Obrazy na stronie
PDF
ePub

Sądzę, że dogadzam badaczom literatury z lat

ostatnich, układając spis do pisma najrozleglejszego literackiego polskiego, a zasługą wartości swej wewnętrznej górującego dotąd ponad innemi. Powstawały obok Biblioteki pisma rozmaite z zapowiedziami wiele obiecującemi, lecz żadne nie dotrwało tak długo na stanowisku. Biblioteka Warszawska, skupiła w jedno grono poważne cały umysłowy zasób pracowników naukowo dla nauki, literacko dla literatury. Dla tego każdy badacz w jakimbądźkolwiek przedmiocie, zwraca się najpierw do Biblioteki, szukając, azali tam nie znajdzie jakiej użytecznej dla siebie wskazówki. Dotychczas, uzyskanie tych wyjaśnień ulegało trudnościom. Bez spisów dokładnych, pisma nasze czasowe tracą na wartości. Miała je Biblioteka, ale tylko z początku. Ułożył najpierw p. Józef Berger bardzo dobry rejestr aż do roku 1845. Drugi do roku 1850 doprowadzony, mniej ścisły, ułożył Aleksander Przezdziecki.

Te dwa rejestra z pierwszego lat dziesiątka, posłużyły mi za podstawę obecnego zestawienia. Że zaś p. Berger obmyślił spis swój umiejętniczo, zastosowałem do niego zarówno spis Przezdzieckiego, jako i całą moją pracę.

Utrzymałem zatem rozłożenie przedmiotów takie, jakie zastałem. Szanując plan poprzedników moich, utrzymałem nawet działy: Literatura mieszana, Rozmaitości, Korespondencye, lubo, zdaniem mojem, system bibliograficzny, takich nieokreślonych nauko

wo podziałów unikać powinien. Opuściłem tylko w spisach autorów, oznaczenie stronnicy odpowiedniej, bo czytelnikowi wystarcza najzupełniej wskazanie tomu. Pozostawiłem zaś oznaczenie stronnic o tyle, o ile je zastałem aż po rok 1845. Rejestr drugi po rok 1850 nie miał wcale wymienienia autorów.

Rozszerzyłem jednakowoż znacznie pierwotne spisy, bo utworzyłem rejestra Nra. III, IV i V to jest: Spis autorów, z których tłumaczono; Spis osób, o których pisano; Spis miejscowości, o których wzmianka. Jestto niemałe ułatwienie w poszukiwaniach.

Te atoli nazwiska osób i miejscowości, które · znajdują się w drugiej części książki, to jest w oddziale Rozbiorów i Krytyk, pominąłem w spisach Nrów III, IV i V (lecz autorów, do spisu Nr. II zaciągnąłem).

Uczyniłem to ze względu zbyt obszernych rozmiarów jakie przybrał ten rejestr, i z tej przyczyny przeważnie, iż nazwiska te, snadno jest odszukać w odpowiednich podziałach przedmiotów. Ułatwianie zatem poszukiwań w tym kierunku, zdało mi się zbytecznem.

Praca ta, podjęta li tylko z grzeczności dla Redakcyi Biblioteki Warszawskiej, oderwała mnie przez wiele miesięcy od innych a może użyteczniejszych zajęć. Nie mogłem przeto rozszerzać się spisywaniem tych drobiazgów, które zawarte są w Kronice literackiej i Wiadomościach. Podwoiłoby to książkę i czas zużyty, którego już i tak poświęciłem niemało na tę ochotniczą a zarazem nader zmudną robotę.

ZESTAWIENIE.

SPIS I.

WEDŁUG MATERYI.

(4. Rozprawy. B. Krytyki. C. Rozmaitości).

[blocks in formation]
[blocks in formation]

f) dramat.

g) bajki.

h) powieści, opowiadania, legendy, wspomnienia.

i) w ogóle, mieszana, (o pieśniach ludowych, obrzędy ludowe, o krytyce, dramacie, bibliografii, powieści, epopei

i t. d.)

k) humorystyka.

8. Sztuki piękne.

a) malarstwo i rzeźba.

b) muzyka i teatr.

c) architektura.

9. Nauki przyrodnicze.

a) astronomia.

b) Geografia fizyczna, meteorologia i inne części fizyki.

c) geologia i mineralogia.

d) zoologia, entomologia i ornitologia.

e) botanika

f) chemia.

g) nauki przyrodnicze w ogóle.

10. Technologia.

a) w ogóle.

b) górnictwo i hutnictwo.

11. Gospodarstwo.

a) wiejskie.

b) leśnictwo i łowiectwo.

12. Medycyna.

a) w ogóle.

b) fizyologia.

13. Lingwistyka, pomniki językowe, przysłowia.

14. Pedagogika, Szkoły.

Spisu I. Oddział B.

ROZBIORY I KRYTYKI.

1. Teologia. 2. Filozofia.

a) filozofia.
b) estetyka.

3. Historya.

a) powszechna.

b) geografia, archeologia polska.

4. i 5. Dzieła w naukach ekonomicznych i praw

nycb.

6. Matematyka. Inżynierya.

7- Literatura.

a) zagraniczna.

b) polska i bibliografia.

c) poezya, pieśni ludowe.

d) dramat.

e) bajki.

f) powieści i gawędy.

g) literatura mieszana, czasopisma, zbiory.

8. Sztuki piękne. Budownictwo.
9. Nauki przyrodnicze.

[blocks in formation]
« PoprzedniaDalej »