Obrazy na stronie
PDF
ePub

tom 3gi dzieła rozpoczętego, Warsz. w 4ce 1858. W piśmie zbiorowém Joz. Ohryzko w Petersburgu wydaném r. 1859 znajduje się ciekawa i obszerna biografia Jozefa Sosnowskiego, Stały współpracownik Bibliot. warsz. od r. 1850, w której wiele prac swoich ogłosił. Prócz tego dostarcza artykułów do Encyklopedyi powszechnej wychodzącej w Warszawie 1860.

4) LEON ZIENKOWICZ rozpoczął poszytami w Paryżu r. 1859: Żywoty narodowe z ostatnich lat stu ozdobione portretami, rękopismami i pomnikami. Dotąd wyszło: Tadeusza Kościuszki przez Leonarda Chodźkę. Konarskiego Szymona przez Gosławskiego, Maurycego, Darasza Wojciecha i Worcella Stanisława przez Leona Zienkowicza, Potockiej (z Działyńskich), Klaudyny przez E. I. Ostrows skiego. Antoniego przez Jana Leduchowskiego. Zawisty Artura i Wollowicza Michala przez Michała Chodźkę. Każdy z wyszłych zeszytów opatrzony jest portretem, rękorysem i oddzielną okładką.

A

5) ALEXANDER hr. PRZEZDZIECKI mąż uczony i prawdziwy Mecenas z wielką gorliwością i poświęceniem odszukuje skarby naszej przeszłości i oddaje się badaniom dziejów. Z początku pisal dramata w języku francuzkim, teraz całkiem poświęcą się polskiemu piśmiennictwu. Prace jego są: Jadwiga dramat historyczny. Proby dramatyczne polskie. Wiadomość bibliograficzna o rękopismach zawierających w sobie rzeczy polskie, przejrzanych po niektórych bibliotekach i archiwach zogranicznych w latach 1846-1849. Ślady Bolesławów polskich po obcych krajach. Opowiadanie historyczne z 5 litografiami 1853. Także wraz z Grabowskim wydał: Źródła dziejów polskich 1843 r. O Polakach w Bononii i Padwie. Warsz. 1853. Najważniejszą atoli nam wyświadczył przysługę wydając: Pomniki sztuki średniowiecznej. Tu należy Pawel z Przemankowa rys historyczny z drugiej połowy XIII wieku w Polsce, z nieznanych po większej części lub malo znanych źró deł skreślony, Warsz. 1851. Obecnie przygotował do druku Zbiór listów Jagiellonek. O nich dał takie zdanie Julian Bartoszewicz. Z wydania listów tych skorzysta sama histo

rya Rzeczypospolitej, żywoty królewien, dzieje postaci historycznych, zyska na nich powieściopisarstwo i życie rodzinne kraju.

1

6) EDWARD KOTLUBAS wydał; Galerya nieświezka portretów Radziwiltowskich, historycznie opisana z drzeworytami Michala Starkmana. Wilno 1857 do 1859. Text dzieła obejmujący stron 535 drobnego i ścisłego druku, wystarczyłby na kilka tomów, gdyby autor dla spekulacyi księgarskiej cheial go tylko wydać. Ale widać z samego sumiennego druku, jak pragnął złożyć tylko dar literaturze ojczystéj i zrobić go przystępnym ogółowi, bo czuł całą wartość podjętéj pracy. Rzeczywiście, dzieje rodziny Radziwiłłów ta galerya nieświezką, to wszystko ustępy, z kart dziejów narodowych. Wiele tu i bardzo wiele rzeczy nieznanych, bo autor ze źródeł rękopiśmiennych, do których mało kto zajrzał, a mniej poczerpnął, zebrał i ogłosił drukiem. W r. 1858 w dodatku miesięcznym Czas podał p. Kotłubaj pracę swoją: Odsiecz Smoleńska i pokój polanowski jest fragmentem z obszerniejszego dzieła p. n. Dzieje wojenne Polski nad którym autor pracuje.

[ocr errors]

7) LUDWIK LEтowski biskup joppejski dziekan kat. krak. wydał Katalog biskupów, pratatów i kanoników krak. w Krakowie w drukarni uniw. w 4ech tom. w 8ce r. 1852. Dziełem tém niemałą wyświadcżył przysługę. Zalety wykazał Łepkowski w Czasie, tu napomkniem o wadzie którą nam zdało się upatrzyć. Autor rozczytał się we wzorowych i niewzorowych pisarzach 16 i 17 wieku. To wywarło wpływ na styl autora. X. Biskup naśladuje pisarzy dawnych i przejął zarazem ich wady każące. Język nasz nie lubi zbyt lekkich francuzkich okresów, ani też zdań przy długich poprzedzielanych nawiasowemi zdaniami. Taki szyk wyrazów znajdujemy w dziele X. Biskupa, a gdy zarazem zastarzałe wyrazy źle są czasem dobrane, a peryod toczy się kilkunastu wierszami, przeto nieraz trudno zrozumieć myśli zacnéj pisarza i styl nie płynie potoczyście.

8) IGNACY CHODYNIECKI Członek zakonu Karmelitów we

[ocr errors]

Lwowie wydal: Dykcyonars uczonych Polaków, Lwów, 3 tomy 1833 r.

9) ŻEGOTA PAULI zasłużony zbieracz pieśni ludu polskiego, wydał Starożytności galicyjskie, Pamiętniki do życia i sprawy Samuela i Krzysztofa Zborowskich, Żywoty Hetmanów król. pol. i W. X. litew. z materyalów po Samuelu Brodowskim w Podhorcach znalezionych. Lwów 1850.

10) F.M. SOBIESZCZAŃSKI wydał: Życie i sprawy Krzysztofa Arciszewskiego jenerala artyleryi w wojsku holenderskiém a następnie w dawnej Polsce, Warsz. 1850, Wiadomość historyczna o sztukach pięknych, w dawnej Polsce etc. Warsz. 1847 i 49, 2 tomy. Rys historyczny, staty-styczny wzrostu i stanu miasta Warszawy, Warsz, 1848. Słowem w pisaniu żywotów znaczny wzrósł postęp i znaczna liczba pracujących; n. p.:

11) KAŻ. WLAD. WOJCICKI Życiorysy znakomitych ludzi z rycinami 2 tomy, Warsz. 1851. Cmentarz powązkowski pod Warszawą 3 tony z rycinani, Warsz. 1858.

12) EUSTACHY MARYLSKI Pomniki Polaków na ementarzach zagranicznych, będzie to dopełnieniem powyższego dzieła, Warsz. pod prassą.

13) KALINKA: Żywot Tadeusza Tyszkiewicza, Poznań r. 1853.

14) Tyrus hr. DZIAŁYŃSKI. Wydał historyą familii Szy4 dłowieckich, która w świetnym rękopiśmie czekała przez trzy wieki nakładcy. Dzieło wieku XVI wydał Działyński z odpowiednią przedmiotowi starannością, z godnym swego imienia przepychem. Napis tego dziela: Liber geneseos illustris -familiae Schidlovioiue. Działyński jeszcze większą piśmiennictwu wyświadczył przysługę przez ogłoszenie dziela: Zbiór praw litewskich od r. 1389-1529, tudzież rozprawy sejmowe w tychże prawach od r. 1544-1563., Poznań 1841. W r. 1854 wydal: Annales Stanislai Orichovi Okszi, jestto kronika Orzechowskiego po łacinie napisana. Na końcu dodane jest życie Piotra Kmity przez Górskiego. Źródło pisma do dzie9jów Unii korony polskiej i W. X. litewskiego część III. Dy

[ocr errors]

aryusz lubelskiego sejmu unii r! 1569, Poznań 1856. Zdbytek dawnej mowy polskiej, Poznań 1857. Annales domus Orzelsciae, Poznań. Długoszà lites ac res gestae inter Polonos ordinemque cruciferorum 3 tomy, Poznań 1855. Gór-v nickiego o wolności, Poznań 1854.

$135. Podróże 1 ziemiopisy:

1) EDWARD RACZYŃSKI (ur. r. 1787 w Poznaniu z ojca' Filipa; uczył się w Frankfurcie nad Odrą, gdzie się szcze-i gólniej do języków i do nauk przyrodzonych przykładał; 1807 zaciągnął się był do wojska polskiego i dosłużył się stopnia› kapitana. W roku 1812 był posłem na sejm w Warszawie wspólnie z księciem Jabłonowskim senator. wojew. Antonim Czarneckim posłem szremskim i księdzem Józefem Koźmianem deputowanym z Lublina i Lubartowa; udał się do Drezna do króla saskiego księcia warszawskiego. W r. 1814 podróżował po Tureyi i Azyi mniejszej i tę opisał w dziele z wielkim przepychem wydaném p. n. Dziennik podróży po Turcyi z rycinami in folio na stali, 2gie wyd. bez rycin wyszło w Wrocławiu w 8ce 1823. W literaturze polskiej po łożył, przeważne zasługi, wydaniem własnym nakładem nader dzieł ważnych, jak n. p. Gabinet medalów z dokladnemi opisami i wspomnieniami historyczněmi, 4 tomy w 4ce. Listy króla Jana III. Pamiętniki do panowania Stefana Batorego. Historya panowania Jana Kazimierza. Pamię tniki Paska," Pam. ks. Alb. Radziwilla 2 tomy. Poselstwo od króla Zygmunta 111. Dwie podróże Jan. Sobieskiego ↑ Pamiętniki do panowania. Aug. IIgo. Pamiętniki o punow. Augusta' III i Stan. Auyusta. Pam. Henryka Dąbrowskiego. Dziennik podróży Józefa Kopcia. Obraz Polski i Polaków z XVII wieku 21 tom. Biblioteka klassyków łacińskich t. 17. Kodex dyplomatyczny Wielkopolski į Kodex dyplomatyczny Litewski. Wspomnienie Wielkopolski 2 tomy, w których mieszczą się dokładne opisy z historycznemi wspomnieniami. Założył publiczną bibliotekę w Poznaniu, zaopatrzywszy ją w dostateczny fundusz dla utrzymania uależytego porządku i zakupywania dzieł nowo wychodzących

i takową darował miastu Poznaniowi. Danien znacznego funduszu, czynnie przyczynił się do odnowienia kaplicy w kościele archikated. w którym wzniósł pomniki dla Mieczysława i Bolesława W. Gaębiony zgryzotami dnia 20 stycznia 1845 wystrzalem z moździerza życie sobie odebral..

1

2) WINCENTY Hiprolit GawaRECKI. Ur. 11 paździer. 1788 +1852 r. wydał: Wiadomości historyczne ọ mieście Pultusku. Warsz. 1826. Pamiętnik historyczny Płocki 1823: i1830. Przywileje, nadania i swobody przez królów polskich, książąt mazowiekich i biskupów płockich udizelone miastu Plocku. Warsz. 1823. Pamiątki historyczne miasta Łowicza. Warsz. 1844 i wiele innych rozpraw historycznych, jeograficznych i statystycznych umieszczonych po pismach czasowych.

3) AMBROZY GRABOWSKI Ur. 1782 w miasteczka Kę-. tach. W r. 1797 przywieziony do Krakowa zostawał w księgarni A. Gröbla. W r, 1817 założył na siebie księgarnią i tę utrzymywał do r. 1837. Wydal: Historyczny opis Krakowa 1822. 30. 36. 40. Groby królów polskich, r. 1835. Starożytności historyczne polskie 2 tomy 1840. Ojczyste spominki 2 tom. 1845. Listy Władyslawa IV, 1845. Reja pisma wierszem 1848. Dawne zabytki miasta Krakowa 1850. Starożytnicze wiadomości o Krakowie z rycinami. Kraków 1852. Skarbniczka naszej archeologii. Lipsk 1854Niezmordowany ten starożytnik w roku zeszłym w Bibliotece warszawskiej, której jest stalym pracownikiem, zamieścil: Okruszyny wiadomości z dziedziny sztuk i staroży→ tności naszych. W r. 1858 na miesiąc wrzesień podał wiadomość o Fryderyku Jon rytowniku polskim i jego pracach. Skreślił także kilka żywotów uczonych Polaków dotąd wcale nieznanych. Wszystkie pisma jakie wydał ten zacnych uczuć i prawych dążności badacz, są nieobojętnym przyczynkiem rozjaśnienia szczegółów historycznych naszej przeszłości.

4) MICHAL BALIŃSKI ur. 14 sierpnia 1794 na Litwie w majętności rodzinnej w Terespolu, z ojca Ignacego cześnika inflantskiego i komissarza cywilno wojskowego. Tu

[ocr errors]
« PoprzedniaDalej »