Dzieje panowania Zygmunta III, króla polskiego, wielkiego ksie̜cia litewskiego, itd, Tomy 1-3

Przednia okładka
Nakładem Wydawnictwa Biblioteki Polskiej, 1860

Z wnętrza książki

Co mówią ludzie - Napisz recenzję

Nie znaleziono żadnych recenzji w standardowych lokalizacjach.

Inne wydania - Wyświetl wszystko

Kluczowe wyrazy i wyrażenia

Popularne fragmenty

Strona 262 - ... poddanych; bez tego trudno co począć w naszej wolności , w której się kochamy i bez niej żyć nie możemy. Lecz nie przeszkadza ta wolność, byśmy królów naszych nie miłowali; jakoż, lubo przodkowie nasi śmiało prawdę panom swoim mówili, nie czytamy jednak, by je jak gdzieindziej dłabili, albo kozikiem kłuli; każdy król polski na łożu swem umarł.
Strona 260 - Miłościwy panie, wkradło się w ciało rzeczypos. złe wielkie, złe toczące żywotność jej; jest to zbytek niszczący kraj, nie zasilający nawet uboższych robotników, bo wszystko z zagranicy bierzemy; należałoby cudzoziemskich rzemieślników do nas przyciągnąć: ci dotąd surowe materyały od nas biorąc, drogo nam potem wyrabiane sprzedają. Do zbytku należy i ta nierówność, co się w stan nasz szlachecki zewsząd wciska. Prosimy wk m , abyś jej nie dopuszczał, i jakeś swobody...
Strona 63 - Dogodziliśmy ktemu w obieraniu Pana i Króla woli miłego Boga, który z narodu i języka swego każe ludowi swemu pana sobie obierać; dogodziliśmy ojczyznie naszej, która się raduje patrząc na syna swego, na krew panów swoich, królów swoich, dobrodziejów swoich.
Strona 258 - ... zapasy. Niech nie wracają, aż rzecz się zakończy. Skarżymy się wszyscy na niedostatek poborów, a lud niewinny płacze, o pomstę do Boga wołając, że już kilkanaście poborów za wkm wybrano, któremi jak szafowano i na co je brano, wkm najlepiej wiesz, że wiele z tych pieniędzy nie na obronę kraj n, lecz na potrzeby wkm i za jego rozkazem wzięto; — to nie ma być...
Strona 259 - Przystępując do spraw domowych, swą wolą i niekarność wojskową naprzód wytknąć muszę; nadto się rozbiegły zuchwałości jej koła: żadna władza hetmańska powściągnąć jej nie jest w stanie. Mamy wprawdzie prawo zakazujące rycerstwu wszelkich związków i...
Strona 258 - Systusa piątego naprzeciw Turkom, i że gdy Syxtus swe miliony na to przeznaczył, my Polacy wojsko z tej strony, Moskwa przez Persy niewiernych cisnąć miała. Gdy papież dowiedział się o śmierci Stefana, płakał i te słowa powiedział : Nos autem sperabamus, quod ipse redemptunu erat Israel.
Strona 259 - Wasłlewiczem przymierze, odnowiło się z dzisiejszym kniaziem moskiewskim; radziłem, by to przymierze święcie zachować, bo i skład rzeczy dzisiejszych, a co więcej samo sumienie tak każą. Dziś niektórzy ichmość mimo woli stanów wtargnęli do Moskwy, jakiegoś Dmitra na tron prowadzą.
Strona 129 - ... jednemu w kancelaryi, który się był nauczył naśladować podpis królewski. Jednakże człowiek ten, schwytany, do więzienia w Działdowie osadzony, katowany mękami, nigdy do fałszu tego przyznać się nie chciał. Czytany był dalej list, od Szweda jednego do senatora polskiego pisany, w którym wyrażał te słowa: «Wy się o mieszkanie Pana waszego domawiacie, a Pan ten żadnym sposobem nie może być u was zadzierżonym».
Strona 341 - Jeszcze w nim rokoszowe humory nie ustały. Zaciągał, aby my z chorągwiami pod Warszawę szli, pod sejm blisko przyszły. „I potężnie królowi staniecie (mówi) i zasług dojdziecie, i powetujecie wszystkiego, i jeśli się co pod rokosz opuścić mogło, snadno teraz poprzecie, mając i szlachty niemało przy sobie, a pójdziem (mówi) wszyscy z wami".
Strona 260 - Co do mnie, wolę z tą cną bracią moją równej wolności zażywać, jakoż dali Bóg i najmniejszego szlachcica równym sobie kładę we wszystkiem. Z tej to nierówności pochodzi luxus, każdy bowiem pnie się i chce się jak najhojniej pokazać.

Informacje bibliograficzne