Obrazy na stronie
PDF
ePub

i cały czas następny poświęcił geometryi wykreślnéj i dla wydoskonalenia się słuchał kursów instytutu politechnicznego w Paryżu. Powołany na trzy posady, to jest do Petersburga, Warszawy i Krakowa, wybrał professure geometryi przy uniwersytecie jagiellońskim w Krakowie w r. 1816. W roku 1817 wypracował rozprawę o teoryi aeronomii czyli geometrii wykreślnej. Tom I Teoryi geometryi wykreślnéj przez niego napisany wyszedł w drukarni wojskowej w Warszawie r. 1822 kosztem rządu, za który otrzymał od cesarza Alexandra I pierścień brylantowy. Pracując nad drugą częścią swego dzieła, umarł w roku 1838 3 kwietnia. Tomu drugiego geometryi wykreślnej wyszedł pierwszy poszyt w Październiku r. 1838. Więcej niewyszło..

August Frączkiewicz b. profess. uniw. warsz. najwyżej z żyjących jest ceniony, lecz prócz kilku ważnych rozpraw nie ogłosił jeszcze drukiem żadnego dzieła chociaż różne części matematyki należycie obrobione, zupełnie ma do druku wygotowane.

L. Rembieliński, Teorya krzywych iloczynowych. Warsz. 1826.

Hippolit Rumbowicz. Geometrya wykreślna czyli wykład rzutowych i obrazowych wykreśleń, z dodatkiem prawideł oznaczenia cienia i stopniowania światła tak w rzutach jako też w perspektywie, napisana dla użytku uczniów uniwersytecz. Warsz. 1829.

P. Chlebowski i A. Tylman przełożyli K. Dupin Geometrya i mechanika sztuk i rzemiost. Tom I. geometrya, t. II mechanika. t. III. dynamika. 3 tomy Warsz. 1827.

Floryan A. Zubelewicz. Przewodnik giełdy, czyli opi-. sanie wszelkich czynności gieldy w handlu papierów publicznych. Warsz. 1833. Rachunkowość handlowa w ważniej zych jej zastosowaniach. Warsz. 1846. O papierach publicznych w ogólności, ze szczegółowym opisem papierów. krajowych, ważniejszych zagranicznych instytucyi, które na handel ich wpływają. Warsz. 1843. Wykład prakty

czny nauki o podnoszeniu do potęg i wyciągania pierwiastków, o postępach i logarytmach z załączeniem tablicy. Warsz. 1848.

1

A. Barcinski. O gieldzie paryzkiej. etc. Warsz. 1836. O rachunkowości kupieckiej 3 tomy Warsz. 1833-35. Arymetyka handlowo-przemysłowa 1835 tom 2 i 3 p. n. Buchhalterya podwójna, zastosowana do handlu, bankierstwa, fabryk i gospodarstwa wiejskiego. Warsz. 1835. Popularny wykład początków arytmetyki, etc. Warsz. 184?. 2 wyd. 1856.

Karól Libelt. Wyklad matematyki dla szkól gimnazyalnych 2 tom. Poznań 1844.

[ocr errors]
[ocr errors]

Wincenty Józefowicz. Jeometrya stosowana do potrzeb gospodarstwa z 5 tabl. Warsz. 1844 Praktyczne nawos dnienie łąk wraz z planami do położenia kraju naszego. Warsz. 1844. Wykład praktyczny miernictwa i niwellacya z 7 tabl. Warsz. 1843.

Winc. Wrześniowski: Miernictwo niższe. Warsz. 1841. Zasady Algebry 1846.

August Bernhard, przełożył Lefebure de Fourcy: Geometrya wykreślna, poprzedzona wstępem obejmującym teorye linii prostej i płaszczyzny uważanych w przestrzeni, również Trygonometryą tegoż Autora. Warsz. 1849.

J. K. Steczkowski. Wyklad (elementarny) Matematyki Cz. I. Arytm. Cz. II. Algebra. Krak. 1851.

Józef Mazurkowski. Zasady grometryi. Cz. I. Planimetrya. Cz. II. Solidometrya. Warsz. 1853.

P. Brzeziński. Przykłady algebraiczne obejmujące równania stopnia 1go i 2go postępy, równania stopni wyższych służące za wstęp do wyższych galezi matematyki. Kraków 1853.

Niewęglowski wypracował Geometryą płaską i prze. strzeni. Pozn. 1855.

Henryk Muklanowicz. Trójkątowanie drugiego rzędu Warsz. 1852.

Teofil Zebrawski. Kilka zadań, z geometryi wykreślnej, jako dodatek do dzieła ś. p. Fr. Sapalskiego, z przykładem zastosowania powierzchni wichrowatych w ciesiolce. Kraków 1847. Początkowe wiadomości z geometryi dla praktycznego użytku. Kraków 1849. O moście wiszącym własnego pomysłu. Kraków 1841. O przyczynach wykolejania pociągów na drogach żelaznych i środkach zapobieżenia lemu. Krak. 1850.

§. 183. Astronomią zajmowali się.

W. Karczewski wydał Astronomia zawarta w 22 lekeyach, w której wszystkie fenomena niebieskie bez pomory matematyki są wyłożone etc. 2 części Wilno 1826. Nauka o niebie czyli wiadomość Fenomenów astronomicznych zebrana do powszechnego użytku z dodatkiem o poznawaniu gwiazd konstellacyi. Krak. 1824. O kometach Wilno 1826.

Franciszek Armiński kończył nauki w Paryżu, gdzie znakomita pilność i zdolność zjednały mu przyjaźń i opiekę Delambra, Arago i innych astronomów. Oni mu wyrobili posadę Dyrektora obserwatoryum na wyspie Isle de France. Ale wezwanie i pomoc ówczesnej Dyrekcyi wychowania publicznego wróciły Armińskiego krajowi. Od założenia uniw. warszaw. wykładał on trygonometryą kulistą i astronomią w tymże uniw. Najważniejszą przysługę oddał Armiński podaniem do rządu i przeprowadzeniem projektu tyczącego się założenia obserwatoryum astronomicznego w Warszawie. Do Monachium jeździł dla zakupienia i sprowadzenia potrzebnych narzędzi, które sam urządzał i ułatwiał. W skutku nieprzerwanej usilności już 1825 r. obserwatoryum rozpocząć moglo szacowne swe czynności. W r. 1828 i 1829 wyznaczał Armiński położenie geograficzne główniejszych punktów wojew. Sandom. a mianowicie góry Łysicą zwanej, urządzał także obserwatoryum w Konwikcie XX. Pijarów. Po r. 1830 oddał się wyłącznie obowiązkom dyrektora obserwatoryum,

które pełnił do śmierci to jest do dnia 14 Stycz. 1848 r. Oprócz kilku rozpraw ogłoszonych w pismach czasowych i w Rocznikach Tow. przyj. nauk. największa część prac profess. Armińskiego w zakresie nauk matematycznych, obszerne spostrzeżenia poczynione w obserwatoryum dotąd nie wyszły na widok publiczny.

P. Sławiński początki astronomii teoretycznej i praktycznej. Wilno 1826.

A. Putiatycki. Xiądz missionarz wydał: Astronomia popularna. Warsz. 1855.

T. Dziekoński przełożył dzieło Schmitha. Budowa nieba czyli Astronomija popularna figurami objaśniona. Warszawa 1857.

§. 184. budownictwie wyszły następujące dzieła.

Karól Podczaszyński wydał początki architektury dla Umari'w wihmi użytku młodzi akademickiej. 2 części z tablicami Wilno d.1 maja 1860 w 1828. Tegóż Nomenklatura architektoniczna czyli słownik 70 rolu życia. powodowany cieśliczych wyrazów. Warsz. 1843. Budo

wnictwo zastosowane do potrzeb Ziemianina polskiego ze stu rycinami Warsz. 1829.

O przyozdobieniu siedlisk wiejskich 2 tomy Warszawa 1827.

A. Czaki. Wzory budowli wiejskich na 24 tablicach z wskazaniem zasad do oznaczenia ich obszerności i obrachowania kosztów, oraz z dodaniem nauki stawiania budowli z ubitéj ziemi. Warsz. 1830.

A. Idźkowski, Kroje architektury, obejmujące rozmaite jéj kształty, uważane jako przedmiot piękności in fol. Warszawa 1832.

Komplet wzorów na budowle włościańskie, składa się z 18 sztuk w ark, Warsz. 1845.

H. Marconi. Zbiór projektów architektonicznych. W ar

kuszach podłużnych 12 poszytów z 96 tablic. Warszawa

1838-43.

Karil Würtemberg. Zbiór architektonicznych pomyslów służących do upiększenia i uzupełnienia wiejskich budowli i zabudowań gospodarskich. Leszno 1848 in folio. Alexander Zabierzowski. Praktyczne budownictwo wiejskie. Warsz. 1856.

$ 185. O mechanice pisali.

F. Miechowicz. Teorya machin do łatwego ich wyrachowania, zastósowana dla użytku gospodarzy, mechaników praktycznych i konstruktorów machin napisana. Warszawa 1829.

Edward Gutzki przełożył Bernouillego: Przewodnik praktyczny dla mechaników, budowniczych, inżynierów budujących mlyny, rękodzielników, a w ogólności dla techników. 2 tomy. Warsz. 1844...

Stanislaw Bakka przełożył Wei-bacha Juliusza: Mechanika teoretyczna dla użytku inżynierów i techników z 632 drzeworytami w texcie. Warsz. 1856.

§ 186. Wojskowość.

J. Głębocki. Rys dziejów wojennych. Kraków 1848. Wine. Nieszokoć przełożył P. Jomini. Obraz rozbiorowy przedniejszych kombinacyi wojny. Berlin'i Lipsk 1835.

Hr. Los. Przepisy mustry i manewrów dla piechoty 3 tom. i 21 tablic. Lwów 1848. Regulamin piechoty, kawaleryi i artyleryi i t. d. Oddział I. przepis mustry i manewrów dla piechoty. Oddział II. Przepis mustry dla jazdy. Oddział III Artylerya. Krótka instrukcya odno-· sząca się do usługi i użycia dział polowych. 16ka Lwów roku 1848.

Ignacy Prądzyński. Urodził się w Sannikach w Poznańskiém r. 1792, z ojca Stanisława prokuratora przy są

« PoprzedniaDalej »