Mickiewicz w Wilnie i Kownie: życie i poezya, Tom 2

Przednia okładka
Gubrynowicz i Schmidt, 1884
 

Co mówią ludzie - Napisz recenzję

Nie znaleziono żadnych recenzji w standardowych lokalizacjach.

Wybrane strony

Spis treści


Inne wydania - Wyświetl wszystko

Kluczowe wyrazy i wyrażenia

Popularne fragmenty

Strona 103 - Tu za lasem, za stawem, Błyszczą mych zamków ściany, Mąż z królem Bolesławem Poszedł na Kijowiany. Lato za latem bieży, Nie masz go z bojowiska; Ja młoda śród młodzieży, A droga cnoty śliska ! Nie dochowałam wiary, Ach! biada mojej głowie! Król srogie głosi kary; Powrócili mężowie. „Ha! ha!
Strona 149 - Nie słychać z dala wichru, co tu liny targa, Grom, co tu bije, dla was tylko błyska. I razem ze mną pod strzałami gromu Co czuję, inni uczuć chcieliby daremnie! Sąd nasz, prócz Boga, nie dany nikomu. Chcąc mnie sądzić, nie ze mną trzeba być, lecz we mnie. — Ja płynę dalej, wy idźcie do domu.
Strona 37 - A w sercu — lisie zamiary. (Więcej się waszej obłudy boję, Niż w zmienne ufam zapały; Możebym prośby przyjęła twoje, Ale czy będziesz mnie stały? * Chłopiec przyklęknął, chwycił w dłoń piasku. Piekielne wzywał potęgi, Klął się przy świętym księżyca blasku, Lecz czy dochowa przysięgi? • Dochowaj, strzelcze, to moja rada, Bo kto przysięgę naruszy, Ach! biada jemu, za życia biada!
Strona 20 - Dziewczyna czuje — odpowiadam skromnie — A gawiedź wierzy głęboko; Czucie i wiara silniej mówi do mnie Niż mędrca szkiełko i oko. Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu, Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce; Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu! Miej serce i patrzaj w serce!
Strona 166 - Włoszech, tam z żalu, ówdzie z zazdrości. Zdaje się, że namiętność, nie straciwszy nic ze swojej mocy, a uderzając się o liczniejsze coraz zawady praw, rachuby i przyzwoitości, i wstrzymując się od zwierzęcej zemsty, przybrała, na północy przynajmniej, charakter posępnego iw sobie zamkniętego żalu, różniąc się od pobożnej rezygnacji kochanków wieku średniego i od wielomownej sentymentalności romansów francuskich i niemieckich.
Strona 148 - Już nie dość krzepią i Cnoty słodycze. Zamiast Piękności niebieskiego wschodu, Walczyć z ustawną burzą, jęczeć pośród cienia, Zamiast serc czułych, trącać o pierś z lodu, Zamiast jej rączek, chwytać za ręce z kamienia, I długo śród takiego nie ustać zawodu? Zawód tak trudny! zakończyć tak snadnie! Nie będziem dłużej ćmieni, więcej kołatani; Lecz wszystkoż z nami w tych falach przepadnie? Czyli kto raz wrzucony do bytu otchłani, 30 Nie zdoła z niej wylecieć ani...
Strona 226 - Miasto już spało, w zamku ognie zgasły. Tylko po wałach i po basztach straże Powtarzanymi płoszą senność hasły; Wtem się coś z dala...
Strona 162 - Miałem tak wiele pieniędzy, że pierwszym przykładem w życiu nie znachodziłem już potrzeb do zaspokojenia , inne jeszcze okoliczności osładzały mnie szczególniej tamte kilka miesięcy, tem przyjemniej, że niespodziewanie.
Strona 240 - Napróżno się trudzi, Kto naszych szczerze chce godzić z Krzyżaki, Bo czy to z kniaziów, czyli z prostych ludzi, Na Litwie całej nie znajdzie się taki, Coby ich...

Informacje bibliograficzne