych rodzajów powinien zbadać nie tylko treść przedmiotu, jaki ma przedstawić, ale wykonać go w takim charakterze, w jakim instynktowo widzi go cały naród.
Strona 748 - Świata, wiadomości z dziedziny nauk przyrodzonych, historyi krajów i ludów, żywoty znakomitych ludzi, podróże, opisy ciekawych miejscowości wód słynniejszych, odkrycia i wynalazki, ważniejsze zajęcia przemysłowe, obrazy towarzyskie, statystyczne, ekonomiczne i td, z rycinami na stali czarnemi i kolorowanemi, oraz drzeworytami, r.
Strona 92 - Z zapalna imaginacya pod pałacem niebem, z wyostrzonemi zmysłami śród ostrych ponęt, w otoczeniu natury, która pieszczotami naprzemian usypia i budzi, w otoczeniu ciał tak pięknych i piękności tak cielesnych : ludy południowe, na polu szczególniej rzeźby i malarstwa...
Strona 226 - Zabobon czyli Krakowiacy i Górale. Zabawka dramatyczna ze śpiewkami w 3 aktach.
Strona 520 - ... zwróciła stanowczo myśli i pióra, przyniosłaby społeczeństwu naszemu znamienity pożytek. W dzisiejszych czasach, gdzie pani Sand, Balzac i inne tego rzędu genialnie-przewrotne głowy rozsiały tak mętne wyobrażenia o powołaniu kobiety; gdzie jeszcze ledwie nie codzień...
Strona 102 - ... co wielkie znaczenie indywidualności w prawach sejmowych uczcili; co wiarę w natchnienie Boże na pola elekcyjne nieśli; a osobistość jego tylko wtedy wyższej dobije się zacności, tylko wtedy współczucia w społeczeństwie dozna, gdy duch jego duchem ogółu się przejmie i miłośnie mu się poświęci.

Informacje bibliograficzne