Starozytności polskie: Ku wygodzie czytelnika porządkiem abecadłowym zebrane, Tom 1

Przednia okładka
Andrzej Moraczewski
Nakładem księgarni J.K. Zupańskiego, 1842
 

Inne wydania - Wyświetl wszystko

Kluczowe wyrazy i wyrażenia

Popularne fragmenty

Strona 15 - ... Królów fundatorów, dobroczyńców, i sławnych nauką lub przysługami dla Akademji Mężów: pod portretami ściany były okryte obiciem z karmazynowego adamaszku : ławki o dwa stopnie podniesione, i do wszystkich ścian sali przyparte, wysłane były paradnemi kobiercami perskiemi i tureckiemi: na których siedzieli Doktorowie i Professorowie wszystkich fakultetów przybrani w Togi czyli w suknie obrzędowe Akademickie*). Ubiory obrzędowe były następujące : Re') Czytaj na końcu Nołę...
Strona 58 - Jedna z gor karpackich, najwyzsza w dawnem wdztwie krakowsk. (w galicyi cyrk wadowicki) Panoje nad okolicami Zywca; u podnoza jej plynie rzeka Sola, w . drzewa i roáliny do lekarstw siuzqce obfituje.
Strona 42 - Ten sekret, który on tait i którego opisaoie lezqc juz na ámiertelnéj poscicli , kazat spalié coree swojéj w jego oczach , zostat potem wydany przez niejakiego Tomsona. Ten bowiem udawszy sic do Moskwy, znalazt...
Strona 2 - Incom/jetrnlt actore adinvento, liberam parlen a causa et impetitione e,jus déclarât. .íl (Pouiewaz obecny powód niewlaáciwy, przeto drugq stronç uwalnia sic od sprawy i wszelkiego poszukiwania) albo gdy pozwany ma odpowiadaé, sqd stanowi przez formule.: „Competent! aclore adinvento, judicium responderé jubet," (poniewaz powód wlaáciwy przeto sqd opowiadaé nakazuje.) 5.
Strona 39 - Czelad¿ panów nieskromna i cbaiaáliwa , ma bydz imana i podtug wystcpku karana, о со sic panom ujmowaé nie wolno. 10. Wszelki lud pospolity, miejski, cadzoziemski , niemniej Turcy, Tatarzy, zydzi i zgota wszelkie osoby, nie maja bydz napastowane i krzywdzone pod karami na swawolnycb.
Strona 83 - Mogly byé te szkólne biblioteki zasilone i zbogacone przez bliblioteki pojezuickie, ale te jako i fundusze pojezuickie w wielkiej czcáci poszly w mamóse.
Strona 37 - Arkan jestto postronek z pçtlq do iowienia koiii w stadzie , czyli tahunie, który zarzuciwszy na szyjç , konia sic przydusza i na zieniic zwala, a jezdziec wskoczywszy na niego, pnszcza go i lata na nim tyle po stepie, az go zmçczy i do powolnosci zmusi.
Strona 271 - Bizardière napisat histeirya si'jniow i elekcyi od r. 1572. do 1674. , (Histoire des diètes de Pologne pour les Elections des Rois depuis 1572. jusqu'au 1674.) ЛУ inném dziele opisal rozdwojeuie iiniyslow przy wyborze Augusta II.
Strona 247 - JM n*te»leeÍMi/ mimo najstarozytniejszych wy wodów , powstaly podobno dopiero w VI. wieku po Chr. Sobor odbyly w Tours r. 568., wydal we Francyi okolne listy ziicbccuja.ce do dawania dziesiecin.

Informacje bibliograficzne