Biblioteka warszawska, Tom 2

Przednia okładka
A. Krasiński, 1859

Z wnętrza książki

Co mówią ludzie - Napisz recenzję

Nie znaleziono żadnych recenzji w standardowych lokalizacjach.

Wybrane strony

Inne wydania - Wyświetl wszystko

Kluczowe wyrazy i wyrażenia

Popularne fragmenty

Strona 311 - Jeżeli jest powinnością poety w oświeconym wieku szanować gust powszechny, jeżeli pamiętać będzie, że przepisy sztuki nie są wymysłem, ale że je rozsądek z natury wyczerpał, że te równie przeto jak natura, każdemu za skazówkę służyć powinny; świętszym nierównie jest jego obowiązkiem czerpać z pieśni ludu, jako z natury, charakter i obyczaje narodu.
Strona 308 - Chociaż różna darami , i krajem i wiekiem Wszędzie natura matką, a człowiek człowiekiem. Wszędzie zajmie cię ludzkość i piękność omami, Ziemia jest księgą twoją, jej dzieje kartami. Zerwał ten związek z ludźmi, ślad ku chwale zgubił, Kto jednemu smakowi uległość poślubił, Muza służalca tylko piętnuje go znakiem, Naśladowstwem jest tylko, to co się zowie smakiem.
Strona 71 - Benedictio Dei omnipotentis, Patris et Filii et Spiritus sancti descendat super vos et maneat semper vobiscum.
Strona 636 - Widzisz tę panią? Ta- to jest, co kraje Tuteczne rządzi i sarmacką stronę, Której wielki król wolność swą poddaje I wkłada na jej warkocze koronę.
Strona 310 - Nowa literatura dąży do tego, ażeby każdy naród wiernie w niej malował swoje właściwość. Od tego ducha odwiodły nas tylko czasowe okoliczności; nie wywiły się stąd żadne szczególne korzyści, nie przywiązała się do francuskich tłumaczeń żadna pamiątka i sława narodowa, za cóż nie mamy na nowo uchwycić przerwanego watka? Po co najpóźniejsi mamy koniecznie zostać na drodze, z której i nauczyciele nasi postąpili?
Strona 286 - Wiadomość o krwawej a strasznej rzezi w mieście Moskwie i okropny a żałosny koniec Dymitra Wielkiego Ksiecia i Cara Moskiewskiego [...], wyd.
Strona 645 - Mamy miłości stateczne przykłady, .-.. Siła ich dawne wspominają dzieje, Lubo najmniejszej nie byłoby zdrady, Przestać kochania przestawszy nadzieje! U starych jednak grze'ch to był szkarady: Nie jednaż się dziś na pogrzebie śmieje, I choć w żałobie, chociaż w grubym worzej Myśli o fochach io suliccssorze.
Strona 887 - Zbiór dyplomatów rządowych i aktów prywatnych posługujących do rozjaśnienia dziejów Litwy i złączonych z nią krajów od 1387 — 1710.
Strona 590 - Dykcyonarz zawierający wyrazy i wyrażenia z obcych języków polskiemu przyswojone a mianowicie: w umiejętnościach, sztukach, tudzież w stylu prawniczym, administracyjnym, gazeciarskim, naukowo-filozoficznym, literackim iw potocznej mowie używane, do użytku powszechnego ułożony, Warsz.
Strona 310 - Wszelkie właściwie romantyczne utwory, 8$ dla nas obcą, przemijającą modą; a mimo całej pretensji do natury, zawsze od niej dalekie będą, bo malują uczucia i obyczaje które od natury zboczyły, które czynią zwykle rozbrat między rozumem i uczuciem, miasto pogodnej ich zgody, jedynego celu szczęścia w życiu i piękności w poezji.

Informacje bibliograficzne