Obrazy na stronie
PDF
ePub

Co to są dzieje powszechne? O Antonim Bylcu, powieść (c. d.). Rozmowy miejskie pana, Michała starego żołnierza, z panem Janem szewcem warszawskim. Święty Cypryan. Fabian Birkowski. Obrazki historyczne. Święty Polikarp biskup Smyrneński. Warszawa, o jej założeniu i początkach. O Jasiu Balcerzaku i Antoli l'aradównie, powieść. Stowarzyszenia wzajemnej pomocy. Różności.

Gazeta Warszawska. M. październik 1862, NN. 224-250, zawierają: Krwawe dzieje, powieść Teod. Tom. Jeża (c. d.). Rozbiór zaprojektowanego opodatkowania wyrobu piw krajowych, p. F. Dr. Podział administracyjny Królestwa. Listy polskiego rolnika z podróży agronomicznej, p. Albina Kohn. Lekcya wstępna literatury polskiej, oraz literatury rossyjskiej, ze względem na słowiańską, p. Edwarda Siwińskiego. Niektóre uwagi nad artykułem: „Srodki do systematycznego przeprowadzenia zamierzonej reformy podatkowania konsumcyjnego w Królestwie Polskiem," p. 4. F. Kilka myśli o spółce wydawniczej. Listy z miasta, p. A. W. O więzieniach, p. Zygmunta Zaborowskiego (c. d.). Przegląd literatury zagranicznej. Korrespondencye krajowe i zagraniczne. Wiadomości bieżącc, literackie, artystyczne.

Gazeta Polska M. październik 1862, NN. 224-250, zawierają:

Nędznicy, romans Wiktora Hugo (c. d.). Budowa mostu stałego na Wi-
śle pod Warszawą, potocznie opisana, p. J. Surzyckiego. Spółka dosta.
wy drzewa do Warszawy. Odpowiedź na uwagi o reorganizacyi Towa-
rzystwa ubezpieczeń, p. Valentina d'Hauterive. Kronika Paryzka, p. Z. W.
Historya upadku dynastyi Sobieskich, p. K. Hoffmana.. Korresponden-
cye krajowe i zagraniczne. Rozmaitości. Wiadomości bieżące, literac-
kie, artystyczne.

Kuryer Warszawski. M. październik 1862, NN. 224–250.
Kuryer Niedzielny. M. październik 1862, NN. 25—28, zawierają:
Przeglądy: brukowy, literacki, gazet i pism czasowych. Pytania i od-
powiedzi.

Dziennik Powszechny, pismo urzędowe, polityczne i naukowe. M. październik 1862, NN. 220-246, zawierają:

Otwarcie posiedzeń Rady Stanu Królestwa Polskiego 1 października. Postanowienie Rady Administracyjnej, tyczące się przedaży trucizn. Rys historyczny instytucyj cechowych w Zachodniej Europie. O zdrowiu publiczném, przez Siekaczyńskiego. Prace Towarzystwa archeologicznego w Petersburgu (c. d.). Statystyka (c. d.). O stanowisku rodziny w społeczności, p. J. A. Miniszewskiego. Jurysprudencva. Installacya wydziałów lekarskiego i filologiczno-historycznego w Szkole Głównej. O przedaży bułek i chleba w Warszawie. Bibliografia warszawska, rossyjska, francuzka, niemiecka,,za m. wrzesień r. b. O ruchu pocztowym na Pocztamcie Warszawskim w m. czerwcu r. b. Rys ogólny działań władz rządowych Królestwa Polskiego r. 1860. O projekcie ustawy górniczej. Wiadomość o nowobudującym się moście pod Warszawą. O sztuce dramatycznej u starożytnych, p. Ignacego Boczylińskiego. O znaczeniu gminy, p. J. A. Miniszewskiego. Projekt do prawa o przedażach sądowych. Opis starożytności znajdujących się w Królestwie Polskiem (c. d.). Projekt instrukcyi do postępowania przed Radą Stanu w sprawach z oczynszowania, Powody objaśniające projekt tejże instrukcyi. Projekt postanowienia zaprowadzającego delegacye czynszowe zastępcze. Wykonanie prawa o Radach Powiatowych. Zasadnicza ustawa reorganizncyi wydziału sądowego w Rossyi. Wiadomości literackie. Wiadomości rozmaite,

580

KRONIKA BIBLIOGRAFICZNA.
ZNA.

Warszawska Gazeta Policyjna. M. październik 1862, NN. 224--- 250. Warschauer Zeitung. M. October 1862, NN. 223–249, zawierają:

Zur Landwirthschaft v. J. Liebig. Ueber dic Brensurrogate in Ostpreussex. Der prozess Kallab in Wien. Deutsches Wesen. Die Herzogin von Sagan. Jost Hinnek. Korespondenz. Kirche und Schule. Litterarishes. Handel und Verkehr. Lokalbericht. Vermischtes,

Korrespondent rolniczy, handlowy i przemysłowy. M. październik 1862, NN. 75-82, zawierają:

Gospodarstwo w Japonii. Sposoby dlugiego przechowywania jarzyn (c. d.). Nowe odkrycie w fabrykacyi octu. Listy rolnika polskiego z podróży agronomicznėj, p. Albina Cohn. Projekt ubezpieczenia inwentarzy upadających na karbunkuł, zapalenie płuc, nosowaciznę końską i t. p. choroby zaraźliwe, p. Jana Romualda Willanda. O ubezpieczenin od gradu w powiecie Hrubieszowskim. O składzie mléka. Kilka słów o sadzenin drzew. Plug p rowy i pług wołowy. Korrespondencye. Bieżące wiadomości rolnicze. Wiadomości handlowe. Srednie ceny żywności na ostatnich targach Warszawy i Pragi.

Gazeta Rolnicza. M. październik 1862, NN. 40-43, zawierają:

Maszyna Sovercigna. Jeszcze słówko o fabrykach narodowych, p. Zygmunta Jaroszewskiego. Listy z Londynu o wystawie powszechnej w r. 18t2. Okolice Wołynia i Ukrainy, po obu brzegach Dniepru, szkice z podróży agronomicznej po ziemiach słowiańskich odbytěj, p. Piotra Grodzickiego. O sieczkarniach. Orzech ziemny. Korrespondencye gospodarskie. Nowiny i ogłoszenia gospodarskie.

MUZYKALIA.

Echo, Zbiór pieśni obcych, z towarzyszeniem fortepianu, wydany staraniem Juliana Dobrskiego. N. 4 Curschmann Dzwon, str. 7, zip. 2. N. 5. Reichardt G. Obraz róż, str. 5, złp. 1 gr. 15. N. 6 Kücken Fr. Ptaszek w lesie, str. 7. Warszawa, nakł. i sztych G. Gebethnera i R. Wolfa, lit. W. Otto.

Łada Kazimierz. Krakowiak, poemat muzyczny utworzony na skrzypce i fortepian Op. 23. Warszawa, nakł. i sztych A, Dzwonkowskiego, str. 18, złp. 7. Dulcken Ferdynand Kwentyn. Jak szeroka ziemia nasza, spiew bez słów ułożony na fortepian. Warszawa, nakł. i sztych G. Gebethnera i R. Wolffa, litogr. W. Otto, str. 3, złp. 1.

Moniuszko Stanisław. Hrabina, opera w trzech aktach, słowa Włodzi mierza Wolskiego Uwertura na cztery ręce. Warszawa, nakł. i sztych G. Gebethnera i R. Wola, lit. W. Otto, str. 29, zlp. 7.

RYCINY, LITOGRAFIE i t. d.

Męczennicy Japońscy, umęczeni dla wiary Jezusa Chrystusa 1597 roku, kanonizowani przez Piusa IX w Bazylice Watykańskiej dnia 8 czerwca 1862 roku, 8-ka, litogr. K. Strupczewskiego.

Morderstwo Przemysława króla polskiego, przez Margrabiów Brandeburskich, fol. komp A. Lesser, lit. M. Fajansa.

Święta Jadwiga wyprawia syna przeciw Tatarom, fol, komp. A. Lesser, lit, M. Fajansa.

Święta Magdalena. Malował F. Tegazzo, litogr. W. Walkiewicz, odbito w litogr. A. Dzwonkowskiego i spół., fol.

WIADOMOŚCI LITERACKIE.

WARSZAWA.

Listopad 1862 r. - Dnia 25 b. m. odbyło się pierwsze publiczne posiedzenie professorów Szkoły Głównej, rozpoczynające tegoroczne kursa w tejże Szkole.

Posiedzenie odbyło się w auli, wśród natłoku tak uczniów jak i zebranej publiczności. Na głównej ścianie zawieszono dawny obraz, gdy Cesarz Alexander Iszy, doręcza dyplom na b Uniwersytet Warszawski, w ręce godnego czci i pamięci rektora Szwejkowskiego, otoczonego grouem dziekanów, w obecności Staszica i Stanisława hr. Potockiego ówczesnego ministra oświecenia.

Po odczytaniu dekretu zatwierdzającego Ustawę organizacyi i zakresu téj Szkoły Głównej p. o. Dyrektora Głównego Prezydującego w Komissyi Rządowej Wyznań i Oświecenia Publicznego otworzył posiedzenie przemową, w której powitawszy ukonstytuowane zgromadzenie professorskie, w wymownym i pełnym treści głosie, przedstawił, w jakim związku nauki zostają z życiem praktyczuém, oraz jak kształcący się w Szkole Głównej, zadanie swoje pojmować powinni, ażeby się rzeczywiście na ludzi pożytecznych krajowi wyrobili: poczem prezydencyę posiedzenia w ręce rektora Szkoły Głównej R. R. S. Mianowskiego złożył. Rektor w przemówieniu następném, wykazując młodzieży historycznemi przykładami, jak wzrost oświaty w kraju, szedł zawsze w parze z ogólną jego pomyślnością, i jak jej zwichnienie zawsze klęski za sobą pociągało, wynurzył pewność, że młodzież w Szkole Głównej kształcić się mająca, skwapliwie chwyci podaną sobie do naukowego udoskonalenia sposobność, i położonych nadziei nie zawiedzie. Po rektorze przemawiał dziekan wydziału lekarskiego Dr. Le Brun, a przy tej sposobności przedstawił krótkie sprawozdanie z 5 letniego istnienia Cesarsko-Królewskiej Akademii Medyko-Chirurgicznej w Warszawie (wcielonej obecnie do Szkoły Głównéj), która w r. b. pierwsze istnienia swego krajowi przysposobiła Owoce. Następnie professor historyi Dr. Plebański, w rozprawie w języku łacińskim czytanéj, rozwinął zdanie Dyodora Sycylijczyka o potrzebie i korzyściach uczenia się historyi. Na zakończenie posiedzenia, dziekan wydziału prawnego R. R. St. Wołowski, skreślił zadanie nauk społecznych i ich wzajemną od siebie zawisłość a młodzież wszystkich wydziałów do szczerego się poświęcenia obranym przez siebie naukowym przedmiotom zachęcał. Po zakończeniu posiedzenia Arcybiskup Metropolita Warszawski w assystencyi duchowieństwa, poświęcił pawilon pałacu Kazimierowskiego nowo na użytek Szkoły Głównej wyrestaurowany.

Nazajutrz po nabożeństwie w kościele PP. Wizytek, rozpoczęły się kursa na wszystkich wydziałach Szkoły Głównej.

Podług otrzymanych wiadomości z Poznania do zapowiedzianego obchodu tysiączno-letniej rocznicy Piastowej, nie widać starań odpowiednich, któreby dawały rękojmią spełnienia tej pięknej myśli. Komitet, który głównie miał nią kierować, nie wydał żadnej odezwy; zaprosił tylko na prezesa honorowego, księdza arcybiskupa Przyłuskiego i uwiadomił naczelnego prezesa p. Bonina, iż zamierza wznieść w przyszłym roku kopiec na cześć Piasta, a na nim kaplicę śś. Cyrylla i Metodego w Kruszwicy nad Gopłem, naprzeciw świeżo odrestaurowanej kollegiaty. Wydawca Albumu Piastowego po ogłoszeniu pierwszej nadsyłki szczupłéj umilkł; mniemamy, że album to nie dojdzie do skutku, bo sam pomysł był nieszczęśliwy. Żądać portretów i biografij od żyjących pisarzy i z tego składąć Album Piastowe, nie było trafnym bynajmniej pomysłem, ani odpowiednim tak wielkiej rocznicy narodowej. Dlatego też widzimy, że wszyscy, którzyby chętnie prace swoje przesłali, na żądanie tak osobliwe wydawcy umilkli, nie chcąc należeć do illustracyi mającej uczcić uroczystość Piastową w tak nieodpowiedni sposób. Życzymy, ażeby chociaż kopiec i kaplica zamierzona doszły do skutku, gdy wątpić o albumie musimy.

Encyklopedya Powszechna po ukończeniu litery H, rozpoczęła J; w przyszłym roku rozpocznie się litera K, jedna z największych w naszym alfabecie. Z końcem téj litery ukończoną zostanie połowa tego pomnikowego dzieła.

Nakładem księgarni Celsa Lewickiego w Teatrze Wielkim, pod filarami nr. 475a wyszła Kolenda dla dzieci polskich na rok 1863, zebrana u piśmiennych ludzi i podana do druku przez Mateusza Gralewskiego. Zalecamy i doradzamy ją czytelnikom naszym, jako rzeczywiście dobrą, pożyteczną i piękną książkę, i bardzo właściwą na kolendę dla dzieci. Dobór przedmiotów w niej zawartych, dobré wiersze, piękne obrazki i nuty odznaczają się w tej kolendzie. Sprzedaje się po groszy czterdzieści.

-P. Leon Romanowski mając wstęp do kilku archiwów wołyńskich, wypracował wiele tablic genealogicznych, jak książąt Solomereckich, Słuckich, Holszańskich, Sanguszków i w. i.; nadto zajął się opisem obrazowym Podola, do których włącza krajobrazy Buczacza, Trębowli, Jazłowca, Brzeżan i innych sławnych miejsc galicyjskiego Podolą. Zwiedza sam miejscowości znakomitsze, przegląda archiwa, zbiera podania i legendy miejscowe. Będzie to praca, której wysokiej wartości odmówić nie można.

Otrzymaliśmy ważne dzieło: Dawna akademia wileńska: próba jéj historyi od założenia w r. 1579 do ostatecznego jej przekształcenia w r. 1803, przez Michała Balińskiego. Petersburg. Nakładem i drukiem Józefata Ohryzki. 1862, format wielkiej Ski, str. XI, 606. Od str. 411 idą dodatki, dokumenta i objaśnienia; wydanie

piękne i staranne, jak wszystko co wychodzi z zakładu typograficznego J. Ohryzki, który donosi, że wkrótce rozpocznie druk Statutu Litewskiego i tomów dodatkowych do Voluminów Legum.

Nakladem księgarni G. Gebethnera i R. Wolffa wyszły: Dzieje Polski w dwudziestu czterech obrazkach, skreślił dla użytku braci włościan Kazimierz Góralczyk (Wł. L. Anczyc). Oddzielnie we właściwym dziale powiemy o tej pracy, tu tylko powiemy co do wydawnictwa. Pierwsza to jest u nas książka, w której drzeworyty są kolorowane na prasie pospiesznej i wcale udatnie, a nawet staranniéj, jak za granicą w tego rodzaju tanich wydawnictwach. Dzieło złożone ze stron 148 w 12ce z arkuszową tabelą monarchów panujących, sławnych ludzi i ważniejsze wypadki w Polsce obejmującą, wraz z 24 kolorowanemi obrazkami, w mocnéj oprawie kosztuje złp. 3 gr. 10. Jestto więc najtańsza ze wszystkich książka.

-W Paryżu w oddzielnych książkach wychodzą utwory w tanich edycjach Zygmunta Krasińskiego, pomiędzy któremi wydane zostały dwa mniej znane Głos świętej Teressy i Resurrecturis.

W Warszawie już ukończono druk dwutomowego poematu Wincentego Pola: Pachole hetmańskie; zdobi to wydanie okładka kompozycyi Juliusza Kossaka, przedstawiająca dwie sceny z tegoż utworu. Pierwsza wyobraża hetmana Tarnowskiego na koniu andaluzkim, pacholę podało mu właśnie strzemię, usiadł krzepko na siodle i z buławą w ręku zwrócił się do hufców za nim postępujących; przed nim widać hussarskie proporce i znak hetmański z Leliwą. Druga wyobraża wydatną postać Maruszki, gdy w nieutulonym żalu po śmierci Tarnowskiego opuszcza dwór jego, odjeżdżając samotrzeć na Ukrainę. Tegoż poety rozpoczął się druk nowego wydania Pieśni Janusza. Do dawniej znanych w jednym tomie przybędzie w tém wydaniu dwa tomy nowe, po większej części nieznanych pieśni. Wszystkie trzy tomy ukończone zostaną około Nowego roku 1863.

Kiedy Wilno ma dokładny Przewodnik dla podróżnych, Warszawa choć w broszurce maleńkiej; Stanisław Nowicki drukuje dla Lwowa i dla Kijowa już przygotowany: Przewodnik krakowski p. Józefa Kepkowskiego, który nabył S. Orgelbrand, śpi snem spokojnym, i nadaremnie nabywca do autora się zgłasza o wykończenie, ażeby mógł oddać pod prasę.

[ocr errors]
[ocr errors]

J. I. Kraszewski w Gazecie Polskiej zwraca trafną uwagę na język litewski. Widząc staranie, z jakiem katedry literatur słowiańskich są obsadzone w Szkole Głównej, przyszła nam myśl, iż obok nich język starożytny pod względem filologicznym budowy oryginalnej i zajmującej, który zwracał uwagę wszystkich badaczów

« PoprzedniaDalej »