Obrazy na stronie
PDF
ePub

w Obserwatoryum Astronomiczném Warszawskiém.

poziom morza, jego szerokość geogr. 52°13'5", długość w czasie na wschód względem południka paryzkiego.

187

średnia dzienna

Wilgotność

[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors]

6

10

4

6

godz. rano godz. rano godz. wiecz. godz. wiecz, god.rano|god.rano|godz. w.lgodz. w.
Igodz.

10

10

4

10

[blocks in formation]
[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]

Średnia wysokość barometru miesięczna
Najwyżej barometr dochodził d. 1 o g. 10 r.
Najniżej
d. 18 o g. 4 w.
Średnia dzienną zmiana barometru
Największa dzienna zmiana barometru d. 2-3

o godz. 4 wiecz. podczas pierwszej kwadry Średnia wysokość barometru jest większa o

od stanu normalnego z 36 lat poprzedzających Średnia temperatura sierpnia wynosi

i ta jest mniejsza o

[blocks in formation]

+

[merged small][ocr errors][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]

11.70

9.36

"

"

+180.02 C.
0.09
18.11 "

od stanu normalnego z 36 lat poprzedzających + Największe ciepło było d. 3 o g. 4 w.

[blocks in formation]

"

Największa zmiana dzienna temperatury d. 3—4 o g. 4 w. w czasie pierwszej kwadry Termometrograf wskazał: Maximum: + 32°.5 C.

"

"

26.0 R. d. 3 po połud. Minimum: +5°.6 = + 4.5 d. 26 w nocy. Średnia wilgotność powietrza miesięczna jest 68.5 biorąc 100 za zupełne nasycenie atmosfery parą wodną, albo co do ciężaru 10.53 gramów na jednym metrze sześciennym powietrza; wilgotność ta jest o 2 setne mniejsza od normalnej (70.5). Ilość wody spadłéj z deszczu co do wysokości wynosi: 19.3 mil. czyli 8.55 lin. par.; mniej o 55.1 mil. czyli 22.41 lin. par. od ilości wody jaka zwykle u nas w sierpniu spada (74.4 mil. czyli 30.96 lin. par.).

Srednie natężenie elektryczności jest 24.2 stopni; największe natężenie siły elektrycznej dochodziło 38 stop. dnia 1; i 36 stopni d. 5 i 25.

Dni pogodnych było 9, napółpogodnych 18, pochmurnych 4.

Dni deszczu 7 (d. 3, 7, 8, 9, 10, 11, 17).

mgły 5 (d. 1, 10, 14, 27, 31).

błyskawic i grzmotów 2 (d. 17, 22).

błyskawic bez grzmotów 3 (d. 18, 22, 25). Wiatrów mocnych 3 (1 Z., 2 PnZ.).

Wiatr panujący Północno-Zachodní i Zachodni.

Sierpień r. b. był pogodny, ciepły i nader suchy; pod względem temperatury zbliżał się do stanu normalnego. Największe ciepło wynosiło 26 stop. R. d. 3 po południu. Sześć dni: 2, 3, 8, 9, 22, 23 były gorące, przeciwnie ostatnie siedm chłodne. Pod względem stanu nieba miesiąc ten był pogodniejszy niż zwykle; albowiem w stanie normalnym, stosunek dni pogodnych do napół pogodnych i pochmurnych jest jak: 7,4:12,8:10,9; w r. b. stosunek tychże dni jest jak: 9:18:4. Stan powietrza był nader suchy, przez dwadzieścia dni ostatnie ciągła susza panowała; ilość wody spadłéj z deszczu w pięciu dniach od d. 7 do 12 wynosi tylko 8,55 lin. par. to jest prawie czwartą część wody jaka średnio u nas w sierpniu spada.

Liczba plam na słońcu od d. 1 do 6 powiększała się i dochodziła od trzech do sześciu gromad od d. 18 do 22 były widzialne tylko trzy gromady i jedna plama pojedyncza.

Duia 17 o godz. 31⁄2 po południu, w stronie wschodniej nieba, jaśniała podwójna tęcza.

Dnia 26 około godz. 10 rano, świetne koło otaczało słońce. Z powodu panującej suszy stan wody na Wiśle był nizki. Średnia wysokość wody na rzece Wiśle

Wysokość wody największa dochodziła d. 18..

[ocr errors][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small]

stóp 2 cali 6.1 n.m. polsk.

stóp 1 3*

stóp 6 10
"

[blocks in formation]
[ocr errors]
[ocr errors][merged small]

W tym miesiącu podobnie jak w poprzednich, przesyłano telegrafem elektrycznym do St. Petersburga, postrzeżenia meteorologiczne czynione w Obserwatoryum Astronomiczném Warszawskiem, co dzień o godzinie 8 rano. UWAGA. W kolumnie wiatrów, liczby położone przy głoskach Z., Pd., Pn., W. i t. d. oznaczają moc albo siłę wiatru; i tak np. Z1 znaczy wiatr zachodni sła by, Z2 wiatr mierny, Z3 wiatr mocny, Z4 wicher gwałtowny.

ELŻBIETA KSIĘŻNICZKA OSTROGSKA (*).

Opracowanie historyczne Ad. N. Nakęskiego, z przypisami
Alexandra Przezdzieckiego.

Wy

ysoki ród i bogate mienie, nieraz może się stać przyczyną smutnego losu dziewicy; daje nam tego przykład ży cie Elżbiety, księżniczki Ostrogskiéj, najbogatszéj swego czasu dziedziczki w krajach dawnéj Polski za panowania Zygmunta Augusta.

Miasto Ostróg z zamkiem dziś w ruinach, było niegdyś siedzibą posiadaczy obszernych włości, możnego ro du książąt Ostrogskich, z których książe Daniel, synowiec Daniela, króla halickiego, pierwszy począł się pisać księciem z Ostroga. Najsławniejszym z tego rodu był Konstanty, hetman polny litewski, jeden z najzasłużeńszych wodzów w dziejach polskich, o którym legat papieski w liście do Rzymu napisał: „że jest cnotliwy jak Numa a mężny jak Romulus; że był zwycięzcą w trzydziestu trzech bitwach, szkoda tylko, że kacerz!" (zmarł 1533 r.). Sława wielkiego wojownika przeszła na dwóch jego synów Eliasza Bazylego Konstantego.

(*) Rzecz tę wzięliśmy z artykulu K. Wł. Zapa, professora historyi i geografii przy szkole realnej czeskiej w Pradze, czytanego na posiedzeniu sekcyi historycznej królewsko-czeskiego Towarzystwa Nauk, a za. mieszczonego w Czasopiśmie Muzeum Czeskiego za rok 1852 i tu podajemy z uwagi, że zawiéra nieznane nam dokumenta czeskie i na nich oparty ustęp o śmierci Dymitra Sanguszki i o pobycie w Czechach, wyslanych za nim w pogoń; skróciwszy o tyle, aby nie przerwać wątku opowiadania, początek części pierwszej i całą drugą, jako napisane na podstawie źródeł polskich.

Tom IV. Listopad 1862.

25*

[ocr errors]

Eliasz (Ilia) chętnie był widziany na dworze królewskim, a gdy się oświadczył o rękę Beaty Kościeleckiej, wychowywanej w domu królewskim jak własne dziecko, ochotnie oddano mu ją za żonę i wspaniałe wyprawiono gody z turniejami, w których dał dowód swéj dzielności, potykając się na ostre między innemi z samym królewiczem Zygmuntem Augustem, naówczas już koronowanym na króla następcą tronu. Zdaje się, że wtenczasto książe Eliasz przyjął wyznanie rzymsko-katolickie (1).

Owocem tego związku była jedyna córka Elżbieta czyli Halszka, jak ją w owym czasie nazywano (2).

Książe Eliasz przeżył ojca tylko o lat sześć, a w pożyciu małżeńskiém, ile się zdaje z winy małżonki, nie zupełnie był szczęśliwym. Na łożu śmiertelném rzekł był do płaczącej Elżbiety: „Miła córko! miasto mnie własnego ojca, danego od Boga, ojca króla Jego Mości będziesz miała" (3). Wyrzekłszy te słowa zapłakał i skonał (1539 r.) (4). Król zatém Zygmunt August, który właśnie tylko co wstąpił był na tron, stosownie do życzenia umierającego Eliasza był głównym opiekunem Elżbiety; innemi oprócz matki byli najbliżsi krewni i przyjaciele nieboszczyka.

Po upływie jakoś niedługiego czasu, zamek ostrogski zaczęli nawiedzać swatowie, ze wszystkich stron zbiegała

(1) Ks. Ilia był wyznania wschodniego, jak jego przodkowie i w tém wyznaniu dowodu nie ma w znanych dotąd źródłach, aby umarł, jak świadczy testament jego z d. 16 sierpnia 1539. Ob. Metr. Lit. 208, f. 233. (Przyp. A. P.)

(2) Paprocki mylnie ją zowie Katarzyną, a Niesiecki niekiedy Heleną, w inném zaś miejscu dobrze Elżbietą.

(3) Łukasz Górnicki. Dzieje w koronie polskiej w mowie Stanisława Czarnkowskiego za H. Beatą na sądach w Knyszynie. (Przyp. A. P.)

(4) Niepodobna pogodzić to podanie z faktami, na które mamy dowody autentyczne: Ks. Ilia ożenił się z Beatą Kościelecką w Krakowie, nazajutrz po zaślubieniu córki Zygmunta I Izabelli, Januszowi królowi węgierskiemu (wedle szczegółowego świadectwa samegoż Górnickiego ); co miało miejsce 2 lutego 1539 roku, książę Ilia zaś umarł we wtorek po Wniebowzięciu N. Panny, to jest po 15 sierpnia tegoż roku 1539; jak dowodzi oryginalny dekret kompromissarski działu dóbr ojczystych pomiędzy ks. Beatą Ostrogską a szwagrem jej ks. Wasylem, z dnia 20 grodnia 1541 warchiwum ordynacyi Ostrogskich, dziś ks. Lubomirskich w Du

się młodzież z prośbą o rękę Elżbiety. Między niemi był także książe Dymitr Sanguszko, ku któremu, jak się zdaje, skłaniało się serce księżniczki. Cała trudność leżała tylko w pozyskaniu przyzwolenia matki Elżbiety. Tymczasem księżna Beata Ostrogska nie rada była z rąk swych wypuścić ogromne dziedzictwo córki, tém więcej, że zamyślała o własném zamążpójściu. Polegając więc na wpływie i znaczeniu, jakie posiadała u dworu królewskiego a głównie u królowej matki, dobrze nam znanéj Bony, której była wychowanką, postanowiła sobie sama wyłącznie stanowić o przyszłości Elżbiety, i dla tego ilekroć chciała komuś proszącemu o rękę córki odmówić, zasłaniała się wolą króla, jako głównego opiekuna, jedynie tylko mogącego udzielić przyzwolenie.

Książe Dymitr Lubartowicz Sanguszko, z którym mało kto w całej Polsce i Litwie mógł się równać, według ówczesnych pojęć był najstosowniejszym oblubieńcem dla księżniczki Ostrogskiej. Jak Ostrogscy od książąt ruskich, tak pochodził Dymitr Sanguszko od panujących książąt litewskich; Sanguszkowie bowiem, pierwotnie zwani Sienguszkowie, wywodzą się wprost od księcia Lubarta Giedyminowicza, a Jędrzej Lubartowicz Sanguszko, książe koszyrski, starosta łucki, był walecznym wojownikiem i miał za żonę córkę księcia Konstantego Ostrogskiego. (W r. 1547 żył jeszcze).

Dymitr Sanguszko był drugim synem bratanka Jẹdrzeja Sanguszki, także Jędrzeja, marszałka wołyńskiego, i Anny Despotówny, córki hospodara wołoskiego (1). Ksią

bnie. Ks. Ilia nie żył więc spełna 7 miesięcy w małżeństwie, a córka jego
urodziła się po śmierci jego (zapewnie 19 listopada na św. Elżbietę, któréj
imię na chrzcie dostała). Nie mógł więc książę Ilia ani przemawiać do niej
przed zgonem, ani troszczyć się o wydanie jej za mąż, jak to Górnicki
w usta obrońcy ks. Beaty wkłada. Co więcej w testamencie swoim z dnia
16 sierpnia 1539 r. poleca królowi i kr. Bonie dziecko, jakie mu się urodzi,
syna czy córkę. M. lit. 208, f. 233. Jestto jeden dowód więcej na to,
że Górnicki obie mowy Czarnkowskiego i Odochowskiego sam ułożył, daleko
później pisząc Dzieje w koronie polskiej już dobrze po śmierci Zygmunta
Augusta, bo po roku 1580, a więc we trzydzieści lat prawie po sądzie
knyszyńskim.
(Przyp. A. P.)

(1) Dymitr był synem ks. Teodora Andrejewicza Sanguszki i zapewnie tego marszałka ziemi wołyńskiej, którego ks. Ilia Ostrogski w testa

[ocr errors]
« PoprzedniaDalej »