Obrazy na stronie
PDF
ePub
[graphic]

tipogr., 1892, w 8ce małej, str. 23. 5 kop.

WITANOWSKI Mich. Rawicz. Grobowiec ostatniego z Zawiszów Czarnych (Odbitka z Wiadomości numizm.-archeol.). Kraków, druk. W. L. Anczyca i Sp., 1892, w 8ce małej, str. 7 i 1 nl. WITMAN H. & BAUER I. Libretto: Dzie

WIERZBICKI D. Spostrzeżenia magnetyczne, wykonane w zachodniej części W. księstwa krakowskiego w r. 1891 (Odbitka z XXIV tomu Rozpraw Wydziału matem.-przyr. Akademii umiej.). cię szczęścia, opereta w 3 aktach, słowa Kraków, Spółka wydawnicza, druk. Uniw. Jag., 1892, w 8ce, str. 20.

muzyka Karola Millöckera, przekład Adolfa Kitschmana. Warszawa,

WIERZCHOWSKI Zygm. Baśni i powie- M. Arct, druk. przemysłowa, 1892, w 32ce, str. 64. 15 kop.

ści z puszczy sandomierskiej (Odbitka ze Zbioru wiadomości do antropologii kraj., XVI 2). Kraków, nakl. Akademii umiej., druk. Uniw. Jag., 1892, w 8ce, str. 46.

Zastrzega się prawo przedruku w całości lub wyjątkach.

WOŁOSZCZAK Eustachy dr. Materyaly do flory gór lomnickich (Odbitka z XXVII WIGURA St. Dziesięciolecie cenzury ro- tomu Sprawozdań Komisyi fizyogr. Akasyjskiej w Królestwie polskiem, 1880-demii umiej.). Kraków, druk. Uniw. Jag., 1891 (Odbitka z Reformy). Kraków, druk. 1892, w 8ce, str. 32. związkowa, 1892, w 8ce, str. 3 nl. i 96. 80 cnt.

4 marki.

WUJEK Jak. ks. T. J. Lekcye i ewangelie na wszystkie niedziele i święta, WILKOŃKI F. O. Teorya i praktyka podług przekładu ..... stosownie do rolnicza i przemysłowa, I. Ceglarstwo, Mszału rzymskiego, nowe poprawione glina i jej własności, przyrządzanie i wy- wydanie. Gniezno, nakl. i druk. J. B. rób dobrej cegły wszelkich gatunków, Langiego, 1892, w 8ce, str. VIII i 339 cegły ozdobnej, gzemsów, rur drenowych, dachówek i t. p., według wla- ZAŁUSKI Walenty ks. Memento mori snych i obcych najnowszych doświadczyli nauki pogrzebowe o rzeczach ostaczeń, z różnych dzieł ułożył tecznych (nauk 83). Warszawa, GebeWarszawa, nakl. M. Orgelbranda, druk.thner i Wolff, druk. St Niemiery, 1892, S. Orgelbranda synów, 1892, w 8ce, w 8ce, str. 498, III i 1 nl. 1 rub. 60 str. II i 175, z 87 drzeworytami w tex-kop.

cie. 1 rub. 50 kop. ZAREMBA Stan. prof. O nauce filoloWINIARSKI Jos. Blutuntersuchungen gii w szkolach, począwszy od epoki bei anämischen Zuständen, insbeson- odrodzenia aż do dni naszych. Nowy dere bei der Lepra, Inauguraldisserta- Sącz, druk. J. Pisza, 1892, w 8ce, tion. Dorpat, Karow, 1892, w 8ce, str. str. 28. 76. 2 marki.

ZWIERKOWSKI Łuk. O reformie meWINTERNITZ prof. O zapobieganiu tody nauki czytania, skreślił..... kiei leczeniu cholery, tlómaczył Roman rownik szkoły im. św. M. Magdaleny. Skowroński (Odbitka z Medycyny). Lwów, nakl. W. Hoscheka i Sp., druk. Warszawa, E. Wende i Sp., druk. M. Pillera i Sp., 1892, w 8ce małej, str. Ziemkiewiczowej, 1892, w 4ce, str. 8.47. 30 cnt. 15 kop. Życie św. Genowefy, napisane dla WISŁOCKI Kazim. dr. Nowoczesne spo-matek, dzieci i poczciwych ludzi, któsoby leczenia suchot płucnych, skreślił rzy w swych cierpieniach szukają poasystent szpitala św. Rocha ciechy w Bogu i swej niewinności. (Odbitka z Medycyny). Warszawa, K. Rzeszów, nakl. i druk. J. A. Pelara Prószyński, druk. M. Ziemkiewiczowej, (H. Czerny), 1892, w 8ce małej, str. 1892, w 4ce, str. 14.. 20 kop. 110. 30 cnt.

1

=

KRONIKA.

która w tych chwilach właśnie dobrze zapracowany ćwierćwiekowy jubileusz pełnego życia i chwaly istnienia swego obchodzi, zawiera ogółem: 716 dzieł i 208 nut muzycznych. Oddając też hold prawdzie i składając Sz. księgarni i swojem i czytelników naszych imieniem winne i stokrotne dzięki za tyle błogą w skutki dotychczasową działalność jej obywatelską, zasyłamy jej równocześnie w tak uroczystym dla niej roku jubileuszowym z całego serca szczere z pod Wawelu: Ad multos annos!

=

Przewodnik dla zakładających biblio-podręczników szkolnych olbrzymie wobec teczki i czytelnie ludowe, zestawił Balaban społeczeństwa i kraju położyła zasługi, i Józef (? czemu nie Józef Balaban?), sekretarz administracyi wydawnictw Macierzy polskiej. Lwów, 1892, w 16ce, str. 29. „Niniejsza książeczka powiada Sz. autor na wstępie, str. 5- ma przyjść w pomoc tym zacnym a z każdym rokiem liczniejszym na polu oświaty pracownikom, którzy czynnie rękę do zakładania czytelń w kraju przykładają". W tym też celu zestawił w niej wszystko, co się obecnie w obiegu księgarskim znajduje", mianowicie zaś w porządku: „Publikacye warszawskie" (nrów 131); „Publ. poznańskie" (nrów 46); Katalog Nro 513 von K. F. Koehler's Publ. galicyjskie. A. Polskie: Macierz pol- Antiquarium in Leipzig. Leipzig, 1892, ska" (nrów 37); „Komitet wydawnictwa w 8ce, str. 82. dziełek ludowych" (nrów 36); Towarzystwo pedagogiczne" (nrów 28); „Wydawnictwo 2centowe S. Udzieli i St. Pallana" (nrów 7); Dziesięciocentowa czytelnia rol nicza J. Biedronia" (nrów 6): „Wydawnictwa rozmaitych nakładców" (nrow 69); B. Ruskie: Komitet wydawnictwa dziełek ludowych" (nrów 79); „Tow. Proświta" (nrów 65); „Tow. pedag." (nrów 4); Czasopisma ludowe, ułożone według starszeństwa" (nrów 11); i „Kalendarze ludowe" (nry 2). Wielce ciekawą i pożądaną całość, która razem 508 dziełek, z tych 360 polskich i 248 ruskich liczy, zamknął Sz. autor wyliczeniem w osobnym ustępie „Nakładców dziełek ludowych".

"

=

[ocr errors]

Antiquariats-Katalog Nro 19 von Mirauer & Salinger, Antiquariats- und Sortiments-Buchhandlung in Berlin: Geschichte, Jurisprudenz &c., III. Russland und Polen. Berlin, 1892, w Sce, str. 18.

Stosunkowo wcale bogaty Kat., zawiera o Polsce i Rosyi dzieł i broszur w różnych językach i z rozmaitej doby 497.

[ocr errors]

Dodatek do Katalogu dzieł powieściowych, romansów, nowel i innych, które po cenie zniżonej nabyć można w księgarni i antykwarni L. Bodeka we Lwowie. Lwów 1892, w Sce, str. nl. 4.

Powieści, romansów, nowel i t. p. wydawnictw w języku polskim ogółem 210.

Zawiera: „Slavica“, dzieł i broszur 1831. Na str. 31 37: Polnisch, Kassubisch, Sprache", "Polnische Literatur und Literaturgeschichte",,, Wendisch" i "Letto-slavische Sprachen, Lettisch, Lithauisch, Samogitisch, Altpreussisch", dz. i br. 169 (nry 757-925).

= Ateneum warszawskie pomieściło w ostatnim z miesiąca sierpnia zeszycie dłuższy (str. 322-348) bezimiennego sprawozdawcy o literacko-bibliograficznym zakroju artykuł, którego tytuł: Stan spółczesny polskiego piśmiennictwa lekarskiego".

[ocr errors]

Bibliografia historyi polskiej", wspólnie z drem H. Sawczyńskim i członkami Kółka historycznego uczniów Uniwersytetu dra L. Finkla wydana, obszernego w calwowskiego zebrana i przed półrokiem przez lem znaczeniu w fachowem pismie zagranicznem doczekała się omówienia. Ogłosił je w lipskiem „Centralblatt für Bibliotheksuniwersyteckiej w Halli kustosz, dr. M. wesen (str. 361-370) uczony biblioteki Perlbach, dokąd też ciekawszych, jak tego ważność sprawy wymaga, z obowiązku chętnie odsyłamy.

=

[ocr errors]

Brzeżanami, przed laty własność Stan. hr. Biblioteka im. Potockich w Raju pod Potockiego, obecnie zaś syna jego, Jakuba hr. Potockiego, miły w całem znaczeniu dla ciekawych widzów przedstawia obraz. Katalog nakładowy i komisowy, 1868-Nabyta okolo r. 1840 od radcy sądów szla1892. Lwów, Seyfarth i Czajkowski, księgarnia, skład i wypożyczalnia nut, w Sce, str. 57.

=

checkich, św. p. Ign. hr. Łosia, i złożona w uroczym rajskim pałacu, liczy obecnie bogata książnica dobrych kilka tysięcy druWielki wielkiej firmy wowskiej Kat., ków i sporą rękopisów gromadkę, wszystkie która w ostatnich kilkunastu latach wyda- w 10 wspaniałych o żółtem okratowaniu szaniem nakładem własnym w językach pol-fach na 17 głównych i kilka pomniejszych skim, ruskim i niemieckim, całego szeregu rozłożone działów, wśród których wcale szyb

[graphic]

T

[ocr errors]
[ocr errors]
[ocr errors]

ko zoryentować się dozwalają aż dwa wzo- i dra medycyny, Hartmanna Sched la,,, Chro-
rowo dla nich wykończone Katalogi, „,abe- nicon mundi" w wydaniu norymberskiem
cadłowy" i inwentarski". Owoc to długich z r. 1493, z pysznie, jak na swój czas, wy-
i mozolnych prof. dra Maciszewskiego tru- konanymi widokami miast, między który-
dów, który około nagromadzonych w Raju mi i Kraków (pióra i rysunku humanisty
rękopiśmiennych i drukowanych skarbów Konrada Celtesa) poczesne zajmuje miej-
i te jeszcze położył zasługę, że równo- sce, jako też z popiersiami licznych św.
cześnie prawie z wykończeniem obydwóch pańskich (także św. Stanisława, biskupa),
tych Kat., w r. 1882 w wychodzącym wów- rzymsko-niemieckich cesarzy, papieży, kró-
czas w Warszawie Przeglądzie bibliogra- lów i różnych innych dawniejszych i śwież-
ficzno-archeologicznym", w artykule p. n.: szej daty ogólnoświatowych znakomitości.
Wiadomość o bibliotece hr. Stan. Poto- Rzetelna to przed wiekami możnych salo-
ckiego w Raju przy Brzeżanach w Galicyi", nów europejskich ozdoba, o niepospolitych
wcale szczegółowe (II 299-312) o jej sta- rozmiarach w iście królewskiem fol. spora
nie ogłosił doniesienie, a zarazem wszystkie sobie księga drukowana, a w exemplarzu raj.
jej ważniejsze wyliczył rękopisy i druki skim tem ciekawsza, że posiada dobrze za-
staropolskie. Odsyłając też ciekawszych do chowaną kartę 169 (,,clxix"), na której jako
starannej tej o księgozbiorze im. Potockich,,Johannes VII, mulier in habitu virili", po-
rajskim monografii, pozwalamy sobie w tem
miejscu tylko kilka osobistych dotknąć wra-
żeń i wspomnień, jakie się w nas mimo-
wolnie odezwały, gdy po dobrym lat upły-
wie w jednym z ostatnich dni lipca b. r.
szczęśliwą znowu znaleźliśmy sposobność,
ażeby w miłem towarzystwie obecnego zbio-
rów tamtejszych kustosza, Sz. Włodzimie-
rza Dołżyckiego, nadzwyczaj uprzejmie i
serdecznie przez niego przyjęci, zabytki te
ponownie przejrzeć i niejedno sobie przy
ich pomocy swobodnie w pamięci odświe-
żyć. Powitaliśmy więc tam przedewszy
stkiem wcale serdecznie niezwykłą w swoim
rodzaju rzadkość bibliograficzna, dobrze
nam z tej właśnie biblioteki zuany Opecia
Żywot Pana Jezu Krysta" w wydaniu
Wietora z r. 1538, exemplarz przed laty
mocno jeszcze nadszarpany, lecz dziś już
dzięki starannej opiece, jaką nad zbiorami
swoimi Dostojny ich roztoczył właściciel,
w nową i godną im. Potockich obleczony
Powitaliśmy także radośnie cały
szereg w dosłownem znaczeniu ozdobnie
pooprawianych i wzorowo utrzymanych
kruków z głośnych niegdyś oficyn Hallera,
Unglera, Wietora, Scharffenberga i innych
drukarń krakowskich z w. XVI. A z za-
granicznych w. XV wydawnictw: treści
jurydycznej w wielkiem fol. papieskie,, Ex-
travagantes", drukowane r. 1486 w Wene-
cyi, z dopiskiem na czele z w. XVI:
Bibliothecae conventus s. Spiritus Craco-
viensis". Z starożytnej zatem oo. Ducha-
ków czyli Szpitalników krakowskich ksią-
żnicy wyemigrował z czasem poważny ten
foliant, ażeby za pośrednictwem św. p. hr.
Losia do uroczego dostać się Raju i tam,
choć iście po hrabiowsku pomieszczony, za-
piskami swoimi uieme wobec potomnych
o znikomości dzieł ludzkich wywodzić ża
le. Powitalismy z porządku także głoś-
nego z drugiej połowy w. XV humanisty

[ocr errors]

szatę.

[ocr errors]
[ocr errors]

mieszczone wyobrażenie papieżnicy Joanny z maleńkiem na lewicy dzieciątkiem. W bibliotekach zagranicznych, co w sferach bibliomanów i bibliografów dobrze wiadomą jest rzeczą, rzadko kiedy spotkać się można z całkowitym pysznego dzieła tego okazem, którego kartę 169 późniejsze pokolenia, potępiając jako heretycką, stworzoną bez dostatecznych danych przez oo. Dominikanów i innych niechętnych Stolicy apostolskiej zakonników średniowiecznych dziwną te o papieżnicy legendę, żarliwie wydzierały i niszczyły, a książnica im. Potockich rajska bądź co bądź jako wielką osobliwości dobrze tą w zbiorach swoich zachowaną kartą śmiało poszczycić się może. Powitaliśmy dalej także w iście królewskiem fol. drukowane r. 1492 u Piotra Schoiffera w Moguncyi gnieźnieńsko-krakowskie,, Missale", a powitali nie tylko dla wielkiej jego osobliwości bibliograficznej lecz także dla ciekawego w niem przyczynku do dziejów ówczesnych humanistów polskich, a w szczególności dla przyczynku, jaki w sobie mieści do biografii jednego z ówczesnych profesorów Uniwersytetu Jag., dra Jakuba Boksiczanina († r. 1498), którego bawiący naówczas w Polsce włoskiego rodu sławny humanista Kalimach (Zeissberg,,,Dziejopisarstwo polskie", II 252) do nielicznych swoich na gruncie krakowskim zaliczał przyjaciół i za wielce go uczonego i wymownego" uważał męża. Uczeń Almae matris krakowskiej, uzyskawszy tu z czasem stopień bakalarza św. teologii, a równocześnie także licencyata na wydziałach jurydycznym i lekarskim, otrzymał był Boksiczanin 10 grudnia r. 1474 od starszyzny uniwersyteckiej, czego sam gorąco pragnal, pozwolenie na wyjazd do Rzymu i do Ziemi św., ale pod warunkiem, żeby w którymkolwiek Uniwersytecie włoskim, czego w XV w. nie było jeszcze w Krakowie w zwyczaju, dał się

[ocr errors]
[ocr errors]

promowować na dra medycyny, i tu z cza-im. Potockich posiada biblioteka. We wszysem katedrę profesora na wydziale lekar-stkich zresztą trzech edycyach kończy się skim mógł objąć. Czy rzeczywiście w pe- następującym, wyraźnym i czerwonym druregrynacyi tej dotarł był szczęśliwie aż do kiem wybitym dodatkiem: „Ista missa per Jerozolimy, nie jest wiadomo, ale już w je- Nicolaum papam, antecessorem Pauli II, sieni r. 1476 był z powrotem z Italii, skąd in ecclesia romana est canonisata. Et est sobie piękny na doktora wszech nauk le- portata per Jacobum drem medicinae Boxkarskich („dr. in medicinis"), jak tego star-uicze, scripta hic de mandato mgri_Martini szyzna uniwersytecka od niego wymagała, de Quotouycze sub a. Dni 1477. Et valet przywiózł w zanadrzu dyplom. No i o go- pro illis, quando aliquis esset in magna ścińcu dla swoich kolegów nie zapomniał infirmitate vel in magna angustia aut tribynajmniej przywożąc im i owszem z za-stitia, vel in quacunque tribulatione homo kresu fachowej wiedzy swojej wcale milyfuerit positus. Etiam valet pro incarceratis dla nich upominek. Nie tylko dzisiaj bo- et detentis. Etiam valet lecta pro mercatowiem młodzi i zdolni sztuki Eskulapa adepci ribus et peregrinis. Etiam valet pro senchwalebnego tego trzymają się zwyczaju, tenciatis ad mortem. Etiam valet pro illis ażeby z naukowych wycieczek zagrani- lecta, qui sunt in bello. Etiam valet pro cznych najnowsze z zakresu nauk lekar- mulieribus in partu laborantibus aut in skich sprowadzać do kraju środki i wy-obortivo. Etiam valet lecta pro peccatis nalazki, ażeby przywozić ze sobą stamtąd et defunctis". Takimi oto byli obwolyi dalsze nad nimi czynić doświadczenia, wani dzisiaj w poważnych farsach historylimfe Kocha, pomysły Pasteura, różne za- cznych za burzycieli porządku społecznego razki choleryczne i t. p. dziwa. I dawniej humaniści krakowscy z drugiej połowy w. było to także w zwyczaju, a nasz huma-XV. - Powitaliśmy dalej..... Lecz za dłunista dr. Boksiczanin, nieodrodne swego ga już może, jak na kronikarską zapiskę, wieku dziecko, choć dzisiaj już niektórzy daliśmy osobiście odczutym wrażeniom ówczesnych humanistów polskich za zwyklego sobie pokroju uważają warchołów i anarchistów, także o fachowy taki dla kolegów swoich i przyjaciół krakowskich postarał się prezent. Była nim skuteczna na najrozmaitsze choroby i przypadki ludzkie msza św.,,o czternastu pomocnikach", a jako nieznana przedtem w stolicy Jagiellonów osobliwość i nowość tak się tu wszystkim ówczesnym doktorom i magistrom naszym spodobała, że korzystając z szczęśliwej sposobności, naukowy z niej zaraz postanowili zrobić użytek. Gdy więc właśnie wtenczas jeden z ich grona, późniejszy (już od wio-Biblioteka gimnazyalna w Kaliszu, w sny r. 1478) Bernardyn krakowski, mgr. liczne druki staropolskie i bogate treścią ręMarcin Kotowiczanin, należał do komisyi, kopisy wcale zasobna, wkrótce już ziemski która z ramienia ówczesnego biskupa kra- swój żywot ma zakończyć. Jak bowiem pikowskiego, Jana Rzeszowskiego, nad ustale- sma codzienne za przewodem „Dziennika niem nowego Mszału krakowskiego pracowa- poznańskiego" niedawno doniosły, postanoła, ażeby go drukiem dać ogłosić, polecili muwił z niej rząd rosyjski wszystkie dzieła nasi profesorowie, ażeby przywiezioną tę polskie usunąć, i część ich wcielić do biprzez kolege-humanistę mszę,,o 14 pomocni- bioteki uniwersyteckiej w Warszawie, część kach" do nowego niechybnie wciągnął Msza- zaś sprzedać przez licytacyą publiczną". łu. Życzeniu ich i woli stało się też zadosyć, przedsiębiorczy, zawsze ruchliwy i także nieco humanista mgr. Kotowiczanin uczynił, co mu polecono, jakoż w wydanym następnie r. 1484 w Moguncyi u Szoiffera nowym Mazale krakowskim figuruje msza ta dobrze już pod koniec księgi pod nagłówkiem: „Missa de quatuordecim adjutoribus". Dosłownie tak brzmi ona także i w drugiem Mszału tego wydaniu mogunckiem z r. 1487, dosłownie wreście i wyda- = Drukarnie w Tarnopolu, im. Pawłowniu jego trzeciem z r. 1492, którego pięknie skiego i podolska, przeszły niedawno na zachowany okaz w zbiorach swoich rajska własność Stan. Kossowskiego.

wspomnieniom folge. Kończymy ją zatem, a ściskając jeszcze raz z daleka serdecznie dłoń poczciwą Sz. kustosza Dołżyckiego za jego względy i uprzejmość, z jakimi mile nam kilka godzin w uroczym Raju przepędzić dozwolił, pozwalamy sobie zarazem Dostojnemu zbiorów tych właścicielowi, Jak. hr. Potockiemu, za opiekę i staranność, jakie nad przechowanymi w rajskich zbiorach zabytkami przeszłości polskiej łaskawie roztoczyć raczył, publicznie stokrotne wyrazić podziękowanie.

"

Biblioteka im. Platerów w Rapperswylu w Szwajcaryi cały szereg przeróżnej treści druków i rękopisów otrzymała ostatnimi czasy w darze od najrozmaitszych osób i instytucyi polskich, co wszystko kustosz tamtejszych zbiorów, Rużycki de Rosenwerth, w czasopismach codziennych szcze gółowo i z wdzięcznością do publicznej podał wiadomości.

[graphic]
[ocr errors][ocr errors]
[ocr errors]

Gazeta Iwowska w nrze 177 z dnia 5 sierpnia w części urzędowej ogłasza: „Jego ces. i król. Apostolska Mość raczył najwyższem postanowieniem z dnia 23 lipca b. r. zamianować najmiłościwiej posiadają- Księgarnia L. Gileczka w Tarnopolu cego tytuł nadzwyczajnego profesora Uni- przeszła na własność br. Jabłońskich. Wszelwersytetu, kustosza biblioteki uniwersyte-kich pomyślności nowym kresowej i tyle wackiej we Lwowie, dra Alexandra Semko-żnej firmy nabywcom! wicza, bibliotekarzem tamże“.

"

[ocr errors]

Księgarnie polskie następujący z koń= Gazeta Iwowska w nrze 185 z 14 sier- cem lipca b. r. otrzymały okólnik:,,Lwów, pnia pisze: Prawdziwą ozdobę pozyskało dnia 29. VII 1892. Wskutek wystąpienia miasto nasze, dzięki pomysłowi P. Gu- dotychczasowego spólnika, P. W. Hillenbrynowicza, właściciela znanej firmy księ- branda, Spółka na dniu wczorajszym rozgarskiej. Pan Gubr. fronton nowej kamienicy wiązaną została, a istniejąca od 1 stycznia swojej, naprzeciw kościoła archikatedralne- 1891 księgarnia pod firmą „Starzyk i Hilgo, ozdobił bardzo stosownie popiersiami lenbrand" przeszła znowu na moje wyłąznakomitych naszych poetów i pisarzy. czną własność, i prowadzić będę takową Wczoraj ustawione zostały w półkulistych pod moją firmą,,Paweł Starzyk", co w swonyżach biusty Kochanowskiego, Mickiewi- ich księgach zanotować proszę. Z uszanocza, Krasickiego, Słowackiego i Asnyka. waniem, P. Starzyk". Popiersia wykonane zostały w znanej pracowni rzeźbiarskiej artysty Herasimowicza i przynoszą prawdziwy zaszczyt młodemu artyście. Doskonale wykonany jest z natury biust sympatycznego Elyego".

[graphic]

=

[ocr errors]
[ocr errors]

Monografia prof. dr. Piekosińskiego p. n. Znaki wodne w rękopisach polskich wieków średnich" (ob. „Przewodnik bibliogr." z lipca r. b., str. 109), o ile dotychczas w Wiadomościach numizm.-ar= Katalogu biblioteki gimnazyalnej w To- cheologicznych" pomieszczoną już została, runiu, w opracowaniu prof. M. Curtzego, wyszła obecnie także, co niechybnie wielu pojawił się właśnie ciąg dalszy. Dziełko sta-z rzetelnem powita zadowoleniem, w pię nowi dodatek do tegorocznego,,Programu" knie w drukarni Wł. L. Anczyca i Sp. gimnazyum tamtejszego i nosi napis: „Kaw Krakowie wykończonej odbitce (w 4ce, talog der Bibliothek des königl. Gymna- str. 16, z 8 tabl. fotolitogr.). siums zu Thorn, II. Nachtrag, 1883-1891" (w 8ce, str. 38).

=

[ocr errors]

Księgarnia,polska" L. Ebera w Berlinie "polską" sama się pisze zapowiada wydawnictwo noworocznika polskiego na r. 1893, który Kalendarzem berlińskim" nazywać się będzie.

= Pisma warszawskie donoszą: „W oknie jednego z tutejszych antykwarzy wystawione są „Sonety Ad. Mickiewicza, w wydaniu moskiewskiem z r. 1826, z dedykacyą własnoręczną największego naszego poety,,Maryj Szymanowskiej", datowaną w Moskwie w miesiącu listopadzie r. 1827. Książka Księgarnia polska pod firma H. Sibil-posiada dwie późniejsze dedykacye osób ski istnieje od niedawna w Bochum w West- obcych, lecz jakim sposobem dostała się falii. do antykwarza, aby czekać na nabywcę, trudno pojąć".

=

=

Warszawie".

[ocr errors]
[ocr errors]
[ocr errors]
[ocr errors]

Księgarnia L. Zwolińskiego w Krakowie (ob.,,Przewodnik bibliogr." z r. b., str. Przeciw Listowi świętemu", który nie64), na większą w nowych lokalnościach dawno miał spaść w Rzymie z nieba i tej swoich (ul. Grodzka) urządziwszy się skalę, cudownej ma być własności, że na posiazmieniła równocześnie firmę swoję na L. dających go wszelkie sprowadza błogosłaZwoliński i Sp., księgarnia, skład nut, wy-wieństwo boze", a który gwałtownie już pożyczalnia nut i książek, expedycya pism rozszerzyć się miał między ludem prostym, peryodycznych, oraz sklad główny wyda- gorliwie w ostatnich czasach, o ile przy wnictw księgarni T. Paprockiego i Sp. wpuścić możemy, wystąpiło z kazalnic bożych katolickie w Galicyi duchowieństwo. Księgarnia katolicka B. Twardowskiego W niedzielę VII po Swiątkach osobiście w Poznaniu w ściślejsze od niedawna z kra- mieliśmy sposobność słyszeć, jak w jednym kowskiem Towarzystwem numizmatycznemz bernardyńskich Galicyi wschodniej klaweszła stosunki o czem organ tegoż Tow., kwartalnie wydawane Wiadomości numizm.-archeologiczne", w nrze 3 z lipca r. b. następujący zamieściły komunikat:,, Wżny B. Twardowski, właściciel księgarni w Poznaniu, upoważniony został przez Wydział

[graphic]
[merged small][ocr errors]

sztorów młody o. Korneli, głosząc pobożnej w kościele gromadce słowo pańskie na przeznaczony na dzień ten temat z ewangelii św. Mateusza (VII 15-21), wymownie i bardzo obecnych przeciw,,fałszywym w wilczej skórze prorokom ostrzegal, a do tych wła

« PoprzedniaDalej »