Jakuba Michałowskiego...Księga pamiętnicza z dawnego rękopisma

Przednia okładka
w drukarni C.K. Uniwersytetu, 1864 - 856
 

Inne wydania - Wyświetl wszystko

Kluczowe wyrazy i wyrażenia

Popularne fragmenty

Strona 56 - Jeżeli za zniesieniem wojska kwarcianego i pobraniem hetmanów do więzienia kontentację otrzyma Chmielnicki i przy dawnych wolnościach zostawać będzie z tym hultajstwem, ja w tej ojczyźnie wolę nie żyć i nam lepsza rzecz umierać, aniżeliby pogaństwo i hultajstwo miało nam panować.
Strona 774 - ... onemu wiarę poprzysięgli. Drudzy, kiedyśmy się już ruszyli, choć od Nas wcześnie wiciami o pospolitym ruszeniu obwieszczeni, do boku Naszego nie przybyli; drudzy przybywszy deklarowali, że się bić nie będą, ale stać w szyku w imprezie wojennej zamiast wstręt czynić nieprzyjaciołom. Mało zaś takich było, co by zamków od przodków ich dobrze ufortyfikowanych dobrowolnie nie poddawali albo do swych majętności załóg nieprzyjacielskich nie brali".
Strona 88 - Nie chcieliśmy więcej pustoszyć ziemi polskiej — wtóruje mu w tym samym czasie Krzywonos. — Tylko, że nam zajadł Książę Jeremi, że ludzi mordował, ścinał i na pal wbijał, wszędzie w każdem mieście na środku rynku szubienica; i teraz pokaże się to, że na palu byli niewinni ludzie. Popom naszym oczy świdrem kręcił. My też stojąc, broniąc wiary i zdrowia swego musieliśmy stać za swoją krzywdą.
Strona 775 - Jeden do drugiego, trzeci do dwu, czwarty do trzech, piąty do czterech i tak per conseąuens, by też każdy z własnymi poddanymi zgromadźcie się, a gdzie słuszna, na jaki odpór zwiedźcie się.
Strona 371 - Wybiję z łackiej niewoli naród ruski wszystek; a com pierwej o szkodę moją i krzywdę wojował, teraz wojować będę o wiarę prawosławną naszą. Pomoże mi tego czerń wszystka, po Lublin, po Kraków, której ja nie odstapię, bo to prawa ręka nasza...
Strona 47 - Ojczyźnie naszej w wolnościach i swobodach. Dlatego zwykliśmy wszyscy jednostajnie tej matki naszej Ojczyzny, Korony polskiej, całości przestrzegać; a chociaż bywają różne dolegliwości, jako to na świecie, to jednak rozum każe uważać, że łatwiej domówić się w państwie wolnym, co którego z nas boli, niżeli straciwszy tę Ojczyznę naszą, już drugiej takiej nie naleźć w chrześcijaństwie ani w pogaństwie.
Strona 372 - Wieczna z nimi nasza kozacka przyjaźń, której świat nie rozerwie. Za granicę na wojnę nie pójdę, szabli na Turki i Tatary nie podniosę; dosyć mam na Ukrainie i Podolu a Wołyniu teraz; dosyć wczasu, dostatku i pożytku w ziemi i xięstwie mojem po Lwów, Chełm i Halicz. A stanąwszy nad Wisłą, powiem dalszym Lachom: »Sedijte a mołcijte Lachy«.
Strona 210 - ... jeszcze przegranej. Główne siły tatarskie nie nadążyły Chmielnickiemu z pomocą. Nocą, na samym polu rozpoczętej bitwy, odbyła się „rada na koniach". Zapadła decyzja cofania się taborem pod Konstantynów. Zaraz potem wodzowie doszli do wniosku, że ratować winni przede wszystkim siebie. Wszystką siłą poczęli uciekać, i odbiegli chorągwi bez znaków, armaty, taborów i wozów niezliczonych [...] Wojsko to postrzegłszy, że nie masz wodzów, rzuciwszy o ziemię zbroje, pancerze,...
Strona 209 - Po wszystkich szczęśliwych progresach wojska naszego i odebraniu Konstantynowa snadnem, zawarł się był Chmielnicki w Piławcach, lichym zamku, otaborowawszy się, czernią wojując ustawicznie, Tatary już pułkami przeciwko nim posyłając. Nasi na to niewygodnie przyśli na Chmielnickiego, około obozami niezawartemi, gdzie który pułkownik chciał, szańcami, strażami, armatą ściśnięci.
Strona 730 - Wzięli ci, co przyśli, sto czerwonych [złotych] oprócz atlasów w sztukach od JMPana hetmana: jednak murzowie tym się nie komentowali i owszem mówili, że te upominki ciurom naszym, a nam murzom sobole ferezje, konie z rzędami. A murzów z kurwy synów dwóch z tymi ludźmi przyszło, jeden w wywróconym kożuchu, a drugi w musulbasie baranami podszytym; a sobolów chcą. Co trzeba rozumieć, gdy jeszcze sama starszyzna przyjdzie...

Informacje bibliograficzne