Obrazy na stronie
PDF
ePub

Ο Ρ Τ Α ΤΙ V Ο.
Perf. y Plusq. πεφίλοιμι, como τετύποιμι.
Aoristo prim. φιλησαίμην, como τυψαίμην.
Futuro prim. φιλοσοίμην, como τυψοίμην.

.

[ocr errors]

SUBJUNTIVO. Perfecto y Plusq. πεφίλω,

como τετύπω. Aoristo primero. φιλήσωμαι, como τύψωμαι.

INFINITIVO.
Perf. y Plusg. πεφιλέναι.
Aoristo prim. φιλήσασθαι.
Futuro prim. φιλήσεσθαι.

PARTICIPIOS.

Pretérito. και πεφιλώς , και πεφιλεία το πεφιλός, como τετυπώς. Aoristo primero. φιλησάμενος , como τυψάμενος. Futuro primero. φιλησόμενος, como τυψόμενος.

[ocr errors]
[blocks in formation]

Egemplo de los verbos en ew. Telów , Honrar.

[ocr errors]

del

En

in estos verbas en αω 1a α antes de ο, ω, y diptongo ou se contrae en w. Todas las demas contracciones de estos verbos se hacen en a. Pero si hay una ., que hace diptongo con e ó con o, la i se pone debajo de la vocal larga a ú w, con la cual compone un diptongo impropio, como τιμάεις, τιμάς, τιμάοιμι , τιμώμι , &c. Si 1a α se sigue el diptongo impropio », este se suprime, y á la e se subscribe : v. gr. τιμάης, τιμάς.

INDICATIVO.

Presente. S. τιμάω-μώ : τιμάεις-μας: τιμάει-μά. Το honro. D.

τιμάετον-μάτος : τιμάετον-μάτον. Ρ. τιμάομεν-μώμεν: τιμάετε-μάτε : τιμαούσι-μώσι.

D.

:

[ocr errors]
[ocr errors]

Imperfecto. S. ετίμαον-μων: ετίμαες-μας: ετίμαε-μα. Το honraba.

έτιμάετον-μάτος : ετιμαέτων-μάτων. P. έτιμάομεν-μώμεν : ετιμάετε-μάτε: ετίμαον-μων. Pretérito perf. Teriunxa

como τέτυφα.
Plusquamperf. ετετιμήκειν , como έπετύφειν.
Futuro primero. τιμήσω.
Aoristo primero. ετίμησα.

Nota. Muchos de los verbos en aw hacen el futuro en ασω : como γελάω, yo me rio, futuro γελάσω: εράω, amo, futuro εράσω, &c. Y estos mismos por consiguiente conservan la a en la penúltima del pretérito y Aoristo primero,

[ocr errors]

IMPERATIVO.

Presente é Imperfecto.
S. τίμαε-μα : τιμαέτω-μάτω. Honra .
D. τιμάετον-μάτος : τιμαέτων-μάτων.
Β. τιμάετε-μάτε : τιμαέτωσαν-μάτωσαν.

Perf. y Plusq. τετίμηκε.
Aoristo primero. Tiungoy.

:

OPTATIVO.

Presente é Imperfecto. S. τιμάοιμι-μωμι: τιμάοις-μως: τιμάοι-μο. Οjala

honrase yo.

[ocr errors]

τιμάριτον-μώτον : τιμαρίτην-μύτην. Ρ. τιμάοιμεν-μώμεν: τιμάοιτε-μώτες τιμάοιεν-μεν.

Perf. y Plusq. τετιμήκoιμι.
Futuro primero. τιμήσοιμι.
Aoristo primero. τιμήσαιμι.
Aoristo Eolico. τιμήσεια.

SUBJUNTIVO.

Presente é Imperfecto. S. τιμάω-μώ : τιμάκς-μάς : τιμάχ-μά. Yo honre. D.

τιμάκτον-ματ ον : τιμάκτον-ματον. Ρ. τιμάωμεν - μώμεν : τιμάντε-μάτε : τιμάωσιμώσι,

Perf. 9 Plusq τετιμήκω.
Aoristo primero. τιμήσω.

[ocr errors]

INFINITIVO.
Pres. 6 Imperf. τιμάειν , τιμών.
Perf. y Plusg. τετιμηκέναι.
Futuro primero. τιμήσειν.
Aoristo primero. τιμήσαι.

Participio presente. και τιμάων-μών: η τιμάουσα, μωσα: το τίμαον-μών. Perf. y Plus4. ο τετιμηκώς , και τετιμηκυία, το τε

τιμηκος. Futuro prim. και τιμήσων, και τιμήσουσα, το τιμήσον. Aoristo prim. ο τιμήσας, και τιμήσασα, το τιμήσαν.

VOZ PASIV A.

INDICATIVO.

Presente. S. τιμάομαι-μώμαι: τιμάκ - μα : τιμάεται-μάται.

Yo soy honrado. D. τιμαόμεθον-ώμεθον : τιμάεσθον-μάσθον : τιμάεσ

θον-μάσθον. Ρ. τιμαόμεθα-μώμεθα: τιμάεσθε-μάσθε : τιμάονταιμώνται.

Imperfecto. S. έτιμαόμων-μώμων : ετιμάου-μώ : ετιμάετο-μάτο.

Yo era honrado. D. έτιμαόμεθον-μώμεθον : ετιμάεσθον-μάσθον: έτι

μαέσθιων-μάσθην. P. ετιμαόμεθα-μώμεθα: ετιμάεσθε-μάσθε: ετιμάοντο

μαντο.
Perf. τετιμήμαι.
Plusquamperf. fteriuhuny.
Aoristo primero. ετιμήθην.
Futuro primero. τιμηθήσομαι.
Paulo post fut. τετιμήσομαι.

:

I M P ERAT I V O.

} Presente é Imperfecto. S. τιμάου- τιμώ: τιμαέσθω μάσθω Se tu honrado. D. ιμάεσθον-ασθον: τιμαέσθων-άσθων. Ρ. τιμάεσθε- ασθε: τιμαέσθωσαν-άσθωσαν.

Perf. y Plusq. τετίμησο, τετιμήσθω. 4origio prim, τιμήθωτι.

OPTATIVO.

[merged small][ocr errors]

Presente é Imperfecto.
S. τιμαοίμης- ώμων : τιμάριο- ωο: τιμάοιτο-ώτο. Οjala

fuese honrado.
D. τιμαοίμεθον- ώμεθον: τιμάρισθον-ώσθον: τιμαρίσθηy-

ώσθην. Ρ. τιμαοίμεθα-ώμυθα : τιμαλισθε-όσθε : τιμάουντο

αντο.
Perf. y Plusq. τετιμίμην , τετιμήo , &c. como πε-
φιλήμων.

Aoristo primero. τιμηθείων.
Futuro primero. τιμηθησοίμην.
Paulo post futur. τετιμησοίμην.

Apr Ful

Prese

SUBJUNTIVO.

[ocr errors]

Presente é Imperfecto.
S. τιμάωμαι-ώμαι : τιμά- μα : τιμάνται-μάται.
D. τιμαώμεθον-ώμεθος : τιμά»σθον- ασθον , &c.
Ρ. τιμαώμεθα- ώμεθα: τιμάασθε-ασθε : τιμάωνται-
Perf. y Plusq. τετιμώμαι, τετιμή, τετιμάται, como

πεφιλέμαι.
Aoristo primero. τιμήθω.

ανται.

[merged small][ocr errors]

INFINITIVO.
Presente e Imp. τιμάεσθαι, τιμάσθαι.
Perfect. y Plusg. τετιμήσθαι.
Paulo post fur. τετιμήσεσθαι.
Aoristo primero. τιμηθήναι.
Futuro primero. τιμηθήσεσθαι.

« PoprzedniaDalej »