Dzieła, Tom 3

Przednia okładka
Józef Unger, 1876
 

Co mówią ludzie - Napisz recenzję

Nie znaleziono żadnych recenzji w standardowych lokalizacjach.

Spis treści

Inne wydania - Wyświetl wszystko

Kluczowe wyrazy i wyrażenia

Popularne fragmenty

Strona 196 - Znać dobrze żeś się schował między ludźmi , Obce narody ciekawie zwiedziwszy, Cudzoziemskich się napiłeś humorów, I staropolską zmieniwszy naturę, Przystroiłeś się cale w cudzą skórę. Przeto do ładu nic ci nie przypadło, Cokolwiek w naszej Polsce, się znajduje, A satyryckie byś napełnił karty, Wszystkoś upatrzył, wszystkoś ponotował. Nie przepuściłeś wszelkiemu stanowi, Każdegoś znalazł i każdegoś dotknął, Szkoły, szpitale, kościoły, ambony, Sejmy, trybunał...
Strona 361 - Włochy, któreśmy potem widzieli, nic tak okazałego nie mają, ani prawdziwie pańskiego. Przyznani się, żem był omamiony, i żem się mniemał przeniesionym we śnie do jakiego czarodziejskiego pałacu; bo chociaż ten jest regularnie po włosku zbudowanym, około wielkiego czworograniastego podwórza, powierzchowność jego nie obiecywała tego, co się nam wewnątrz widzieć dało.
Strona 359 - Greczyn z brodą, jedzie na koniu tureckim, za nim bucefaiy pod bogalemi perskiemi tyftykami. Dalej łaźnia sklepista, z dużą izbą; pieca w niej nie masz, wszystko ogrzewa się parą, podnoszącą się z rozpalonych kamieni wodą nalanych. Woda zimna lub ciepła prócz tego, toczy się z kuraszków w wanny miedziane; przy nich są białe marmurowe ławki z toczonemi balasikami.
Strona 55 - Opaliński! Występki, którymi tchniesz cały, Zarzucasz innym, a sam pełen jesteś zbrodni. Prawdziwe czy zmyślone zarzucasz im błędy, Wiedz to, że są źli ludzie, aleś ty najgorszy. Niesłuszność, niepobożność i zgwałcona wiara, To jest w tym, to jest w owym, aw tobie zaś wszystko Tyś Szwedowi królestwo, króla, wszystkie prawa Zaprzedał — wstydźże się więc i żałuj na wieki26.
Strona 361 - ... kazał mi dać bułkę chleba i kieliszek wina. Otworzono drzwi do spiżarni, tam na drągach wisiały stadami kuropatwy, wszystko połów owych to białozorów. Na marmurach rozmaita zwierzyna i mięsiwa. Wychodząc postrzegłem dolny sklep, gdzie jeńcy tatarscy trzymani byli.
Strona 358 - Przy nich statua marmurowa biała. Wiele obrazów leżało jeszcze zwiniętych, i tyle dostatków, że aż pióro moje ustaje. Puszczę się na dół, aż tu znów altana w kolumny ze drzwiami i poręczami z marmuru, i widok na Wisłę z pięknym różnych drzew ogrodem. Stołowa izba ma wszędzie dwoiste okna, u góry widzisz koronę, z której zwiesza się świecznik a wśród onego zegar wskazuje godziny.
Strona 363 - A przecież w bardzo krótkim czasie po śmierci marszałka nadwornego sprzeniewierza się Elżbieta jego pamięci, już w cztery miesiące od owych łez rzęsistych przy pogrzebie pierwszego męża, oddaje u ołtarza rękę drugiemu. Byłoto wówczas krokiem całkiem zwyczajnym, nikogo w zdziwienie nie wprawiającym. Już to, co poprzednio o trudnościach spadkobierstwa ziemskiego powiedziano, mogłoby wystarczyć do wyjaśnienia. Wdowie bezdzietnej, mającej wziąć po mężu znaczną fortunę...
Strona 218 - Który ani o domie, ani o żonie, ani o dzieciach, ani o zbiorach nie dbając, żywot swój tak prowadził i skończył: zawsze dzień i noc na koniu, nie dbając ani o namioty, ani o karety, ani o wyśmienite potrawy i trunki. Ale pogoda, czy niepogoda, zawsze jednako, pokarm onego jeżeli jest, wędzonka, a napój woda, pościel wojłok a wezgłowie siodło. Takie spanie onego było. Nie czekając dnia, ale io północku, albo z wieczora nieprzyjaciela łowił i znosił — którego spraw i dzielności...
Strona 138 - Męczyć i tracić każą swoich bez przyczyny. I tak nie będzie we wsi trzydzieści człowieka, A piętnaście pogłowia spalą. Co — dla Boga — Za przyczyna? Pan chory i nie ma wskórania, Schnie i dzieci mu często umierają w domu — Jakoby i suchoty, i śmierć przyrodzone Nie były i zesłane od Boga samego! Nie wspomnię, jacy w takim sądzie zasiadają: Chłopstwo głupie, ławnicy albo i ci, którzy Przyczynkę jaką mają na niewinnych chłopków.
Strona 397 - Dtcanaście punktów przeciw królowi podrzuconych i respons na nie (in decembri) Anno Dni 1651 w Warszawie. 1. Przysiągł król in pactis conventis pieczęci pokojowej nie zażywać, a teraz kiedy jego pieczętarz przeciwko prawu pieczętować nie chce, to z pokojową pieczęcią wydawają uniwersały na zaciąganie ludzi cudzoziemskich, i listy przypowiedne i insze rzeczy. 2. Jest prawo takie, aby najpierwszy wakans pieczętarzowi i sekretarzowi koronnemu był dany.

Informacje bibliograficzne