Czas zweryfikowany

Przednia okładka
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, 1991 - 61

Co mówią ludzie - Napisz recenzję

Recenzja użytkownika - Zgłoś jako nieodpowiednie

Książka Dariusza Marka Srzednickiego, pt. „Czas zweryfikowany”, jest jedną z pierwszych w kraju pozycji, które po okresie polskiej transformacji, poddały weryfikacji mity „złego dwudziestolecia”, które przeważały w historiografii PRL-u. Szczególnie, rozdział o przewrocie majowym, wiele wyjaśnia czytelnikom. Okazuje się, że wydarzenia te zawsze były izolowane i oceniane subiektywnie w oderwaniu od determinujących je, mechanizmów ogólnoeuropejskich.
Wiele miejsca, w swej książce, autor poświęcił życiu ( także prywatnemu) znanych polityków polskich, okresu międzywojennego, którzy w PRL-u byli często deprecjonowani. Najbardziej wyczerpująco, opisuje Józefa Piłsudskiego, który nie jawi się już nam jako rubaszny i apodyktyczny satrapa, ale czuły i kochający ojciec, mający również ujmujący i wyrafinowanie grzeczny, sposób bycia. Autor analizuje także życiorysy Edwarda Rydza-Śmigłego i Kazimierza Sosnkowskiego.
Bolesław Wieniawa – Długoszowski w rozdziale pt. „ Dyplomata, szwoleżer, artysta”, nie jest tym samym beztroskim hulaką, ciągle podnieconym alkoholem, jakim przedstawiała go publicystyka PRL-u, tylko pełnym poczucia humoru i fantazji intelektualistą, wykształconym na dwóch uniwersytetach i tłumaczącym literaturę.
Bardzo ciekawa i nie zanadto gruba książka pt. „Czas zweryfikowany”, największą wartość miała w okresie w którym była wydawana. Wówczas jej treść mogła lekko szokować czytelników, wychowanych na literaturze PRL-u.
 

Informacje bibliograficzne