Zbiór pamiętników o powstaniu Litwy w r. 1831

Przednia okładka
W Księg. Polskiej, 1835 - 368
 

Wybrane strony

Inne wydania - Wyświetl wszystko

Kluczowe wyrazy i wyrażenia

Popularne fragmenty

Strona 284 - ... srogie uciski, arbitralność, poniżenia i niesprawiedliwości wszelkiego rodzaju, jakie doświadczać i znosić byliśmy przymuszeni przez lat trzydzieści siedem; idąc• za nauką Zbawiciela naszego, nie tchniemy duchem zemsty przeciwko narodowi rosyjskiemu, uważamy Rosjan za bliźnich naszych, i dzieląc szlachetne uczucia oświeconego wieku, nie pałamy chęcią odwetu. Lecz też postanawiamy i przysięgamy walczyć do ostatniej kropli krwi naszej za Polskę całą, wolną i niepodległą.
Strona 324 - W Twem świętem ręku składamy swe losy! Daj nam zwycięstwo! Dawno, o Panie, już nas jarzmo ciśnie! Dziedzinę naszą wrogi rozszarpały; Niech po dniach kary dzień łaski zabłyśnie, Wróć nas do chwały! Krwi nie wołamy, zdobyczy nie chcemy, Nie chcemy mordów, do łupiestw nie zdolni; Tylko odzyskać ojczyznę pragniemy, Tylko być wolni!
Strona 325 - Zbaw nam ojczyznę. Niech przed Twym ludem wrogi się ustraszą. W młodzieńców serca tchnij rycerzy męstwo! Za Twoją chwałę i za wolność naszą Daj nam zwycięstwo!
Strona 283 - Troskliwie piastowali tę świętego ognia iskierkę, niecierpliwie wyglądając pory sposobnej do połączenia się na nowo z Koroną Polską. „Dzisiaj za danem przez Żmudź hasłem, a następnie przez inne powiaty województwa wileńskiego, My, obywatele powiatu wilejskiego, województwa mińskiego, ochoczo bierzemy się do broni i postanawiamy łączyć się w jednym celu z bracią, których krew już się leje za ojczyznę, wolność i prawa. „Biorąc się za tak ważną...
Strona 299 - Każdy powiat miał oddzielnego dowódcę i pod ogólną władzę jednego przejść nie chciał. Tylko kilkunastu podchorążych dyneburskich utrzymywało jaki taki ład wojskowy. Prawie ze wszystkich stron powstańcy byli oblężeni przez nieprzyjaciela. Tysiąc rosyjskiego żołnierza z trzema działami było w Dziśnie. Tyleż w Głębokiem. Od stron wileńskich w Święcianach stał Chiłkow z tysiącem piechoty, pułkiem jazdy i sześcioma działami. W Widzach Kachowski miał bataljon piechoty...
Strona 98 - Delikatne i drażliwe jest to uczucie wolności w najprostszym człowieku! Każdy prawie kmiotek żmudzki, zaciągając się do wojska, oświadczał i żądał wyraźnie zapisania w kontroli, że idzie z własnej ochoty, nie zaś z kantonu, za dobra, czyli, co jedno u nich znaczy — za pana.
Strona 10 - Syrewicz zgromadziwszy do sta uzbrojonego jak .się udało na pierwszy raz ludu, 27 marca podsunął się już o półtrzeciej mili pod Telsze. Nazajutrz wieczorem Dominik Dowbor zebrawszy w mieście młodzież i niektórych mieszkańców, wsparty przez przybyłych z powiatu, Jakóba Tomkiewicza, Józefa Gedrojcia i innych , wystąpił zbrojnie. Skoro dano kilka wystrzałów...
Strona 281 - W tem wpada Chodźko z towarzyszami swojej awanturniczej wyprawy. Moskale rozumiejąc że to jest tylko przednia straż powstańców, na pierwsze wezwanie broń rzucają , komendant ich oddaje szpadę i razem wręcza Chodźce raport na piśmie o stanie swego oddziału, zachowując formalności, jak gdyby widział przed sobą starszego w stopniu oficera moskiewskiego. Nigdy azardowny krok nie mógł udac się pomyślniej.
Strona 364 - Ohadwa mieli zgrabnie wpadające w kibic szaraczkowe ubiory, granatowe okłągłe czapki od niechcenia włożone na bakier, dwukolorowe kokardy u piersi, lekkie szable u boku, i za wązkim pasem małe krucice. Strój i uzbrojenie obu zupełnie były podobne; ale jeden miał twarz bladą pociągławą, błękitne oko poglądające z zadumaniem i niekiedy posępny uśmiech na ustach: drugi okrągłej rumianej...
Strona 324 - Wszechmocny Boże! Ojców naszych Panie! W Tobie nadzieja nasza i odwaga! O wsparcie Twoje, o swe zmartwychwstanie Twój lud Cię błaga!

Informacje bibliograficzne