Encyklopedia powszechna, Tom 10

Przednia okładka
Wydawn. Artystlyczne i Filmowe, 1862
 

Co mówią ludzie - Napisz recenzję

Nie znaleziono żadnych recenzji w standardowych lokalizacjach.

Inne wydania - Wyświetl wszystko

Kluczowe wyrazy i wyrażenia

Popularne fragmenty

Strona 318 - Królestwie swoj ćm mnóstwo wielkie." „Masz hetmanów i wodzów wojennych, także i rycerskich ćwiczonych ludzi poczet nieporachowany. Gdzie się obrócisz, najdziesz czem będziesz mógł obostrzać królewskie cnoty swoje. Umiej rządzić, umiej nagradzać i karać; pamiętaj Królu, iż gdzie się to zapleni, iż dobrzy, godni i zasłużeni ludzie w pomietlech leżą, ktemu impurdtas vilionim nastąpi, tam biada dobremu.
Strona 391 - Panu Bogu Wszechmogącemu i na wiele zacnych ozdób i pożytków Rzeczypospolitej Polskiej, a osobliwie na ochronienie pogranicznych państw od Tatar i na uczciwe opatrzenie rozpłodzonych synów koronnych pachołków chudych podana Ich Mościom Panom braciej swej, PP stanom i rycerstwu Rzeczypospolitej Polskiej przez KS.
Strona 98 - Wstydliwego rządów, postanowił naprzód zając dzierżawy Władysława Odonicza, iw tym celu podstąpił r. 1236 pod Gniezno. „Długie oblężenie bez skutku, przy mocnym oporze, sprzykrzyło dalszą zwłokę Henrykowi. Porzucił więc miasto straciwszy wiele ludzi, a mianowicie machiny różne do bicia murów z ustawicznej roboty popsute i potrzaskane (1); powiększało się jednak miasto pobożnemi fundacjami.
Strona 528 - Polacy dziś piszem, wielką odmianę czynią, a zwłaszcza między tymi, które są wysszej napisane, a mianowicie, które się kolwiek na dwoje abo na troje dzielą, mówię ex consonantibus. Bo kiedy przed nimi idą, odmieniają się każda w swą naturę, że inaczej brzmieć muszą, kiedy po którym y idzie, a inaczej kiedy proste i, jako...
Strona 416 - Starożytnicze wiadomości o Krakowie. Zbiór pism i pamiętników tyczących się opisowej i dziejowej przeszłości, oraz zwyczajów tej dawnej stolicy kraju; z dodatkiem różnych szczegółów Polaków zajad mogących.
Strona 416 - Starozytności historyczne polskie, czyli pisma i pamiętniki do dziejów dawnej Polski, listy królów i znakomitych mężów, przypowieści...
Strona 527 - Europie zawołanego Jana Kochanowskiego, Polaka, nie jedno rzeczą samą, ale i pismem i mową, który mało co przed śmiercią swoją, jako o rzeczach inszych, tak io tej Polskiej Ortografijej, którą w Drukarni baczył mojej iw liściech moich, począł był ze mną konferować; na piśmie przedsię nic nie okazał, aw tym go też śmierć niespodziana bez wieści zapadła. Aż po śmierci jego Jaśnie Wielmożny, a mój przed laty M. Pan Jego M.
Strona 331 - Katechizm ekonomii politycznej, czyli prosta nauka, jakim sposobem tworzą się, podzielają i konsumują bogactwa w towarzystwie", Warszawa 1815, i „Wykład ekonomii politycznej, czyli proste wyluszczenie, jak się tworzą, rozdzielają i spożywają bogactwa". Warszawa 1821. *• Poznański „Tygodnik Literacki Literaturze, Sztukom Pięknym i Krytyce Poświęcony
Strona 554 - Harmonię mów albo zlanie ich w jedną to jest polską, za pośrednictwem fenickiej, powróconej do familii mów słowiańskich...
Strona 330 - Żydzi, czyli konieczna potrzeba reformowania Żydów w krajach Rzeczypospolitej Polskiej, przez obywatela bezimiennego", w Warszawie 1785, nakładem i drukiem Michala Grolla, 8-vo, 40 str.

Informacje bibliograficzne