Obrazy na stronie
PDF
ePub

Turodz. 1807r.

[ocr errors]

cnotliwego wieki przeżyje.“ Odznaczył się w poezyi lirycznéj a szczególniej w hymnach.

Julian KorsakTukończył nauki w uniwersytecie wileńw Stonimic gub.skim, wystąpił z pierwotwornemi lirykami, listami i elegiami grodzieńskiej oraz wschodnią powieścią Bejram. Gdzie nie jest tłumaczem, tam idzie wsprost albo za angielskim, albo wschodnim duchem i barwą. Poezye jego wyszły w Petersburgu I wciągu ostat: 1839. Nowy Parnas w Poznaniu 1833 niemniej w Wilnie michal 104cia 1840 w 2 tomach. Umar Nowogródku 30 sierpnia 1855r. przełożył na jegyle polski Danta Bo. Alexander Chodźko syn Jana. Po ukończeniu uniw. wileń. kształcił się w językach. wschodnich w instytucie oryentalnym przy ministeryum spraw zagranicznych w Petersburgu, obecnie jest konsulem rossyjskim w Persyi. Jego poezye wydane w Petersburgu 1829 przedrukowano w Poznaniu 1833. Mieszczą w sobie ballady i inne poezye ulotne, większą zaś ich część zajmuje przekład pieśni nowogreckich. Nie mało poezyi Chodźki odznaczających się wysokim talentem i uczuciem, które nie weszły do powyższego zbioru, znajduje się w Dzienniku Wileńskim i Dziejach dobroczynności wydanych w Wilnie, w tych ostnich jest piękna powieść wierszem: Mieczyslaw.

Alexander Groza, którego poezye wyszły w Wilnie r 1836, 1843, i 1855 okazał, iż jego talent coraz świetniej się rozwija. Jego poemat: Pan Starosta Kaniowski, ma pewne podobieństwo z Maryą Malczewskiego. Chociaż w nim uderza brak cieniowania wypadków, jednak umiał autor mnóstwem piękności zakryć to wszystko. Świetnie jaśnieje talent Grozy w poemacie Mogily, osobliwie w opisie klęski Batowskiej. Umar d. 3.listopada 1875v.

Michal Jezierski wydał poczye w Wilnie 1837: Pan Kasztelan powieść historyczna z początku XVIII wieku. Wilno 1841; w tym okazał wiele talentu do odmalowania rysów przeszłości. Prócz poezyi wydał także powieści prozą między któremi odznacza się Julia i Marya 2 tomy Wilno 1843 r.

6

Augustyn Bielowski ur. 1804% na Pokuciu pobierał

[ocr errors]

nauki w Stanisławowie, Buczaczu i we Lwowie, sprawuje, Umand we Swowie teraz obowiązki kustosza i zastępcy dyrektora przy biblio- dll na 12: Paźdź-1876r.na. tece Ossolińskich. Odznaczył się jako poeta umiejący użyć przeżywszy dał, bardzo pięknej formy przedmiotowej w przekładach: Wy-ko kilka dni slow. prawa Igora na Polowców, Lwów 1833. Pieśni ludów nego Pertza wydaw. недо Słowiańskich, zamieszczonych w różnych czasopismach i w Dumkach przez niego wraz z Lucyanem Siemieńskim wy-wick, danych, w przekładzie poezyi Szyllera Lwów 1841 i w prze- forum ZahSadia Os. kładzie Fausta Goethego, znanym z wyjątków w czasopi-solińskich. smach. Również zalecają się piękną formą jego utwory.eu umieszczone w różnych czasopismach, są one już to zbli-tity là cóất anh żone do pieśni ludu, jużto jak poemat Henryk pobożny, podług dziejów ojczystych wyśpiewane. Bielowski prócz poezyi poświęcił się badaniu dziejów ojczystych; owocem jego prac jest rozprawa: Początkowe dzieje Polski, zamieszczone w bibliotece Ossolińskich z r. 1842 i dzieło: Wstęp kryty czny do dziejów Polski. Lwów 1850. Stara się w niem przeprowadzić ten pomysł, że nasi przodkowie najprzód sie dzieli nad Sinem morzem, zkąd przez Rzymian wyparci, przez Dacyą posunęli się aż do Nadwiśla, rozpowiada nader ciekawe rzeczy o owych zamierzchłych wiekach, wykłada znaczenie słów i imion znajdujących się w pisarzach greckich i rzymskich, wyjaśnia również według swego głównego pomysłu podania naszych kronikarzów; przeistacza w prawdopodobne dzieje to, cośmy dotąd uważali za baśnie. Obecnie zajmuje się Bielowski nowém wydaniem Słownika Lindego, którego 3 t. z druku już wyszedł.*

Ks. Adam Stanisław Krasiński biskup wileński przełożył wybornie Pieśń o półku Igora (staro-słowiański poemat z 12 wieku). Petersburg 1856, drukiem B. M. Wolffa W przedmowie wykazał z przytoczonych wyrazów, a zachodzących w pierwotworze, że najbliższém jest jego narzecze polskie, a nie inne, które roszczą bliższe z nim powinnowactwo. Tenże biskup pracuje nad prawem kanoniczném po polsku, które wnet drukiem zostanie ogłoszone.

Alexander Borkowski (młodszy brat Józefa) znany

[ocr errors]

I, w Magiorowie v oblogapie Ziff Hiawskim d. 13. Hishi sierpnia.....

[ocr errors]

w piśmiennictwie pod imieniem Leszka. Znachodzą się jego liczne utwory poetyczne w Haliczaninie, Ziewonii i Rozmaitościach, a znamieniem ich wielka łatwość i płynność; najobszerniejszym zaś poematem: Kozak w Haliczaninie i Orly Herburtów ogłoszone w pracach literackich.

Lucyan Siemieński urodz. 1809 w okolicach Żółkwi, syn Antoniego; odbierał wychowanie domowe to w Galicyi, to w Królestwie Polskiem; przed r. 1830 zwiedził Ukrainę i bawił przez długi czas w Odessie, gdzie obeznał się z li2, Bisi posla, teraturą rossyjską i innemi słowiańskiemi. Obrawszy sobie niu 1831 v. paźnię wyłącznie zawód literacki, pracował różnemi czasy do czaemigrował do Tran, sopisów, Wanda, Pamiętnik, Kuryer Polski, Czasopis Ossoi had wróci lins. Powszechny pamię. nauk i umiejęt: Z jego przekładów wv.1848 do Kwa, najważniejszą pracą jest wyborny przekład staroczeskich śpiekowa i stał się za wów bohaterskich i pieśni lirycznych znanych pod napisem Królodworski rękopis. Kraków 1836 i Praga 1852. Z rossyjma politycznego skiego przełożył Wesele Kniazia Włodzimierza. Także Gas-Umar Dumki wspólnie z Bielowskim wydane. Nadto ładny poeKrakowie we who, macik dramatyczny Świtezianka. Poznań 1843. Wydał Pavek d. 27 lislopa, miętniki o Samuelu Zborowskim. Poznań 1844. Legendy da 187r. o godę. z podania polskie i ruskie. Poznań 1845. Wieczory pod 6.ramo poly- lipa. Poznań 1845. Paryż 1848. Muzamerit czyli powieści dniowej słabora 2 tomy. Poznań 1847. Wieczornice, czyli powiastki, cha7 paralizu mo, pqu.

Tozycidem i re, daktorem pis

[ocr errors]

raktery, życiorysy i podróże 3 tomy. Wilno 1854. Powieści IV Petersburg 1852. Zywot Kazim. Brodzińskiego. Kraków 1851. Dzieje narodu polskiego dla użytku szkólnéj młodzieży. Kraków 1852. Przekład z francuzkiego poematu perskiego poety Firdusego: Bischen i Menische. Noc nadniestrańska powieść w Gazecie Warsz. Przegląd dziejów literatury powszechnej w głównych zarysach. Tom I. Kraków 1855.

Józef Ignacy Kraszewski ur. 26 lipca 1812. Początkowe nauki odbywał w szkole w Białej na Podlasiu, później w Lublinie, w gimnazium w Swisłoczy, nakoniec w uniwersytecie wileńskim. Kurator honorowy szkół wołyńskich mieszka obecnie w Żytomierzu. Poezye 2 tomy. Wilno 1838,

wyd. 2. powiększone Warsz. 1843. Anafielas; pieśni z podań Litwy. Pieśń 1sza Witolorauda, Wilno 1840. 2gie wydanie przerobione i powiększone tamże 1846. Pieśń 2ga Mindows. tamże 1843. Pieśń trzecia i ostatnia Witoldowe boje. Wilno 1845 8ka wielka. Odmalował w tych pieśniach trzy główne epoki zacmionéj przeszłości Litwy. Obecnie wydał w Paryżu 1859 w okazałej edycyi Hymny Boleści są to poezye pełne głębokości i boleści uczuć.

Michała Grabowskiego legenda Wawrzyniec z Powoda jako téż melodye ukraińskie do znakomitych utworów poetycznych należą.

Morawski Franciszek jenerał wydal: Dworzec mego dziadka. Leszno 1851. Wolf w Petersburgu wydał poezye Morawskiego roku 1855. Pięć poematów lorda Byrona. Leszno 1853. (barz thr. 270)

Wincenty Pol prawdziwy wieszcz krajowy, urodzony w Galicyi był krótki czas professorem geografii w uniwcrsytecie krakows. obecnie oddaje się w Krakowie wyłącznie poezyi. Wiele utworów jego było ogłoszonch drukiem w różnych czasopismach, inne pojedynczo wychodzily. Powszechnie lubione jego poetyczne utwory, cudnym, albowiem obrazy swoje maluje, a raczej śpiewa językiem. Wydał dotąd kilka poematów treści historyczno-opisowej. W roku zaś 1857 wyszły w Wiedniu jego dzieła pod tytułem: Poezye Wincentego Pola nowe poprawne wydanie w 4 t. Tom 1szy zawiera w sobie: Pamiętniki Winnickiego w 3 częściachTom 2gi Mohort rapsod rycerski Tom 3ci Z podróży po burzy i Drobne Poezye- Tom 4ty Wit Stwosz.

Władysław Syrokomla (Ludwik Kondratowicz). Pisma poetyczne tego autora należą do najbardziej ulubionych, umiał albowiem trafić do serca ogółu. Dotąd wydał następujące dzieła poetyczne: Baka Odrodzony. Jan Deborog. Chatka w Lesie. Córa Piastów. Gawędy i rymy ulotne w 5 częściach. Garść pszenna. Margier poemat z dziejów Litwy. Gawęd i rymów, poszytów 5. Wilno 1856-1857. Przeklady poetów polsko lacińskich tom. 6. Wilno 1851 i 1852. *) Urodzony 17-worześnia 1823x. we wsi Smolkowie powiecie bobrujskim zamaks Ty i wienie 15 wrzesnia 1862 v. Syrokomla jako poeta przejściowej spolű dzidif popedy to devri momentów dziejowych, bo stojąc na voz drożú, to suvięcił prze szłość aż do martwych gruzów, to ją lekceważył, to modlił się jak asceta, to bezbożnie dowcipkował, słowem był to istry Proteuß. Jedno uczucie, je:

dno

Chatka w lesie część druga. Wilno 1856. Hrabia na Watorach Krotofila z XVI wieku Wilno 1856. Wielki czwartek. Wilno 1856. Janko Cmentarnik. Wilno 1856. Stare wrota. Wilno 1856. Wędrówki po moich niegdyś okolicach. Wilno 1851 i wiele innych. Obecnie wyszedł nowy poemat Starosta Kopaninski. Wilno 1859. Jestto zwierszowany artykuł o Ponińskim porwanym i więzionym w Sonnenburgu jako stronniku Leszczyńskiego.

Tomasz Padura okazał się jako piewca ludu, poezye które znamy, noszą tytuł: Ukrainki Tymka Padury. Lwów 1842 i Warsz. 1844. Ozdobny ów tomik z nutami obejmuje 12 pieśni, z których jedne są obrazami życia i losów Kozaczyzny, drugie dumami historycznej treści.

Teofil Lenartowicz wydał Cztery obrazy. Kraków 1848. Polska ziemia w obrazkach. Część Kraków 1848. Część 2ga Poznań 1850. Zachwycenie i blogosławiona. Poznań 1855. Lirenka. Poznań 1855. W jego poezyach panuje mila prostota tak w niewymuszonym, dziwnie łatwym wierszu jak w treści, a prócz jasnéj i zdrowej myśli, ileż tam rzewności, prawdy a w wykonaniu wytrawnego artyzmu.

Również odznaczają się Wasilewski, Ujejski, Olizarowski, Zieliński, Gaszyński, Norwid i w. in. Nie należy tu pominąć pisarza, który przez lat kilkadziesiąt pismami swoMorunid Cyprian Tanundan jemi rozbudził władze umysłowe dziatek, zaszczepił w ich maja 1883. a. sercach cnoty i zamiłowanie nauki, prawdziwego ich przyryżu licząc lab 62. jaciela. a tym jest:

Stanisław Jachowicz. Urodzony w miasteczku Dzikowie Galicyi) 17 kwietnia 1796, umarł w Warszawie dnia 24 grudnia 1857. Ojciec jego Wojciech, będący pełnomocnikiem hr. Tarnowskich odumarł go w tedy jeszcze, gdy był dzieckiem. Pobożna matka Wiktorya z Dobrzańskich, zajmowała się sama troskliwem, prawdziwie staropolskiem wychowaniem dziecięcia. Dobre téż przymioty okazywał Stanisław prawie od samego niemowlęctwa: dla tego nie uciekano się nigdy do kar żadnych; odwołanie się matki do serca synowskiego było dlań zawsze dostateczném. W Sta- drio przekonanie było w nim tylko safe i niezmienna: Kaskaaf dud, spicwat.. dla ludusprobodie ośurial budowej dala duka pragnął. Ob Włodz. Spasowiez: Kowe studyum nad Syrokomtą. W Warkawskien -aloneum tom. I złożył 113 za styczin i marzec 1876w; og sko rovinam

[ocr errors]
[ocr errors][ocr errors]
« PoprzedniaDalej »