Informacje o Google Books
Przegląd
Przemyślenia i opinie
Pomoc ogólna

Program partnerski
Dla wydawców i autorów
Przystąp teraz
Pomoc dla partnerów

Program biblioteczny Library Project
Przegląd
Biblioteki współpracujące
Pomoc dla bibliotekarzy

Program biblioteczny Library Project Ż rozszerzony katalog biblioteczny książek z całego świata

  1. Z którymi bibliotekami współpracujecie?
  2. Jak są wyświetlane książki z programu Library Project?
  3. Dlaczego nie mogę przeczytać w Internecie całej książki dostępnej w programie Library Project?
  4. Jak ustalacie, czy książka jest zaliczana do powszechnego dziedzictwa i w związku z tym nie jest chroniona prawami autorskimi?
  5. Czy Google lub biblioteka odnoszą korzyść finansową, gdy kupuję książkę?
  6. Czy Google wyświetla reklamy na stronach książek z bibliotek?
  7. Co z innymi projektami digitalizacji książek?
  8. Czy skanowanie szkodzi książkom z bibliotek?
  9. Kiedy będą dostępne książki w innych językach?
  10. W jaki sposób zgłosić zbiory biblioteczne?
  11. Czy Google rejestruje, które książki czytam?
Nie chcesz wyświetlać widoku fragmentu książki w Google Books?
Dowiedz się, jak go wykluczyć.
  1. Z którymi bibliotekami współpracujecie?

    Aktualnie współpracujemy z Uniwersytetem Michigan, Uniwersytetem Harvarda, Uniwersytetem Stanforda, Nowojorską Biblioteką Publiczną i Uniwersytetem Oksfordzkim nad dodaniem ich zbiorów do Google Books oraz, jak w katalogu bibliotecznym, pokazywaniem użytkownikom informacji o książce i kilku fragmentów przedstawiających wyszukiwane hasło w kilkuzdaniowym kontekście. Użytkownicy mogą przeszukiwać cały tekst tych książek w celu znalezienia interesujących ich pozycji oraz uzyskania informacji, gdzie można je kupić lub wypożyczyć.
     
  2. Jak są wyświetlane książki z programu Library Project?

    Po kliknięciu wyniku wyszukiwania książki wyświetlany jest krótki opis, w którym (tak jak na karcie katalogu bibliotecznego) przedstawione są informacje o książce oraz kilka fragmentów zawierających parę zdań kontekstu otaczającego hasło wyszukiwane przez użytkownika. Jeśli wydawca lub autor udzielił nam odpowiednich uprawnień, wyświetlamy również widok próbek stron, a jeśli książka nie jest chroniona prawami autorskimi, pokazujemy widok całej książki. W każdym przypadku wyświetlamy linki „Kup tę książkę” prowadzące bezpośrednio do księgarń internetowych, w których daną książkę można kupić.
     
  3. Dlaczego nie mogę przeczytać w Internecie całej książki dostępnej w programie Library Project?

    Prosimy pamiętać, że program Google Books służy do znajdowania książek, a nie ich czytania od deski do deski. Chcemy ułatwić użytkownikom znajdowanie i kupowanie książek, zarazem chroniąc prawa właścicieli praw autorskich. Gdy użytkownik znajdzie książkę chronioną prawami autorskimi, wyświetlamy widok krótkiego opisu, w którym (tak jak na karcie katalogu bibliotecznego) przedstawione są informacje o książce oraz kilka fragmentów zawierających parę zdań kontekstu otaczającego hasło wyszukiwane przez użytkownika. Niemniej jednak, niektóre książki nie są chronione prawami autorskimi, co oznacza, że możemy wyświetlać pełną ich treść w widoku całej książki. Przykłady są dostępne tutaj.
     
  4. Jak ustalacie, czy książka jest zaliczana do powszechnego dziedzictwa i w związku z tym nie jest chroniona prawami autorskimi?

    W przypadku użytkowników z USA Google Books traktuje wszystkie dzieła opublikowane po roku 1922 jako chronione prawami autorskimi, z wyjątkiem książek nigdy nieobjętych prawami autorskimi, takich jak te, których autorem jest administracja państwowa USA. W przypadku użytkowników spoza USA decyzje podejmujemy zgodnie z obowiązującym prawem miejscowym. Tak jak w przypadku wszystkich naszych decyzji związanych z treścią Google Books, stosujemy konserwatywne podejście w interpretacji praw autorskich oraz znanych faktów związanych z określoną książką. Jeśli nie mamy całkowitej pewności, wyświetlamy widok krótkiego opisu, w którym (tak jak na karcie katalogu bibliotecznego) przedstawione są informacje o książce oraz kilka fragmentów zawierających parę zdań kontekstu otaczającego hasło wyszukiwane przez użytkownika.
     
  5. Czy Google lub biblioteka odnoszą korzyść finansową, gdy kupuję książkę?

    Nie, nie czerpiemy żadnych zysków. Na stronach Google Books zamieszczamy linki do popularnych księgarń, w których można kupić książkę, a w przypadku wyczerpanych nakładów zamieszczamy linki do antykwariatów. Witryny te nie płacą za wyświetlanie linków, a Google ani żadna biblioteka nie otrzymują pieniędzy, gdy użytkownik kupi w nich książkę.
     
  6. Czy Google wyświetla reklamy na stronach książek z bibliotek?

    Nie, obecnie nie wyświetlamy reklam na stronach książek z biblioteki. Na stronie Zrzuty ekranu Google Books lub po prawej stronie tego ekranu widać, jak wyświetlamy książki zeskanowane w ramach naszego programu bibliotecznego Library Project.
     
  7. Co z innymi projektami digitalizacji książek?

    Program Google Books to nasz wkład w ogólne dzieło digitalizacji bibliotek. Celem naszego projektu nie jest zastąpienie innych osób i organizacji pracujących nad digitalizacją zbiorów bibliotecznych ani ograniczenie finansowania tych prac. Mamy nadzieję, że przystępując do tych prac, przyczynimy się do zwiększenia zainteresowania inicjatywą digitalizacji bibliotek na całym świecie.
     
  8. Czy skanowanie szkodzi książkom z bibliotek?

    Nie, nie szkodzi. Opracowaliśmy innowacyjne technologie w celu skanowania zawartości książek bez uszkadzania ich w jakikolwiek sposób. Nie będziemy skanować żadnych książek, które nasi partnerzy biblioteczni uznają za zbyt wrażliwe. Po przeskanowaniu każda książka będzie szybko zwracana do zbiorów bibliotecznych.
     
  9. Kiedy będą dostępne książki w innych językach?

    Chcielibyśmy, aby w serwisie Google Books znajdowały się książki we wszystkich językach świata, pochodzące ze wszystkich kultur. Wszystkie prestiżowe biblioteki, z którymi współpracujemy, mają książki w wielu różnych językach, a my nie ograniczamy się do skanowania tylko książek w języku angielskim.
     
  10. W jaki sposób zgłosić zbiory biblioteczne?

    Rozważamy rozszerzenie programu w celu uwzględnienia specjalnych zbiorów znajdujących się w bibliotekach w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Aby poinformować nas o specjalnej kolekcji książek, należy wysłać wiadomość na adres books-support@google.com i podać wielkość zbiorów, wskazać wszelkie treści specjalistyczne lub unikalne, a także określić procent zdigitalizowanych treści oraz języki książek.
     
  11. Czy Google rejestruje, które książki czytam?

    W celu ochrony praw autorskich do treści książek użytkownicy programu Google Books mogą przeglądać jedynie pewną część każdej książki. Egzekwowanie tych ograniczeń wymaga rejestrowania stron wyświetlanych przez naszych użytkowników. Zanim użytkownik się zaloguje, nie korelujemy wyszukiwań ani przeglądanych stron z żadnymi informacjami umożliwiającymi identyfikację użytkownika, takimi jak jego nazwisko czy adres. Po zalogowaniu użytkownika korelujemy jednak pewne informacje — nazwę konta Google użytkownika — z przeglądanymi książkami i stronami w celu egzekwowania ograniczeń związanych z wyświetlaniem stron. Jak zwykle, gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką prywatności, zawierającą pełne informacje na temat stosowanych przez nas metod ochrony danych osobowych użytkowników.
     

©2011 Google — Strona głównaWszystko o GoogleOchrona prywatności