Obrazy na stronie
PDF
ePub

dzać (1). W tém ustroniu cichém nawiedzali go i pocieszali życzliwi mu spółbracia i znakomici goście, jakoto arcybiskup ówczesny warszawski ks. Choromański i jego sufragan biskup Chmielewski, biskup płocki ks. Pawłowski i inni Pragnąc wśród swoich umierać, wrócił znowu do Warszawy. Gdy już wszelkie środki przedsiębrane od lekarzy bezskutecznemi okazały się, dnia 9 czerwca 1837 wysłuchał mszy świętej w swojej celi odprawionéj, przyjął święte sakramenta, odmówiwszy poprzednio wy znanie wiary i odmówiwszy śluby zakonne w obec spowiednika, a dnia 24 tegoż miesiąca i roku ducha wyzionął. Żył lat 52 i miesięcy 8, a w zakonie 38. Dnia 25 czerwca po odbytém nabożeństwie żałobném przeprowadzono zwłoki tego kapłana i zakonnika świątobliwego na cmentarz Powązkowski przy assystencyi arcybiskupa, biskupów, kanoników, całego duchowieństwa świeckiego i zakonnego, dygnitarzy, urzędników, uczniów swoich i niezliczonego tłumu ludu, ewangelików, żydów nawet, i tam na wieczny spoczynek w grobie pochowano. Niezmyślone były żal i łzy, które przyjaciele, ubodzy, których był osobliwym przyjacielem, a mianowicie spółbracia jego zakonni i uczniowie, którzy go tak serdecznie kochali, na jego mogile uronili.

Uczniowie i wielbiciele ks. Andraszka położyli mu skromny nagrobek w kościele pojezuickim, a teraz ks. Pijarów, z napisem:

D. O. M.

R. Edmundo Andraszek S. P.
De Ecclesia et litteris bene merito
Doctrinae laude celeberrimo,

In excolendis exornandisque juvenum ingeniis solertissimo,
Pauperibus flebili, Desideratissimo, omnibus.
Die XXIV Junii MDCCCXXXVII, Aetati suae LII anno
e vivis erepto,

Hocce Monumentum

Fratres in Christo Amicique posuere.

(1) Ojcom Kamedułom ułożył bibliotekę, która się składa ze starych dzieł teologicznych.

KOMITET TOWARZYSTWA ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH

W KRÓLESTWIE POLSKIÉM.

Ogłasza, stosownie do artykułu 1 i 2 ustawy, pięć konkursów artystycznych na rok bieżący 1862, dla artystów, którzy wyszli ze szkoły sztuk pięknych w Warszawie i uczniów tejże szkoły, pod następującemi warunkami :

1. Trzy rodzaje prac konkursowych będą w rysunkach, jeden w płaskorzeźbie, a jeden w projekcie architektonicznym; mianowicie:

a) Rysunek pierwszy ma być historyczny z dziejów dawniejszych polskich.

b) Rysunek drugi ma być rodzajowy na tle krajowém. c) Rysunek trzeci ma być krajobraz z motywu krajowego. d) Płaskorzeźba przedstawi kompozycyą dowolną z 2ch lub więcej figur złożoną.

e) Przedmiotem projektu architektonicznego ma być gmach do pomieszczenia wystawy i zbiorów Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, w planie, elewacyi i jedném przecięciu.

2. Rozmiary żądane są jak następuje:

Rysunki miéć mają w wysokości lub długości łokieć jeden, druga strona dowolna.

W płaskorzeźbie będą figury najmniej łokciowe. Wielkość projektu architektonicznego zwyczajna. 3. Kompozycye mają być oryginalne, w rysunkach historycznym i rodzajowym z kilku figur złożone, z zachowaniem prawdy w typach, ubiorach i miejscowości,

4. Wykonanie rysunków doprowadzone do skończenia w modelowaniu i efekcie ołówkiem, kredą, węglem lub tuszem; płaskorzeźba ma być w odlewie gipsowym, a pro jekt architektoniczny tylko w konturze narysowany.

TOWARZYSTWO ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH.

327

5. Termin ukończenia prac konkursowych i odesłania takowych Komitetowi na ręce kustosza, zakreśla się do dnia piętnastego miesiąca czerwca b. r. Prace konkur. sowe mają być bez podpisu, opatrzone tylko monogramem z dołączeniem nazwiska w opieczętowanej kopercie.

6. Nagrody konkursowe oznaczają się jak następuje: a) Za najlepszy rysunek historyczny.. Rsr. 200, b) Za rodzajowy

c) Za krajobraz

[ocr errors]

d) Za najlepszą płaskorzeźbę

e) Za najlepszy projekt architektoniczny

n

130,

100,

[merged small][ocr errors]

100,

[ocr errors][merged small]

7. Nagrody przysądza Komitet Towarzystwa po piętnasto-dniowém wystawieniu wszystkich nadesłanych prac artystycznych, o ile takowe uzna za odpowiadające warunkom konkursowym; w razie przeciwnym Komitet zastrzega sobie możność wyznaczenia tylko akcessytów.

8. Prace artystyczne premiowane stają się własnością Towarzystwa, będą wcielone do zbiorów jego i mogą być użyte do odbić rozdawanych corocznie Członkom Towarzystwa; autorom jednakowoż pozostawia się wolność wykonania przedmiotów rzeczonych prac w obrazach, rzeźbie lub budynku.

Warszawa, dnia 4 lutego 1862 r.

Vice Prezes Towarzystwa (podp.) E. Rastawiecki. Za Sekretarza Członek Komitetu Kassyer, (podp) Schouppé.

W następstwie ogłoszonych w r. b. konkursów na utwory artystyczne, skutkiem objawionego życzenia pretendentów do konkursu na projekt architektoniczny, ogłasza dodatkowo program, do którego ciż zastosować się mają, a mianowicie:

1. Dom Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, do projektu wybrany, stanąć ma przy froncie ulicy, pomiędzy sąsiedniemi budynkami.

2. Wielkość tegoż zastosowana do wyszczególnionych poniżej lokalności nie ogranicza się wymiarami.

3. Składać się ma z piwnic, parteru znacznie nad poziom wzniesionego i jednego głównego piętra.

4. Piwnice przeznaczone będą na opał, oraz inne potrzeby domu i zamieszkałych w tymże osób.

5. Parter mieścić w sobie winien: sień obszerną przejazdową, schody główne i drugie podrzędne, izbę wstępną, salę do wystawy posągów i innych dzieł rzeźbiarskich, izbę posiedzeń Komitetu z przyległym pokojem dla kustorza i. biblioteką, mieszkanie dla dwojga służby wystawy, jako téż dla odźwiernego i stróża domu, oraz depozytoryum na ramy, obrazy i t. p. ruchomości.

6. Główne piętro obejmować ma: izbę wstępną, dwie wielkie sale do wystawy przedmiotów sztuki, galeryę obrazów własnością Towarzystwa będących i parę gabinetów. 7. Styl budowy pozostawia się woli i przekonaniu

projektujących.

.

8. Projekt może być tylko skreślony w konturze i przedstawić ma rzuty poziome parteru i głównego piętra, elewacyę piętrową i jedno główne przecięcie. Wszystko zaś podług skali, której jeden łokieć równać się będzie la polskiego w naturalnej wielkości.

ca

9. Termin wyjątkowo do złożenia projektu rzeczonego, opatrzonego monogramem, z dołączeniem nazwiska autora w opieczętowanej kopercie, przedłuża się do 15 sierpnia r. b.

Przyczem ponawia się: iż po 15to dniowém wystawieniu prac nadesłanych na widok publiczny, komitet Towarzystwa za najlepszy przez siebie osądzony projekt, wyznaczył już nagrodę rsr. 60, w razie gdy ten uzna za odpowiedni warunkom konkursowym; w przeciwnym zaś przypadku, zastrzegł sobie możność udzielania tylko akcessytów, oraz że projekt uwieńczony nagrodą, stanie się własnością Towarzystwa, i będzie wcielony do zbiorów jego: autorowi zaś pozostawia się wolność zastosowania go W praktyce.

Warszawa, dnia 1 kwietnia 1862 r.

Vice Prezes Towarzystwa, (podp.) E. Rastawiecki.

Sekretarz, (podp.) M. Vidal.

Komitet postanowił udzielić w r. b. pomoc pieniężną w kwocie rub. sr. 250 młodemu artyście, któryby pragnął kształcić się zagranicą w sztycharstwie i drzeworytnictwie; Komitet więc ogłasza w tym roku konkurs, który odbędzie się pod następującemi warunkami:

1) Pragnący konkurować zgłosić się mają najdaléj do dnia 3 maja r. b. na piśmie do Komitetu Towarzystwa.

2) Konkurs odbędzie się przez narysowanie modelu z natury, wciągu dwóch tygodni po 4 godziny dziennie w lokalu Towarzystwa w terminie od 5 do 18 maja, a rysunek ten ma być o ile można wykończony.

3) Po 6-cio dniowém wystawieniu rysunków, nastąpi przysądzenie wymienionej pomocy przez Komitet i przyzwanych znawców.

4) Oprócz rysunku z modelu, obowiązani będą konkurujący wykonać piórem w zakreślonym wyżej terminie od 5 do 18 maja b. r. kopię podług danego wzoru, a rysunek taki posłużyć mający tylko na okazanie na okazanie wprawy już posiadanej w rysowaniu kreską, będzie mały i niewiele czasu wymagający.

Warunki dalsze dla wysłać się mającego, wskazane mu będą przez Komitet przed odjazdem.

Warszawa, dnia 26 kwietnia 1862 r.

Vice Prezes Towarzystwa (podp.) E. Rastawiecki. Za Sekretarza Członek Komitetu Kassyer (podp.) Schouppé.

42

Tom II. Maj 1862.

« PoprzedniaDalej »