Obrazy na stronie
PDF
ePub

Przegląd wystawy krajowej sztuk pięknych. Marya-Teressa w Węgrzech, powieść historyczna, przełożona p. Sewerynę Pruszakową, (c. d.). Zabawki dla dzieci na kolendę. Kronika literacka i artystyczna. Poezye. Korrespondencye. Gwiazdka. Nowości zagraniczne. Mody. Opisy rycin, mód, wzorów, form i deseni. Szarada.

Jutrzenka. Tygodnik dla Izraelitów Polskich. M. grudzień 1862, NN. 49-52, zawierają:

Święcenie soboty. Czasy Kazimierza Wielkiego, p. Al. Kraushaara, (c. d.). Grammatyka hebrejska, p. Arona Szwarcenberga. Urządzenie konsystorza żydowskiego w Polsce, (c. d.). Ochrona i szkoła sobotnia. Postęp Madiyaryzmu między żydami węgierskimi. Druzowie. Budżet dozoru bóźnicznego Warszawskiego. Antyochus Epimanes. Gmina żydowska m. Łodzi, L. M. Budżet gminy Warszawskiej. Sen Faraona, p. Adama Maszewskiego. Projekt do ustawy konsystoryalnej dla żydów Królestwa Polskiego. Korrespondencya. Bibliografia. Wiadomości bieżące.

Tygodnik Illustrowany. M. grudzień 1862, NN. 167–170, zawierają: Królikarnia. Kościół parafialny w Szydłowen. Samuel Korecki, śpiew dziejowy, p. Felicyana. Lato pod Pieninami i w Tatrach, p. Kazimierza Lapczyńskiego, (dok.). Antoni Gorecki, p. Kazimierza Władysława Wójcickiego, (dok.). Dawne ubiory i uzbrojenia, (c. d.). Anna z Krajewskich Nakwaska, p. Sewerynę Pruszakową, (dok.). Franciszek Kowalski, p. Adama Pługa. Podanie o Czarnoksiężniku Twardowskim. Złoczew. Wspomnienie z wycieczki do Pesztu. Franciszek Mirecki, p. M. K. O śmierci króla Michała, wspomnienie historyczne, p. Bernarda Kalickiego. Pasożyty społeczne. Handel książek straganowy, p. K. W. Wój~ cickiego. Bartłomiej Nowodworski, p. K. V. Wójcickiego. Olbrzymia lipa w Przegini, p. tegoż. Poezye. Korrespondencye. Przegląd polityki zagranicznej. Kronika tygodniowa. Szachy. Rebusy.

Kmiotek. M. grudzień 1862. NN. 49-52, zawierają:

Opowiadania Góralczyka z historyi polskiej. Uczciwy ekonom, (dok.). Święty Franciszek. Kalendarz dla włościan na m. grudzień. Wiadomość o poczciwych ludziach. Woda cudowna. Jako gorzałka zabiła sieroty, a ojca wyprowadziła na wygnanie. Z nieposłuszeństwa starszych marna śmierć. Wiersze. Listy.

Czytelnia Niedzielna. M. grudzień 1862, NN. 49–52, zawierają:

Wspomnienie zwycięztw pod Chocimem, (c. d.). O podróży w Łęczyckie, (c. d.). Święty Witalis męczennik. Rady dla matek. Dziewczyna w Trzebnicy. Kolenda dla dzieci polskich na rok 1863. O Kazimierzu Brodzińskim. Jan Zamojski w Jassach. Pierwszy dzień chrześciaństwa w Gnieźnie. Co to jest przeznaczenie. Książki nowe. Różności.

Gazeta Warszawska. M. grudzień 1862, NN. 275-298, zawierają Margerita Pusterla, powieść z włoskiego Cezara Cantu, (c. d). Listy polskiego rolnika. O potrzebie drogi bitėj z powiatu Stopnickiego i Miechowskiego do Krakowa, p J. G. O więzieniach, p. Zygmunta Zaboro wskiego, (c. d.). Wody studzienne. p. S. Korrespondencye krajowe i zagraniczne. Wiadomości bieżące, literackie, artystyczne.

Gazeta Polska M. grudzień 1862, NN. 275-298, zawierają:

Historya upadku dynastyi Sobieskich, p. Karola B. Hoffmana, (c. d.).
Sprawozdanie Domu zleceń rolników Kaliskich. Kilka słów o proje-

keie do prawa o sprzedażach sądowych, p. Teodora Rolbieckiego. Kronika Paryzka, p. Z. . Myśli o zamierzonej reorganizacyi Banku Polskiego, p. S. Trzetrzewińskiego. Posiadłość Polaka w Oceanie Indyjskim. · Jeszcze słów kilka o robotach przy Wiśle. Pożegnanie J. I. Kraszewskiego. Bibliografia. Korrespondencye krajowe i zagraniczne. Wiadomości bieżące, literackie i artystyczne.

Kuryer Warszawski. M. grudzień 1862, NN. 275–298.

Kuryer Niedzielny. M. grudzień 1862, NN. 34–37, zawierają:

Przegląd polityczny. Przegląd brukowy. Przegląd literacki. ytania i odpowiedzi.

Dziennik Powszechny, pismo urzędowe, polityczne i naukowe. M. grudzień 1862, NN. 271-294, zawierają:

Uwagi w przedmiocie odwołań się do łaski, a szczególniej czy takowa służy skazanym z ustawy o sądach gminnych. Projekt rady miejskiej Warszawskiej, dotyczący powiększenia liczby szkółek elementarnych, (dok.). Przemówienie p. o. Dyrektora Głów. Prez w Kom. Rząd. W. R. i O. P., z okoliczności otwarcia kursów w Szkole Głównej. O mię się i jego cenie, pogląd ze stanowiska rolniczego, handlowego i administracyjnego, p. W. Siekaczyńskiego. Wykonanie prawa o oczynszowaniu rolników z urzędu. Protokóły posiedzeń Rady Stanu. Statystyka. Gród stoliczny, p. J. A. Miniszewskiego. Jurisprudeneya. Bibliografia warszawską, rossyjska, francuzka, niemiecka za m. listopad. Stan zakładów naukowych w Galieyi, (c. d.). Postanowienie J. C. W. W. Księcia Namiestnika, znoszące stan wojenny w guberniach Warszawskiej i Płockiej. O kulturze Grecyi, p. A. Szmurłę. Sprawa Edwarda Bongarda. Prace Towarzystwa historycznego w Odessie. Postanowienie Rady Administracyjnej, ustanawiajace delegacye czynszowe zastępcze. Wiadomości rozmaite. Wiadomości literackie.

Warszawska Gazeta Policyjna. M. grudzień 1862, NN. 275–298.
Warschauer Zeitung. M. December 1862, NN. 274 -- 297 zawierają:

Fragmente aus Reisebriefen. Aus dem Pariser Le.. Ein Stück deutscher
Industrie. Einige Worte über ein Wort. Pilica und ein Umgegend. Das
Elend von Victor Hugo mid die Reclame. Literarisches. Statistisches. Kir-
che und Schule. Handel und Verkehr, Lakelbericht. Vermischtes.

Korrespondent rolniczy, handlowy i przemysłowy. M. grudzień 1862 NN. 91-97, zawierają:

Listy rolnika polskiego z podróży agronomicznéj. Modrzewie, p. A. F. Roczne sprawozdanie domu handlowo-komisowego rolników Kaliskich. Wiadomość o wstrzemięźliwości umiarkowanej od picia trunkow spirytusowych, p. Jana Swienczyca Projekt urządzenia fermy wzorowej na Litwie, p. T. Snarskiego. Projekt ustawy kassy oszczędności, a razem pożyczkowej włościańskiej, p. T. Snarskiego. Listy o włościanach francuzkich. Doświadczenia co do wpływu różnych nawozów na ozime żyto i rzepak. O fabrykacyi kawy sztucznej dla ludu wiejskiego i o innych artykułach, wódkę mu zastąpić mogących, p. T. Ch. Korrespondencye. Wiadomości handlowe. Srednie ceny żywności na targach Warszawy i Pragi.

Gazeta Rolnicza. M. grudzień 1862, NN. 48-52, zawierają:

Aparat do naparzania sieczki i zarazem parnik do warzywa. Machinka do wykurzania kretów. Stan zbiorów w Europie w r. 1862. Warunki ekonomiczne dobrego bytu ludu kmiecego na Litwie, (dok.). Praktyczny sposób wymierzania i wyrachowania massy drzewa w pniach stojących, oraz ocenienia tegoż, p. Benedykta Aleksandrowicza. Kalendarze Warszawskie na rok 1863, pod względem ich ważności w gospodarstwie wiejskiem. Cyprus, z wyobrażeniem rysunkowém tego drzewa. Budownictwo wiejskie. Młyny wodne, p. Ben. Aleksandrowicza. Kilka slow o sośnie nadmorskiej, p. Trapczyńskiego. Szadkownica do kapusty. Fabryki narodowe, p Aleksandra Makowieckiego. Brona szarmirowa. Najnowsze postępy i wynalazki rolnicze w półroczu drugiem 1862 r. Pralnia Pintusa. Piła okrągła do rznięcia drzewa. Dwie rady co do zaprowadzenia płodozmianow, p. Jana Willanda. Przegląd usiłowań rolniczych w r. 1862, p. Adama Mieczyńskiego. Machiny parowe przenośne. Korrespondencye gospodarskie. Nowiny i ogłoszenia gospodarskie.

MUZYKALIA.

Wiosenne siewy, zbiorek melodyj polskich, ułożył na fortepian w for mie małych rond i waryacyj, E. S. Łodwigowski. Dz. 54. Zesz. 1, 2, 3, 4, 5. Warszawa, nakł. i sztych (. Gebethnera i R. Wolffa, litogr. W. Otto, numerów 12, złp. 6.

Troszel Wilhelm. Snopek melodyj z rodzinnéj niwy. Warszawa, nakł. G. Sennewalda, lit. M. Fajansa, sztych G. Gebethnera i R. Wolfa, str. 24, złp. 6 gr. 20.

RYCINY, LITOGRAFIE i t. d.

26 Męczenników Japońskich, 16-ka, lit. K. Strupczewskiego.

WIADOMOŚCI LITERACKIE.

WARSZAWA.

Styczeń 1863 r.- Stagnacya w handlu księgarskim rok drugi trwająca, coraz się zwiększa. Zadnych nakładów prawie księgarze nasi nie przedsiębiorą, bo wiedzą, że nabywców na nie nie znajdą. Z pism naukowych zaczął wychodzić Zwiastun ewangeliczny pod redakcyą pastora Otto; a Pamiętnik Religijno moralny, w nowej formie i pod nową redakcyą przybrał tytul: Przeglądu katolickiego. Dr. Karol Gregorowicz dalej wydaje Przyjaciela Zdrowia. Zapowiedziany Wędrowiec pod redakcyą Władysława Anczyca, a nakladem J. Ungra, opóźnia się z powodu nienadejścia kliszów z zagranicy. Tygodnik Illustrowany zgromadzil bogate a wysokiej wartości zasoby na r. b. Między temi wymienić możemy piękną powieść J. I. Kraszewskiego

p. n. Pomywaczka, w której główną postacią jest książę Józef Poniatowski, i powieść Zacharyasiewicza malująca dobitnie część Galicyi i zajmujące wypadki, przez które tej prowincyi spółeczność przechodziła i przechodzi. Do obrazów Podola galicyjskiego skreślonych malowniczém piórem Władysława Zawadzkiego, drzeworyty przysposabiają się w zakładzie wydawcy Tygodnika podług rysunków Juliusza Kossaka. Siódmy tom téj zajmującej i pełnej wartości publikacyi 2 Nowym Rokiem się rozpoczął.

Encyklopedya Powszechna bez przerwy postępuje ciągle. Komitet redakcyjny, rękopism całej litery Już przygotował do druku wraz z materyałami do litery K, której druk w początkach marca r. b. rozpocznie.

Pisma codzienne doniosły, że znany księgarz i nakładca p. S. Orgelbrand ma rozpocząć wydawnictwo pisma illustrowanego p. n. Promień, na co otrzymał upoważnienie władzy. Tymczasem wydawca Tygodnika Illustrowanego J. Ungier ogłosił prospekt na Wędrowca, pismo także tygodniowe i illustrowane. Gdy żadnego ogłoszenia ze strony p. S. Orgelbranda nie było, a Wędrowiec w obszerne ramy swoje ogarnia i przedmioty mające stanowić treść Promienia, wątpliwość swoją o wyjściu jego okazała prasa warszawska. Z tego powodu czytamy w Gazecie Warszawskiej zapewnienie p. S. Orgelbranda, że pismo jego wychodzić będzie, lubo pewnego czasu na to nie oznacza, które dosłownie zamieszczamy: „W gazecie z d. 20 b. m. redakcya dając wiadomość o mającym wychodzić Wędrowcu, udzielając mu ojcowskie napomnienia i przestrogi, spodziewa się dlań, co daj Boże wszystkim pomyślnéj przyszłości, pomimo konkurencyi Księgi Świata, tę samą niwę uprawiającej; ostrzega jednak, że grożniejszego współzawodnika napotka w zapowiedzianym przezemnie Promieniu", a w końcu wtrąca uwagę, jeżeli ten zamiar nie spełznie na niczém.

[ocr errors]

Nie wiem, co mogło dać powód do podobnego przypuszczenia szanownej redakcyi? czy przeszłość moja dostarcza jakie dowody, ażebym nie miał drukować tego, co obiecuję; czy dzieła moim nakładem wydane, dosyć zachodów, starań i zasobów wymagające, nie obiecujące nawet żadnej korzyści materyalnéj (kładę przycisk na te pięć wyrazów) nie zbijają tego mniemania? Gdyby nawet tak było, zdaje mi się, że wydawnictwo Encyklopedyi nie pozwala dopuszczać podobnych domysłów. Dla usunięcia wszelkiej wątpliwości oświadczam, iz obawa spełznienia tego projektu na niczém, jest płonną; że „Promień” będzie wychodził, że w podobnych przedsięwzięciach wymagających wytrwałości, obok postępu ku coraz lepszemu, nie zwykłem nadto pospiesznie ręki do dzieła przykładać bez poprzedniego i dostatecznego przygotowania wszystkiego, co ku ich pomyślnemu rozwojowi przyczynić się może; że zatém po ukończeniu takowych Promień w całym swoim blasku się ukaże, o czém w właściwym czasie publiczność zawiadomić nie omieszkam. W końcu nadmieniam,

iż mam niepłonną nadzieję, że oba pisma pod tak wybitnemi warunkami, pod jakiemi wychodzić mają, obok siebie bez powodu do wzajemnej przeszkody, korzystnie rozwijać się będą mogły; Wędrowiec bowiem poświęca się wyłącznie rzeczom zagranicznym, kiedy Promień obok krajowych i zagraniczne w swoich kolumnach zamieszczać będzie. S. Orgelbrand, księgarz.

Gazeta Polska w N. 6 z r. b. donosi, że według obliczenia w dniu 15 stycznia r. z. 1862 r., liczba żubrów w puszczy białowiezkiej wynosiła starych 1,124, młodych 124. Sądzimy, że musi być w tych cyfrach gruba pomyłka; nie pojmujemy bowiem powodu tak małej liczby młodych, gdy stado starych niemal je dziesięćkroć przewyższa. Obawiamy się, czy tak wielka cyfra tego rzadkiego zwierza nie jest tylko na papierze, a w rzeczy okaże się nieporównanie mniejsza.

[ocr errors]

P. Michał Szymanowski tłumaczy Kurs historyi rzymskiej, Wiktora Duray, który we Francyi doczekał się pięciu wydań i uznany został do szkolnego wykładu za wyborny.

Stosunki handlu księgarskiego u nas tak są niedbałe, że dopiéro teraz otrzymaliśmy broszurę Andrzeja Niegolewskiego p. n. Somo-Sierra, wydaną w Poznaniu w r. 1854. Zajmujące treścią dzieła potrzeba samym zapisywać, gdyż prawie żaden z księgarzy warszawskich nie troszczy się o ich sprowadzenie. Dotąd nie można znaleźć Flisa Klonowicza nowe wydanie krytyczne Zygmunta Węclewskiego.

Wyszedł tom IV i ostatni pism Ludwika Osińskiego, obejmuje dokończenie prelekcyj tego professora wykładanych w dawnym uniwersytecie warszawskim: Mowy pochwalne i obrony sądowe; Krytyki i sprawozdania literackie. Zamyka całość rozprawa o pisowni: o używaniu liter j, y, i. Zwracamy uwagę wydawcy, że Franciszek Ksawery Łoziński był generałem wojsk rzeczypospolitej i obszerny jego życiorys znajduje się w dziele: Cmentarz powązkowski pod War

szawą.

[ocr errors]

Korneli Kozłowski obywatel, syn badacza Dziejów Mazowsza, znany z kilku prac, przygotował do druku obszerny rękopism p. n.: Pieśni, podania, baśnie, zwyczaje i przesądy ludu, z Mazowsza czerskiego. Ważna ta praca godna upowszechnienia jak najrychlej drukiem. Dołączone będą i melodye właściwe.

P. J. I. Kraszewski, złożył redakcyę Gazety Polskiej, która jemu zawdzięcza, że 700 prenumeratorów podniósł do przeszło 7000. Rozdzielając się z redakcyą, ogłosił w tejże gazecie następne pożegnanie: Prawie lat cztery ubiega, gdyśmy rzucając spokojne literackie zajęcia całego życia, przyszli z ofiarą sił nie wielkich, pracować

Tom I. Luty 1863.

51

« PoprzedniaDalej »